Dział Intencji i Liturgii 18 października

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Dział Intencji i Liturgii 18 października

  1. wtorek
    18 października 2011

    Św. Łukasza, ewangelisty, święto, XXIX Tydzień Zwykły

    Patroni (wg. Martyrologium Romanum)
    św. Łukasz ewang.*, św. Gwen z Corwall, św. Justus z Beauvais
    Święty Łukasz, Ewangelista

    Euzebiusz z Cezarei i Tertulian piszą, że rodzinnym miastem św. Łukasza była Antiochia Syryjska. W tym cała tradycja jest zgodna. Był poganinem, a nie Żydem. Zdaje się to potwierdzać pośrednio św. Paweł Apostoł, kiedy w Liście do Kolosan wymienia najpierw swoich przyjaciół i pomocników z narodu żydowskiego, a potem z pogaństwa. Łukasza umieszcza w grupie drugiej (Kol 4, 10-14). Naukę Chrystusa Łukasz przyjął przed przystąpieniem do św. Pawła. Nie należał do 72 uczniów Pana Jezusa, jak o tym pisze św. Epifaniusz, ani też nie należy go utożsamiać z uczniem, który z Jezusem zetknął się w dzień Jego zmartwychwstania w drodze do Emaus, jak to twierdzą św. Grzegorz Wielki i Teofilakt.
    Z zawodu był lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł Apostoł (Kol 4, 14). Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z literaturą ówczesną. Świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność informacji i umiejętność zdobywania źródeł. Jego znajomość judaizmu jest powierzchowna, a łacińskie imię wskazuje na jego pochodzenie. Około 40 r. po narodzeniu Chrystusa i ok. 7 lat po Jego śmierci zapewne w samej Antiochii stał się wyznawcą Chrystusa.
    Około 50 r. po raz pierwszy spotyka na swojej drodze św. Pawła, przyłącza się do niego jako uczeń, towarzysz podróży i lekarz. Nie wiemy, dlaczego dopiero w Troadzie św. Paweł zabrał go ze sobą w długą podróż apostolską (Dz 16, 10-17). W Filippach św. Paweł go zostawia, znowu nie wiemy z jakiej przyczyny. Dopiero w III podróży, która rozpoczęła się w 58 r., Łukasz przyłącza się ponownie do Apostoła, aby go już więcej nie opuścić. Towarzyszy mu do Jerozolimy, potem zaś do Rzymu. Swą wierność Łukasz posunął tak dalece, że jako jedyny pozostał przy św. Pawle w więzieniu w Rzymie (2 Tm 4, 11). W czasie aresztowania i dwóch lat więzienia św. Pawła w Cezarei Palestyńskiej Łukasz miał dosyć czasu, aby zapytać naocznych świadków o szczegóły, które przekazał w swojej Ewangelii.
    Nie wiemy, co działo się z Łukaszem po męczeńskiej śmierci św. Pawła (+ 67). Ojcowie Kościoła i liczne legendy wymieniają wiele różnych miejscowości (Achaję, Galię, Macedonię itp.), gdzie miał nauczać. Wydaje się to mało wiarygodne. Barzdiej prawdopodobna wydaje się wzmianka, w której autor pewnego prologu do Ewangelii (pochodzącego z II w.) twierdzi stanowczo, że Łukasz zmarł w Beocji przeżywszy 84 lata. Tak dawna wzmianka, sięgająca czasów niemal apostolskich, zasługuje na wiarę. Autor nie wspomina jednak o śmierci męczeńskiej, pisze tylko, że Łukasz zmarł „pełen Ducha Świętego”. Dlatego późniejsze świadectwa o jego męczeńskiej śmierci są raczej legendą.

    Łukasz zostawił po sobie dwie bezcenne pamiątki, które zaskarbiły mu wdzięczność całego chrześcijaństwa. Są nimi Ewangelia i Dzieje Apostolskie. Chociaż sam prawdopodobnie nie znał Jezusa, to jednak badał świadków i od nich jako z pierwszego źródła czerpał wszystkie wiadomości. Formę i układ swej Ewangelii upodobnił do tekstu poprzedników, czyli do Mateusza i Marka. Ubogacił ją jednak w wiele cennych szczegółów, które tamci pominęli w swoich relacjach. Jako jedyny przekazał scenę zwiastowania i narodzenia Jana Chrzciciela i Jezusa, nawiedzenie św. Elżbiety, pokłon pasterzy, ofiarowanie Jezusa i znalezienie Go w świątyni – jest więc autorem tzw. Ewangelii Dzieciństwa Jezusa. Zawdzięczamy mu niejeden rys jego Matki. On także przekazał pierwsze wystąpienie Jezusa w Nazarecie i próbę zamachu na jego życie, wskrzeszenie młodzieńca z Nain, opowiadanie o jawnogrzesznicy w domu Szymona faryzeusza, o posługiwaniu pobożnych niewiast, zapisał okrzyk niewiasty: „Błogosławione łono, które cię nosiło”, gniew Apostołów na miasto w Samarii, żądających kary, rozesłanie 72 uczniów, oraz przypowieści: o miłosiernym Samarytaninie, o nieurodzajnym drzewie, o zaproszonych na gody weselne, o zgubionej owcy i drachmie, o synu marnotrawnym, o przewrotnym włodarzu, o bogaczu i Łazarzu. Przekazał nam scenę uzdrowienia dziesięciu trędowatych i nawrócenie Zacheusza.
    Bardzo cennym dokumentem są także Dzieje Apostolskie. Jest to bowiem jedyny dokument o początkach Kościoła, mówiący o tym, co się działo po wniebowstąpieniu Jezusa. Ponieważ w wielu wypadkach Łukasz sam był uczestnikiem opisywanych wydarzeń, związanych z podróżami apostolskimi św. Pawła, dlatego przekazał ich przebieg z niezwykłą sumiennością.
    Dante określił Łukasza „historykiem łagodności Chrystusowej”. Nie wiemy, gdzie znajduje się grób św. Łukasza. Przyznają się do posiadania jego relikwii Efez, Beocja, Wenecja i Padwa. Przez długie wieki pokazywano i czczono relikwie św. Łukasza w Konstantynopolu. Tam miały być przeniesione za cesarza Justyniana (ok. 527). Potem relikwie przewieziono do Wenecji, a stąd w czasie najazdu Węgrów miały być umieszczone dla bezpieczeństwa w Padwie (899). Do dnia dzisiejszego pokazują je tam w kaplicy Bazyliki św. Justyny.
    Jest patronem Hiszpanii, miasta Achai; introligatorów, lekarzy, malarzy i rzeźbiarzy, notariuszy, rzeźników, złotników. Według legendy malował portrety Jezusa, apostołów, a zwłaszcza Maryi, Matki Bożej. Jeden z nich, jak opisuje Teodor Lektor z VI wieku, cesarzowa Eudoksja, żona Teodozego II Wielkiego, zabrała z Jerozolimy i przesłała św. Pulcherii, siostrze cesarza. Według innej opowieści kopią jednego z obrazów św. Łukasza jest ikona jasnogórska.

