Wrocław wyprawi kardynałowi Gulbinowiczowi huczne urodziny

Wrocław chce zorganizować huczny jubileusz kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. Kilkudniowe obchody 90. urodzin duchownego, który urodził się 17 października 1923 roku, zaplanowano na połowę października. Już wyznaczono miejsce na uroczystości – Halę Ludową.

Potwierdzam, mamy taki pomysł. Ale żadnych szczegółów jeszcze nie ustaliliśmy – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Wiadomo jednak, że obchody mają być podzielone na kilka części. – Na pewno będzie część otwarta dla wrocławian. Nie wyobrażam sobie takich urodzin bez uroczystej mszy świętej. Możliwe też, że do Hali Ludowej na koncert przyjedzie znany śpiewak operowy.

Dlaczego postanowiono uczcić w ten sposób kardynała Gulbinowicza?
– Jest uwielbiany przez wrocławian. To wspaniały człowiek, który ma mnóstwo zasług- mówi nam osoba z otoczenia prezydenta Dutkiewicza.

To święta prawda. Nie ma chyba osoby, która nie darzy przynajmniej sympatią wrocławskiego duchownego.
– Wrocław miał szczęście do kardynałów. Mam tu na myśli Bolesława Kominka i właśnie Henryka Gulbinowicza – mówi Józef Pinior, senator i działacz solidarnościowy. – W czasach PRL spełniał rolę nie tylko biskupa, ale także funkcję męża stanu. Jego rola w stanie wojennym była opatrznościowa dla Solidarności. Dzięki niemu Wrocław był bastionem niepodległości w tych ciężkich czasach. Nie tylko nas wspomagał, ale był też naszym emisariuszem w Watykanie. Regularnie spotykał się z nami i przekazywał informacje z Waszyngtonu od Zbigniewa Brzezińskiego – podkreśla Józef Pinior.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/941129,wroclaw-wyprawi-kardynalowi-gulbinowiczowi-huczne-urodziny,1,1,id,t,sm,sg.html#czytaj_dalej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s