64. Miesięcznica Smoleńska oczami Agaty

              Wczorajsza Miesięcznica Smoleńska zbiegła się w czasie z liturgicznym wspomnieniem Świętego Wawrzyńca, i na obu mszach – zarówno tej porannej (w Kościele Seminaryjnym), jak i tej wieczornej (w Archikatedrze Św. Jana) pojawiło się nawiązanie do świadectwa życia tego męczennika.

Podczas pierwszej z tych homilii Kapłan zapytał, czy łatwiej jest sprawować władzę, czy służyć. Odniósł się w ten sposób do obecności przedstawicieli różnych władz oraz sąsiedztwa Pałacu Prezydenckiego, gdzie swą władzę sprawuje – służąc Polsce – nowo zaprzysiężony Prezydent. Święty Wawrzyniec był administratorem majątku Kościoła w Rzymie i poniósł męczeńską śmierć za to, że rozdał skarby Kościoła ubogim zamiast oddać je w ręce namiestnika rzymskiego. Jego postawa stanowi wzór do naśladowania dla ludzi sprawujących władzę a także dla wszystkich nas. Mówi nam, że władza to służba, wymagająca ofiar… bywa, że takich na miarę Tragedii Smoleńskiej.
W tym miesiącu po raz pierwszy miałam możliwość uczestniczenia w obchodach Miesięcznicy na Powązkach, gdzie znajdują się groby niektórych Ofiar Tragedii Smoleńskich oraz pomnik Im poświęcony. Przewodnicząc delegacji Prawa i Sprawiedliwości, premier Jarosław Kaczyński stawiał lampion oraz składał wiązankę kwiatów przy każdym z grobów po kolei. Za każdym razem towarzyszyła temu krótka (cicha) modlitwa. Potem przeszliśmy jeszcze pod grób śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego, a następnie do miejsca spoczynku doczesnych szczątków śp. Jadwigi Kaczyńskiej, Mamy Lecha i Jarosława. Tam też miała miejsce minuta ciszy oraz krótka modlitwa.
Nieco się spóźniłam na wieczorne uroczystości w Katedrze, które (według zapowiedzi) miały rozpocząć się od poświęcenia sztandaru katyńsko-smoleńskiego. Homilię wygłosił ks. Prałat Henryk Małecki. Wezwał w niej do kultywowania pamięci, gdyż ona zaowocuje – wcześniej czy później – ujawnieniem prawdy o Tragedii Smoleńskiej, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Katynia. „Jesteście stróżami tej pamięci” – podkreślił Prałat.
Podczas Marszu Pamięci zmówiliśmy jedną dziesiątkę Różańca. Po drodze – kiedy mieliśmy już w ciszy przejść dalszą drogę do Pałacu Prezydenckiego – pojawił się jakiś człowiek, wyglądający na opętanego, wykrzykując w naszą stronę hasła pełne nienawiści i szyderstwa. Wówczas prowadzący Marsz zaintonował Pieśń Konfederatów Barskich.
Apel Pamięci pod Pałacem Prezydenckim rozpoczęliśmy tradycyjnie Hymnem Polski a zakończyliśmy pieśnią „Boże coś Polskę”. Premier Jarosław Kaczyński wyraził radość z tego, że zmienił się lokator tego Pałacu. Dodał jednak: „Pamiętajmy, że tak do końca będziemy mogli się cieszyć wtedy, kiedy władza w naszej Ojczyźnie będzie już całkowicie nowa, a to dopiero po 25 października. I na to trzeba zapracować. To się samo nie zrobi.” Dodał, że zmiana władzy jest konieczna, żeby prawda o 10.04.2010 została ujawniona, a ci co zginęli w Smoleńsku zostali godnie uczczeni. Krótką modlitwę w intencji Ofiar oraz Ojczyzny poprowadził Ojciec Gabriel Bartoszewski.
Potem jeszcze wielu z nas pozostało w pobliżu Krzyża – tego drewnianego i tego ze zniczy. Niektórzy po cichu jeszcze chwilę się modlili, inni rozmawiali o sprawach ważnych dla Polski.
Wraz z grupką przyjaciół stanęłam pod banerem Waldka, który każdego 10 dnia miesiąca pojawia się w tamtym miejscu. Miałam okazję porozmawiać (po polsku, gdyż jedna z nich dobrze zna nasz język) m.in. z dwiema Węgierkami zapoznanymi w dzień Zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy. W Gdańsku na Jarmarku Dominikańskim jedna z nich przymierzała się do kupienia bodajże wazy, a sprzedającym okazał się jej rodak. „Orban to faszyzm” – burknął. A ona na to: „Liberalizm to faszyzm.”
Przyjaciółka, będąca doktorem medycyny, zbierała podpisy pod petycją o uratowanie centrum radioterapii w Otwocku, zagrożonego zamknięciem. Prosiła o przekazanie informacji dalej. Korzystam więc z okazji, prosząc o Wasze podpisy pod tą petycją:

http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_obrony_przed_zamkniciem_centrum_radioterapii
Kiedy opuszczałam miejsce przed Pałacem, „długie, nocne Polaków rozmowy” wciąż tam trwały…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Relacje świadków, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „64. Miesięcznica Smoleńska oczami Agaty

 1. Tesia pisze:

  Zdjęcia Józia z 6 sierpnia 2015 roku z okazji zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej :
  https://picasaweb.google.com/jozefcyprian

 2. RELACJA Z INTERNETU: 10.01.2016, WARSZAWA
  warto zajrzeć!
  AVE poleca

  Msze św. za Ojczyznę, Pokutne Marsze Różańcowe, Warszawa itd….

  http://www.krucjatarozancowazaojczyzne.pl/?paged=2
  krucjatarozancowazaojczyzne.pl/?paged=2:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s