    W ikonografii św. Łukasz prezentowany jest jako młodzieniec o ciemnych, krótkich, kędzierzawych włosach, w tunice. Sztuka zachodnia ukazuje go z tonsurą lub łysiną, czasami bez zarostu. Bywa przedstawiany, gdy maluje obraz. Jego atrybutami są: księga, paleta malarska, przyrządy medyczne, skalpel, wizerunek lub figura Matki Bożej, wół, zwój.

    Czytania
    2 Tm 4,9-17
    Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. Demas bowiem mię opuścił umiłowawszy ten świat i podążył do Tesaloniki, Krescens do Galacji, Tytus do Dalmacji. Łukasz sam jest ze mną. Weź Marka i przyprowadź ze sobą; jest mi bowiem przydatny do posługiwania. Tychika zaś posłałem do Efezu. Opończę, którą pozostawiłem w Troadzie u Karpa, przynieś idąc po drodze, a także księgi, zwłaszcza pergaminy. Aleksander, brązownik, wyrządził mi wiele zła: odda mu Pan według jego uczynków. I ty się go strzeż, albowiem sprzeciwiał się bardzo naszym słowom. W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale mię wszyscy opuścili: niech im to nie będzie policzone! Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie [Ewangelii] i żeby wszystkie narody [je] posłyszały; wyrwany też zostałem z paszczy lwa.
    http://biblijni.pl/

    Ewangelia
    Łk 10,1-9

    Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.
    http://biblijni.pl/

    Komentarz liturgiczny
    Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.
    Łk 10, 2

    W otaczającym nas świecie, coraz trudnie o autentycznych świadków Ewangelii. Łatwo jest krytykować, wytykać błędy i niedoskonałości tym, którzy powinni świecić przykładem.

    Dziś Jezus zachęca mnie do modlitwy o nowe i święte powołania, bo potrzeba takich robotników, którzy przykładem własnego życia – a nie tylko słowem, będą prowadzić innych do Boga.

    Może więc zamiast oceniać, warto zacząć się modlić za tych, którzy mają nas prowadzić do Boga, aby byli dla nas Bożymi przewodnikami.
    ks. Piotr

  2. Jutrznia

    K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
    W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
    Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze,
    i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

    Powyższe teksty opuszcza się, jeśli tę Godzinę poprzedza Wezwanie.

    HYMN
    LG tom IV: Własne, str. 1283; LG skrócone: Własne, str. 1513

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 Sławimy pieśnią twój triumf, Łukaszu,
    Zdobyty męką i krwią purpurową,
    I podziwiamy zwieńczenie nagrodą
    Za twe zasługi.

    2 Natchniony Duchem, z miłością i wiedzą
    Objawiasz światu naukę Chrystusa
    I miłosierdzie Dobrego Pasterza
    W przedziwnych dziełach.

    3 Z przezorną troską spisałeś nam dzieje
    I uczniów Pana chwalebne uczynki,
    A także sprawy młodego Kościoła,
    Co w przyszłość wiodą.

    4 O towarzyszu i świadku naoczny
    Wielkości Pawła i jej naśladowco,
    Dopomóż serce rozpalić miłością
    Chrystusa Pana.

    5 Lekarzu, przybądź z pomocą w cierpieniach,
    Umocnij wiarę, by ulgę przyniosła
    I wreszcie Boga w radości bez kresu
    Osiągnąć dała. Amen.

    PSALMODIA
    Antyfony – LG tom IV: Własne, str. 1284; LG skrócone: Własne, str. 1513-1514
    Psalmy – LG tom IV: Niedziela I, str. 524-527; LG skrócone: Niedziela I, str. 726-728

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 ant. Święci Ewangeliści * badali mądrość starożytnych / i potwierdzili swoje opowiadanie słowami proroków.

