Wręczono Krzyże Tibi Mater Polonia, 19 października 2013 r.

Senior kard.  HENRYK Gulbinowicz
Metropolita senior kard. Henryk Gulbinowicz, założyciel Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, znany satyryk Jan Pietrzak, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kismo znaleźli się w gronie osób wyróżnionych Krzyżem Tibi Mater Polonia. Wręczono je wczoraj podczas uroczystej gali zorganizowanej w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Odznaczenie to jest przyznawane przez Kapitułę działającą przy Zarządzie Regionu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym tym, którzy szczególnie zasłużyli się w dążeniu do odzyskania wolności w PRL lub w stanie wojennym, walczą z rosnącą dyskryminacją katolików, dążą do zmniejszenia bezrobocia, likwidacji wzrastającego totalitaryzmu i największej w Europie inwigilacji obywateli.

Dziękując za wręczone odznaczenie, ks. kard. Henryk Gulbinowicz przypomniał, że wiele razy w stanie wojennym był w miejscach zesłania i – jak twierdzi – dużo się nauczył od ludzi tam zamkniętych.

– Nie trzeba gasić entuzjazmu, radości, nawet wtedy, gdy człowiek jest zamknięty w celi – apelował kardynał i dodał, byśmy nigdy nie gasili ducha, byśmy zawsze byli pełni optymizmu.

W okresie stanu wojennego ksiądz kardynał w sposób zdecydowany i wielokrotnie skuteczny stawał osobiście w obronie osób dotkniętych różnymi formami represji. Stworzył warunki do efektywnego niesienia pomocy materialnej, prawnej i duchowej więźniom i innym osobom.

W ubiegłym roku Krzyżem Honorowym Osób Internowanych i Więźniów Politycznych został pośmiertnie odznaczony prezydent RP śp. prof. Lech Kaczyński. Nawiązując do tego faktu w swoim przesłaniu adresowanym do uczestników i organizatorów gali wręczenia Krzyży Tibi Mater Polonia, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przywołał słowa swojego brata, który w jednym z przemówień wskazał, że Polsce potrzebna jest dzisiaj ciężka praca, bardzo ciężka, praca nad uzdrowieniem państwa.

„Jego słowa nadal pozostają boleśnie aktualne, nasza Ojczyzna wymaga naprawy, a przed nami stoi zadanie, ciąży wielki, zaszczytny obowiązek służby Narodowi i oddania sprawie budowy Polski takiej, w jakiej chcielibyśmy żyć i jakiej pragniemy dla przyszłych pokoleń” – napisał Kaczyński.

Prezes PiS stwierdza w swoim liście, że praca dla Polski to powinność stojąca przed nami wszystkimi w dzisiejszym świecie pogoni za ulotnymi korzyściami w zmaterializowanym świecie zanikających wartości.

Z kolei przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „ Solidarność” Piotr Duda stwierdził w swoim posłaniu, że ten Krzyż jest wyróżnieniem dla całej „Solidarności”. – To dla nas tym większy honor, że odznaczenie jest przyznawane przez naszych drogich weteranów, którzy za swoją działalność w „Solidarności” ponosili ofiary, przyczyniając się do odzyskania wolności. – Dziś tak wielu o tym zapomina – wskazał Duda.

W części artystycznej gali wystąpił gorąco oklaskiwany – jak go określono w czasie uroczystości – niekwestionowany bard Niepodległej Polski Jan Pietrzak.

Marek Zygmunt, Wrocław

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s