Wieści w pigułce, 30 września 2013 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieści w pigułce, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Wieści w pigułce, 30 września 2013 r.

 1. Władze miasta uczciły rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego

  poniedziałek, 30 września 2013 08:56
  W miniony piątek, 27 września odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą powstania Podziemnego Państwa Polskiego. W uroczystych obchodach udział wzięli prezydent Jerzy Wilk oraz wiceprezydent Marek Pruszak. Poniżej przemówienie prezydenta Jerzego Wilka.

  W ogarniętej drugą wojną światową Europie Polskie Państwo Podziemne było wyjątkowym przejawem męstwa. W żadnym z okupowanych wtedy państw nie powstały podobne struktury.

  Choć militarnie przegraliśmy wrzesień 1939 roku, to dla ludzi którzy z takim trudem tworzyli II Rzeczpospolitą, ciągłość polskiego państwa wydawała się czymś oczywistym, mimo sowieckich i nazistowskich okupantów, którzy w szybkim tempie likwidowali polską oświatę, naukę i administrację.

  Proporcjonalnie do działań okupantów tworzyła się państwowość podziemna. Szkoły, urzędy, sądy i wreszcie oddziały zbrojne – to przykłady dziedzin, w których Polacy obok narzuconego siłą porządku tworzyli na przekór okolicznościom swój porządek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s