    Psalm 63, 2-9
    Tęsknota za Bogiem
    Ten czuwa przy Bogu, kto odrzuca ciemne uczynki

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj link do papieskiej katechezy na temat tego psalmu.

    Boże, mój Boże, szukam Ciebie *
    i pragnie Ciebie moja dusza.
    Ciało moje tęskni za Tobą, *
    jak zeschła ziemia łaknąca wody.
    Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni, *
    by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
    Twoja łaska jest cenniejsza od życia, *
    więc sławić Cię będą moje wargi.
    Będę Cię wielbił przez całe me życie *
    i wzniosę ręce w imię Twoje.
    Moja dusza syci się obficie, *
    a usta Cię wielbią radosnymi wargami,
    Gdy myślę o Tobie na moim posłaniu *
    i o Tobie rozważam w czasie moich czuwań.
    Bo stałeś się dla mnie pomocą *
    i w cieniu Twych skrzydeł wołam radośnie:
    „Do Ciebie lgnie moja dusza, *
    prawica Twoja mnie wspiera”.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Święci Ewangeliści / badali mądrość starożytnych / i potwierdzili swoje opowiadanie słowami proroków.

    2 ant. Przez Ewangelię * Bóg nas wezwał do prawdziwej wiary, / abyśmy dostąpili chwały naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

    Pieśń (Dn 3, 57-88. 56)
    Całe stworzenie wielbi Boga
    Chwalcie Boga naszego, wszyscy Jego słudzy (Ap 19, 5)

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj link do papieskiej katechezy na temat tej pieśni.

    Błogosławcie Pana, wszystkie dzieła Pańskie, *
    chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.
    Błogosławcie Pana, aniołowie Pańscy, *
    błogosławcie Pana, niebiosa.
    Błogosławcie Pana, wszelkie wody podniebne, *
    błogosławcie Pana, wszystkie potęgi.
    Błogosławcie Pana, słońce i księżycu, *
    błogosławcie Pana, gwiazdy na niebie.
    Błogosławcie Pana, deszcze i rosy, *
    błogosławcie Pana, wszystkie wichry niebieskie.
    Błogosławcie Pana, ogniu i żarze, *
    błogosławcie Pana, upale i chłodzie.
    Błogosławcie Pana, rosy i szrony, *
    błogosławcie Pana, mrozy i zimna.
    Błogosławcie Pana, lody i śniegi, *
    błogosławcie Pana, dnie i noce.
    Błogosławcie Pana, światło i ciemności, *
    błogosławcie Pana, błyskawice i chmury.
    Niech ziemia błogosławi Pana, *
    niech Go chwali i wywyższa na wieki.
    Błogosławcie Pana, góry i pagórki, *
    błogosławcie Pana, wszelkie rośliny na ziemi.
    Błogosławcie Pana, źródła wodne, *
    błogosławcie Pana, morza i rzeki.
    Błogosławcie Pana, wieloryby i morskie stworzenia, *
    błogosławcie Pana, wszelkie ptaki powietrzne.
    Błogosławcie Pana, dzikie zwierzęta i trzody, *
    błogosławcie Pana, synowie ludzcy.
    Błogosław Pana, Izraelu, *
    chwal Go i wywyższaj na wieki.
    Błogosławcie Pana, kapłani Pańscy, *
    błogosławcie Pana, słudzy Pańscy.
    Błogosławcie Pana, duchy i dusze sprawiedliwych, *
    błogosławcie Pana, święci i pokornego serca.
    Błogosławcie Pana, Chananiaszu, Azariaszu i Miszaelu, *
    chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.
    Błogosławmy Ojca i Syna, i Ducha Świętego, *
    chwalmy Go i wywyższajmy na wieki.
    Błogosławiony jesteś, Panie, na sklepieniu nieba, *
    pełen chwały i wywyższony na wieki.

    Na końcu tej pieśni nie mówi się Chwała Ojcu.

    Ant. Przez Ewangelię / Bóg nas wezwał do prawdziwej wiary, / abyśmy dostąpili chwały naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

    3 ant. Wielu chwalić będzie mądrość Ewangelistów * i na wieki nie będzie zapomniana.

    Psalm 149
    Radość świętych
    Synowie Kościoła, synowie nowego ludu, radują się swym Królem, Chrystusem (Hezychiusz)

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj link do papieskiej katechezy na temat tego psalmu.

    Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
    głoście Jego chwałę w zgromadzeniu świętych.
    Niech się Izrael cieszy swoim Stwórcą, *
    a synowie Syjonu radują swym Królem.
    Niech imię Jego czczą tańcem, *
    niech grają Mu na bębnie i cytrze.
    Bo Pan swój lud miłuje, *
    pokornych wieńczy zwycięstwem.
    Niech święci cieszą się w chwale, *
    niech się weselą przy uczcie niebieskiej.
    Chwała Boża niech będzie w ich ustach, *
    a miecz obosieczny w ich ręku,
    Aby pomścić się na poganach *
    i karę wymierzyć narodom,
    Aby ich królów zakuć w kajdany, *
    a dostojników w żelazne łańcuchy,
    Aby się spełnił wydany na nich wyrok. *
    To jest chwałą wszystkich świętych Jego.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Wielu chwalić będzie mądrość Ewangelistów / i na wieki nie będzie zapomniana.

    CZYTANIE
    LG tom IV: Własne, str. 1284;
    LG skrócone: Własne, str. 1514
    1 Kor 15, 1-2a. 3-4

    Przypominam wam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni. Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł, zgodnie z Pismem, za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem.

    RESPONSORIUM KRÓTKIE
    LG tom IV: Własne, str. 1284; LG skrócone: Własne, str. 1514

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    K. Głosili chwałę Pana * I Jego potęgę.
    W. Głosili chwałę Pana / I Jego potęgę.
    K. Opowiadali cuda, których dokonał.
    W. I Jego potęgę.
    K. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    W. Głosili chwałę Pana / I Jego potęgę.

    PIEŚŃ ZACHARIASZA
    LG tom IV: Własne, str. 1284;
    LG skrócone: Własne, str. 1514
    Łk 1, 68-79

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    Ant. Święty Łukasz, przekazując Ewangelię Chrystusa, * zwiastował nam Słońce wschodzące z wysoka.

    Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, *
    bo lud swój nawiedził i wyzwolił.
    I wzbudził dla nas moc zbawczą *
    w domu swego sługi Dawida.
    Jak zapowiedział od dawna *
    przez usta swych świętych proroków,
    Że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół *
    i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą;
    Że naszym ojcom okaże miłosierdzie *
    i wspomni na swe święte przymierze,
    Na przysięgę, którą złożył *
    ojcu naszemu Abrahamowi.
    Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani, *
    służyć Mu będziemy bez trwogi,
    W pobożności i sprawiedliwości przed Nim *
    po wszystkie dni nasze.
    A ty, dziecię, zwać się będziesz prorokiem Najwyższego, *
    gdyż pójdziesz przed Panem przygotować Mu drogi.
    Jego ludowi dasz poznać zbawienie *
    przez odpuszczenie grzechów.
    Dzięki serdecznej litości naszego Boga, *
    z jaką nas nawiedzi z wysoka Wschodzące Słońce,
    By oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, *
    aby nasze kroki skierować na drogę pokoju.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Święty Łukasz, przekazując Ewangelię Chrystusa, / zwiastował nam Słońce wschodzące z wysoka.

    PROŚBY
    LG tom IV: Własne, str. 1284-1285; LG skrócone: Własne, str. 1514-1515

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    Uwielbiajmy naszego Zbawiciela, który zniweczył śmierć, a przez Ewangelię rzucił światło na życie i nieśmiertelność. Zanośmy do Niego pokorne prośby:
    Umacniaj swój Kościół w wierze i miłości.

    Panie, Ty wsławiłeś swój Kościół przez świętych i godnych podziwu nauczycieli,
    – spraw, aby chrześcijanie mogli się zawsze chlubić ich świętością.
    Umacniaj swój Kościół w wierze i miłości.

    Panie, Ty odpuszczałeś grzechy ludu, gdy święci pasterze, jak Mojżesz, modlili się do Ciebie,
    – przez ich wstawiennictwo nieustannie oczyszczaj i uświęcaj swój Kościół.
    Umacniaj swój Kościół w wierze i miłości.

    Panie, Ty wybrałeś świętych pasterzy spośród braci i zesłałeś na nich Twojego Ducha,
    – napełnij Duchem Świętym wszystkich pasterzy swojego ludu.
    Umacniaj swój Kościół w wierze i miłości.

    Panie, Ty sam jesteś wiecznym dziedzictwem świętych pasterzy,
    – spraw, aby żaden człowiek, krwią Twoją odkupiony, nie pozostał z dala od Ciebie.
    Umacniaj swój Kościół w wierze i miłości.

    Modlitwę Pańską można poprzedzić krótką formułą.

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
    święć się imię Twoje;
    przyjdź królestwo Twoje;
    bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
    Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
    i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
    i nie wódź nas na pokuszenie,
    ale nas zbaw ode złego.

    MODLITWA
    LG tom IV: Własne, str. 1285; LG skrócone: Własne, str. 1515

    Panie Boże, Ty wybrałeś świętego Łukasza, aby przez swoje słowa i pisma objawił misterium Twojej miłości do ubogich, † spraw, niech Twoi wyznawcy mają jedno serce i jedną duszę, * a wszystkie ludy niech oglądają Twoje zbawienie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

    Jeśli kapłan lub diakon przewodniczy oficjum, zwraca się do wiernych ze słowami:
    K. Pan z wami.
    W. I z duchem twoim.
    K. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
    W. Amen.

    Można użyć innego, uroczystego błogosławieństwa.

    Jeśli wierni mają się rozejść, dodaje się wezwanie:
    K. Idźcie w pokoju Chrystusa.
    W. Bogu niech będą dzięki.

    W razie nieobecności kapłana lub diakona oraz w oficjum odmawianym przez jedną tylko osobę, kończy się tę Godzinę słowami:
    Niech nas Bóg błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego. W. Amen.

  3. Modlitwa w ciągu dnia:
    przedpołudniowa

    K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
    W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
    Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze,
    i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

    HYMN
    LG tom IV: Części stałe – tydzień I, str. 501; LG skrócone: wg tabeli stron

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 Teraz wzywamy Ciebie, Duchu,
    Coś równy w Bóstwie Ojcu z Synem,
    Przyjdź i napełnij nasze serca
    Ożywczym światłem swojej łaski.

    2 Słowa, uczynki, myśl i wola
    Niech z mocą głoszą Twoją chwałę,
    Miłość niech jasnym ogniem płonie,
    By mogła objąć wszystkich ludzi.

    3 Daj nam przez Ciebie poznać Ojca
    I Jego Syna Jedynego;
    Z wiarą niezłomną wyznajemy,
    Że Ty pochodzisz od Nich Obu. Amen.

    PSALMODIA
    Antyfony – LG tom IV: Wtorek I, str. 560-562; LG skrócone: wg tabeli stron
    Psalmy – LG tom IV: Wtorek I, str. 560-562; LG skrócone: wg tabeli stron

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 ant. Błogosławieni, * którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.

    Psalm 119, 1-8
    I (Alef)
    Rozważanie słowa Bożego zawartego w Prawie
    Miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań (1 J 5, 3)

    Błogosławieni, których droga nieskalana, *
    którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.
    Błogosławieni, którzy zachowują Jego napomnienia *
    i szukają Go całym sercem,
    Którzy zła nie czynią, *
    lecz chodzą Jego drogami.
    Ty po to dałeś swoje przykazania, *
    aby przestrzegano ich pilnie.
    Oby niezawodnie zmierzały moje drogi *
    ku przestrzeganiu Twoich ustaw!
    Wtedy nie doznam wstydu, *
    gdy zważać będę na wszystkie Twe przykazania.
    Będę Cię wysławiał prawym sercem, *
    gdy się nauczę Twych sprawiedliwych wyroków.
    Przestrzegać będę Twoich ustaw, *
    abyś mnie nigdy nie opuścił.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Błogosławieni, którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.

    2 ant. Niech moje serce * cieszy się z Twojej pomocy.

    Psalm 13
    Modlitwa w udręce
    Bóg, dawca nadziei, niech was obdarzy pełnią radości (Rz 15, 13)

    Jak długo, Panie, nie będziesz o mnie pamiętał? *
    Jak długo będziesz ukrywał przede mną oblicze?
    Jak długo będę ból cierpiał w mej duszy, †
    a w moim sercu codzienną zgryzotę? *
    Jak długo mój wróg będzie się wynosił nade mnie?
    Spojrzyj i wysłuchaj mnie, Panie, mój Boże! *
    Oświeć moje oczy, bym nie zasnął w śmierci,
    By wróg mój nie mówił: „Ja go zwyciężyłem”, *
    by się nie cieszyli moi przeciwnicy, że się zachwiałem.
    Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu, †
    niech się moje serce cieszy z Twej pomocy. *
    Będę śpiewał Panu, który obdarzył mnie dobrem.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Niech moje serce cieszy się z Twojej pomocy.

    3 ant. Bóg poddał wszystkich pod władzę grzechu, * aby wszystkim okazać miłosierdzie.

    Psalm 14
    Powszechne zepsucie
    Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska (Rz 5, 20)

    Mówi głupi w sercu swoim: „Nie ma Boga”. †
    Zepsuci są, ohydne rzeczy popełniają, *
    nie ma nikogo, kto by czynił dobrze.
    Na synów ludzkich Bóg spogląda z nieba, *
    by zobaczyć rozumnego, który szuka Boga.
    Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni, *
    nie ma ani jednego, kto by czynił dobrze.
    Czyż się nie opamiętają wszyscy czyniący nieprawość, *
    którzy mój lud pożerają, jak gdyby chleb jedli?
    Ci, którzy nie wzywają Boga, drżą ze strachu, *
    gdyż Bóg jest z pokoleniem sprawiedliwych.
    Chcecie udaremnić zamiary ubogiego, *
    lecz Pan jest jego ucieczką.
    Kto przyniesie ze Syjonu zbawienie Izraela? †
    Gdy Bóg odmieni losy swojego narodu, *
    Jakub się rozraduje, Izrael ucieszy.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Bóg poddał wszystkich pod władzę grzechu, / aby wszystkim okazać miłosierdzie.

    CZYTANIE
    LG tom IV: Własne, str. 1285;
    LG skrócone: wg tabeli stron
    Rz 1, 16-17

    Nie wstydzę się Ewangelii, ona bowiem jest mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka. W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie.

    K. Ich głos się rozchodzi po całej ziemi.
    W. Ich słowa aż po krańce świata.

    MODLITWA
    LG tom IV: Własne, str. 1285; LG skrócone: wg tabeli stron

    Módlmy się. Panie Boże, Ty wybrałeś świętego Łukasza, aby przez swoje słowa i pisma objawił misterium Twojej miłości do ubogich, † spraw, niech Twoi wyznawcy mają jedno serce i jedną duszę, * a wszystkie ludy niech oglądają Twoje zbawienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

    We wspólnym odprawianiu oficjum:

    K. Błogosławmy Panu.
    W. Bogu niech będą dzięki.

  4. Modlitwa w ciągu dnia:
    południowa

    K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
    W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
    Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze,
    i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

    HYMN
    LG tom IV: Części stałe – tydzień I, str. 503; LG skrócone: wg tabeli stron

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 Władco potężny, wierny Boże,
    W swej dłoni dzierżysz losy świata,
    Zdobisz poranek blaskiem słońca
    I dajesz ciepło w dnia połowie.

    2 Zgaś płomień gniewu i niezgody,
    Zarzewie waśni i wzburzenia,
    Daj ciałom zdrowie i wytrwałość,
    Pokojem obdarz nasze serca.

    3 Spraw to, nasz Ojcze miłosierny,
    W jedności Ducha z Twoim Synem;
    Chwała niech będzie Trójcy Świętej
    Przez wszystkie wieki nieskończone. Amen.

    PSALMODIA

    Jeśli odmawia się więcej niż jedną z trzech Godzin Modlitwy w ciągu dnia, w pierwszej z nich należy odmówić psalmy podane poniżej, w następnych – psalmodię dodatkową.

    Antyfony – LG tom IV: Wtorek I, str. 560-562; LG skrócone: wg tabeli stron
    Psalmy – LG tom IV: Wtorek I, str. 560-562; LG skrócone: wg tabeli stron

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 ant. Błogosławieni, * którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.

    Psalm 119, 1-8
    I (Alef)
    Rozważanie słowa Bożego zawartego w Prawie
    Miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań (1 J 5, 3)

    Błogosławieni, których droga nieskalana, *
    którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.
    Błogosławieni, którzy zachowują Jego napomnienia *
    i szukają Go całym sercem,
    Którzy zła nie czynią, *
    lecz chodzą Jego drogami.
    Ty po to dałeś swoje przykazania, *
    aby przestrzegano ich pilnie.
    Oby niezawodnie zmierzały moje drogi *
    ku przestrzeganiu Twoich ustaw!
    Wtedy nie doznam wstydu, *
    gdy zważać będę na wszystkie Twe przykazania.
    Będę Cię wysławiał prawym sercem, *
    gdy się nauczę Twych sprawiedliwych wyroków.
    Przestrzegać będę Twoich ustaw, *
    abyś mnie nigdy nie opuścił.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Błogosławieni, którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.

    2 ant. Niech moje serce * cieszy się z Twojej pomocy.

    Psalm 13
    Modlitwa w udręce
    Bóg, dawca nadziei, niech was obdarzy pełnią radości (Rz 15, 13)

    Jak długo, Panie, nie będziesz o mnie pamiętał? *
    Jak długo będziesz ukrywał przede mną oblicze?
    Jak długo będę ból cierpiał w mej duszy, †
    a w moim sercu codzienną zgryzotę? *
    Jak długo mój wróg będzie się wynosił nade mnie?
    Spojrzyj i wysłuchaj mnie, Panie, mój Boże! *
    Oświeć moje oczy, bym nie zasnął w śmierci,
    By wróg mój nie mówił: „Ja go zwyciężyłem”, *
    by się nie cieszyli moi przeciwnicy, że się zachwiałem.
    Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu, †
    niech się moje serce cieszy z Twej pomocy. *
    Będę śpiewał Panu, który obdarzył mnie dobrem.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Niech moje serce cieszy się z Twojej pomocy.

    3 ant. Bóg poddał wszystkich pod władzę grzechu, * aby wszystkim okazać miłosierdzie.

    Psalm 14
    Powszechne zepsucie
    Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska (Rz 5, 20)

    Mówi głupi w sercu swoim: „Nie ma Boga”. †
    Zepsuci są, ohydne rzeczy popełniają, *
    nie ma nikogo, kto by czynił dobrze.
    Na synów ludzkich Bóg spogląda z nieba, *
    by zobaczyć rozumnego, który szuka Boga.
    Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni, *
    nie ma ani jednego, kto by czynił dobrze.
    Czyż się nie opamiętają wszyscy czyniący nieprawość, *
    którzy mój lud pożerają, jak gdyby chleb jedli?
    Ci, którzy nie wzywają Boga, drżą ze strachu, *
    gdyż Bóg jest z pokoleniem sprawiedliwych.
    Chcecie udaremnić zamiary ubogiego, *
    lecz Pan jest jego ucieczką.
    Kto przyniesie ze Syjonu zbawienie Izraela? †
    Gdy Bóg odmieni losy swojego narodu, *
    Jakub się rozraduje, Izrael ucieszy.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Bóg poddał wszystkich pod władzę grzechu, / aby wszystkim okazać miłosierdzie.

    CZYTANIE
    LG tom IV: Własne, str. 1285-1286;
    LG skrócone: wg tabeli stron
    1 Tes 2, 2b-4

    Odważyliśmy się w Bogu naszym głosić Ewangelię Bożą wam, pośród wielkiego utrapienia. Upominanie zaś nasze nie pochodzi z błędu ani z nieczystej pobudki, ani z podstępu, lecz jak przez Boga zostaliśmy uznani za godnych powierzenia nam Ewangelii, tak głosimy ją, aby się podobać nie ludziom, ale Bogu.

    K. Zachowywali przykazania Boga.
    W. I prawa, które im nadał.

    MODLITWA
    LG tom IV: Własne, str. 1285; LG skrócone: wg tabeli stron

    Módlmy się. Panie Boże, Ty wybrałeś świętego Łukasza, aby przez swoje słowa i pisma objawił misterium Twojej miłości do ubogich, † spraw, niech Twoi wyznawcy mają jedno serce i jedną duszę, * a wszystkie ludy niech oglądają Twoje zbawienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

    We wspólnym odprawianiu oficjum:

    K. Błogosławmy Panu.
    W. Bogu niech będą dzięki.

  5. Modlitwa w ciągu dnia:
    popołudniowa

    K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
    W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
    Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze,
    i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

    HYMN
    LG tom IV: Części stałe – tydzień I, str. 505; LG skrócone: wg tabeli stron

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 Stwórco potężny wszystkich rzeczy,
    Wśród przemian świata Tyś niezmienny,
    Światłem i czasem rządzisz mądrze
    Następstwo godzin ustalając.

    2 Wieczór napełnij swoim blaskiem,
    By mroki nie zgasiły życia;
    Kiedy zaś przyjdzie śmierć spokojna,
    Doprowadź nas do wiecznej chwały.

    3 Spraw to, nasz Ojcze miłosierny,
    W jedności Ducha z Twoim Synem;
    Chwała niech będzie Trójcy Świętej
    Przez wszystkie wieki nieskończone. Amen.

    PSALMODIA

    Jeśli odmawia się więcej niż jedną z trzech Godzin Modlitwy w ciągu dnia, w pierwszej z nich należy odmówić psalmy podane poniżej, w następnych – psalmodię dodatkową.

    Antyfony – LG tom IV: Wtorek I, str. 560-562; LG skrócone: wg tabeli stron
    Psalmy – LG tom IV: Wtorek I, str. 560-562; LG skrócone: wg tabeli stron

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 ant. Błogosławieni, * którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.

    Psalm 119, 1-8
    I (Alef)
    Rozważanie słowa Bożego zawartego w Prawie
    Miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań (1 J 5, 3)

    Błogosławieni, których droga nieskalana, *
    którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.
    Błogosławieni, którzy zachowują Jego napomnienia *
    i szukają Go całym sercem,
    Którzy zła nie czynią, *
    lecz chodzą Jego drogami.
    Ty po to dałeś swoje przykazania, *
    aby przestrzegano ich pilnie.
    Oby niezawodnie zmierzały moje drogi *
    ku przestrzeganiu Twoich ustaw!
    Wtedy nie doznam wstydu, *
    gdy zważać będę na wszystkie Twe przykazania.
    Będę Cię wysławiał prawym sercem, *
    gdy się nauczę Twych sprawiedliwych wyroków.
    Przestrzegać będę Twoich ustaw, *
    abyś mnie nigdy nie opuścił.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Błogosławieni, którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.

    2 ant. Niech moje serce * cieszy się z Twojej pomocy.

    Psalm 13
    Modlitwa w udręce
    Bóg, dawca nadziei, niech was obdarzy pełnią radości (Rz 15, 13)

    Jak długo, Panie, nie będziesz o mnie pamiętał? *
    Jak długo będziesz ukrywał przede mną oblicze?
    Jak długo będę ból cierpiał w mej duszy, †
    a w moim sercu codzienną zgryzotę? *
    Jak długo mój wróg będzie się wynosił nade mnie?
    Spojrzyj i wysłuchaj mnie, Panie, mój Boże! *
    Oświeć moje oczy, bym nie zasnął w śmierci,
    By wróg mój nie mówił: „Ja go zwyciężyłem”, *
    by się nie cieszyli moi przeciwnicy, że się zachwiałem.
    Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu, †
    niech się moje serce cieszy z Twej pomocy. *
    Będę śpiewał Panu, który obdarzył mnie dobrem.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Niech moje serce cieszy się z Twojej pomocy.

    3 ant. Bóg poddał wszystkich pod władzę grzechu, * aby wszystkim okazać miłosierdzie.

    Psalm 14
    Powszechne zepsucie
    Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska (Rz 5, 20)

    Mówi głupi w sercu swoim: „Nie ma Boga”. †
    Zepsuci są, ohydne rzeczy popełniają, *
    nie ma nikogo, kto by czynił dobrze.
    Na synów ludzkich Bóg spogląda z nieba, *
    by zobaczyć rozumnego, który szuka Boga.
    Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni, *
    nie ma ani jednego, kto by czynił dobrze.
    Czyż się nie opamiętają wszyscy czyniący nieprawość, *
    którzy mój lud pożerają, jak gdyby chleb jedli?
    Ci, którzy nie wzywają Boga, drżą ze strachu, *
    gdyż Bóg jest z pokoleniem sprawiedliwych.
    Chcecie udaremnić zamiary ubogiego, *
    lecz Pan jest jego ucieczką.
    Kto przyniesie ze Syjonu zbawienie Izraela? †
    Gdy Bóg odmieni losy swojego narodu, *
    Jakub się rozraduje, Izrael ucieszy.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Bóg poddał wszystkich pod władzę grzechu, / aby wszystkim okazać miłosierdzie.

    CZYTANIE
    LG tom IV: Własne, str. 1286;
    LG skrócone: wg tabeli stron
    2 Tm 1, 8b-9

    Weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga. On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam został dana w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami.

    K. Pan mówi: Radujcie się i weselcie.
    W. Bo wasze imiona zapisane są w niebie.

    MODLITWA
    LG tom IV: Własne, str. 1285; LG skrócone: wg tabeli stron

    Módlmy się. Panie Boże, Ty wybrałeś świętego Łukasza, aby przez swoje słowa i pisma objawił misterium Twojej miłości do ubogich, † spraw, niech Twoi wyznawcy mają jedno serce i jedną duszę, * a wszystkie ludy niech oglądają Twoje zbawienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

    We wspólnym odprawianiu oficjum:

    K. Błogosławmy Panu.
    W. Bogu niech będą dzięki.

  6. Kompleta

    K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
    W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
    Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze,
    i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

    W tym miejscu przewidziany jest rachunek sumienia.
    We wspólnie odprawianym oficjum można użyć jednej z formuł aktu pokuty.

    HYMN
    LG tom IV: Części stałe – tydzień I, str. 971; LG skrócone: Części stałe – tydzień I, str. 1166-1167

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    1 Nim kres nadejdzie jasności,
    Błagamy, Stwórco wszechświata,
    Byś nas otaczał opieką
    I chronił w swojej dobroci.

    2 Niech serca nawet uśpione
    Przez sen czuwają przy Tobie;
    A kiedy zbudzi je zorza,
    Niech Ciebie wielbią z weselem.

    3 Niech ciało zdrowiem się cieszy
    I duch gorliwość odnajdzie,
    A Ty swym światłem przenikaj
    Głębokie nocy ciemności.

    4 O spraw to, Ojcze najlepszy,
    Przez Syna Twego, Chrystusa,
    Co z Tobą w Ducha jedności
    Króluje w blasku na wieki. Amen.

    PSALMODIA
    LG tom IV: Wtorek, str. 983-984; LG skrócone: Wtorek, str. 1179-1180

    W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

    Ant. Panie, nie ukrywaj przede mną swojego oblicza, * bo w Tobie pokładam nadzieję.

    Psalm 143, 1-11
    Modlitwa w ucisku
    Człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa (Ga 2, 16)

    Usłysz, Panie, modlitwę moją, †
    w swojej wierności przyjm moje błaganie, *
    wysłuchaj mnie w swej sprawiedliwości.
    Nie wzywaj na sąd swojego sługi, *
    bo nikt z żyjących nie jest sprawiedliwy przed Tobą.
    Albowiem prześladuje mnie nieprzyjaciel, †
    moje życie na ziemię powalił, *
    pogrążył mnie w ciemnościach, jak dawno umarłych.
    A we mnie duch mój omdlewa, *
    zamiera we mnie serce.
    Wspominam dni dawno minione, †
    rozmyślam o wszystkich Twych dziełach, *
    rozważam dzieło rąk Twoich.
    Wyciągam do Ciebie ręce, *
    jak zeschła ziemia pragnie Cię moja dusza.
    Wysłuchaj mnie prędko, Panie, *
    albowiem duch mój omdlewa.
    Nie ukrywaj przede mną swojego oblicza, *
    bym się nie stał podobny do tych, którzy schodzą do grobu.
    Daj mi już o świcie doznać łaski Twojej, *
    bo w Tobie pokładam nadzieję.
    Pokaż mi drogę, którą mam kroczyć, *
    bo wznoszę ku Tobie moją duszę.
    Wybaw mnie, Panie, od moich wrogów, *
    uciekam się do Ciebie.
    Naucz mnie spełniać Twoją wolę, *
    bo Ty jesteś moim Bogiem.
    Niech mnie Twój dobry duch prowadzi *
    po bezpiecznej równinie.
    Przez wzgląd na Twoje imię, Panie, zachowaj mnie przy życiu, *
    w swej sprawiedliwości wyprowadź mnie z niedoli.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Panie, nie ukrywaj przede mną swojego oblicza, / bo w Tobie pokładam nadzieję.

    CZYTANIE
    LG tom IV: Wtorek, str. 984;
    LG skrócone: Wtorek, str. 1180
    1 P 5, 8-9

    Bądźcie trzeźwi, czuwajcie. Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu.

    RESPONSORIUM KRÓTKIE
    LG tom IV: Wtorek, str. 984; LG skrócone: Części stałe, str. 1169

    K. W ręce Twoje, Panie, * Powierzam ducha mojego.
    W. W ręce Twoje, Panie, / Powierzam ducha mojego.
    K. Ty nas odkupiłeś, Panie, Boże wierny.
    W. Powierzam ducha mojego.
    K. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
    W. W ręce Twoje, Panie, / Powierzam ducha mojego.

    PIEŚŃ SYMEONA
    LG tom IV: Wtorek, str. 985;
    LG skrócone: Części stałe, str. 1170
    Łk 2, 29-32

    Ant. Strzeż nas, Panie, gdy czuwamy, * podczas snu nas osłaniaj, / abyśmy czuwali z Chrystusem / i odpoczywali w pokoju.

    Teraz, o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju, *
    według słowa Twojego,
    Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, *
    któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
    Światło na oświecenie pogan *
    i chwałę ludu Twego, Izraela.
    Chwała Ojcu i Synowi, *
    i Duchowi Świętemu.
    Jak była na początku, teraz i zawsze, *
    i na wieki wieków. Amen.

    Ant. Strzeż nas, Panie, gdy czuwamy, / podczas snu nas osłaniaj, / abyśmy czuwali z Chrystusem / i odpoczywali w pokoju.

    MODLITWA
    LG tom IV: Wtorek, str. 985; LG skrócone: Wtorek, str. 1180

    Módlmy się. Prosimy Cię, Boże, napełnij tę noc swoim światłem † i spraw, abyśmy spokojnie zasnęli i z radością obudzili się w Twoje imię * w blasku dnia nowego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

    Noc spokojną i śmierć szczęśliwą niech nam da Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty. W. Amen.

    ANTYFONA DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
    LG tom IV: Części stałe, str. 974-975; LG skrócone: Części stałe, str. 1171-1172

    Matko Odkupiciela, z niewiast najsławniejsza,
    Gwiazdo morska, do nieba ścieżko najprościejsza,
    Tyś jest przechodnią bramą do raju wiecznego,
    Tyś jedyną nadzieją człowieka grzesznego.
    Racz podźwignąć, prosimy, lud upadający,
    W grzechach swych uwikłany, powstać z nich pragnący.
    Tyś cudownie zrodziła światu Zbawiciela,
    Tyś sama wykarmiła Twego Stworzyciela.
    Panno przedtem i potem z świata podziwieniem,
    Uczczona Gabriela wdzięcznym pozdrowieniem;
    Racz się wstawić, o Panno, za nami grzesznymi,
    Ratuj nas, opiekuj się sługami Twoimi.

Dodaj komentarz