V ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ 10 kwietnia 2015 roku

Piszę dopiero dzisiaj. Wczoraj, ważniejsze  było przeżywanie na nowo tej największej  Tragedii  naszego Narodu w ostatnim czasie.

Od początku  nie  mialam  wątpliwości co do przyczyn, wszystko  wskazywało  i wskazuje na to,  że był to zamach…

Tym trudniej  słuchać kolejnych kłamstw, pomówień,  nie słusznych oskarżeń…Skoro mnie to boli, to jak musi boleć Rodziny i przyjaciół  tych co zginęli? Kiedy  myślę o tym ogromie  cierpienia, wiem jedno: najważniejsza jest  Modlitwa, więc mimo  trudności wybieram się na Mszę świętą. Wybieram tę  w Kościele  Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu  o godz. 8 rano.

Gdy mijam pałac prezydencki jest 6.30, jacyś ludzie ustawiają barierki, które mają  chronić Krzyż i znicze, które staną tu o 8. 41 po Mszy. Mijam liczne wozy policji. Pod samym kościołem jeszcze pustki, wewnątrz również. Dobrze, mam czas na modlitwę i refleksję. Kościół pięknie przystrojony kwiatami, przy ołtarzu nowy Paschał, symbol Zmartwychwstałego.  O godz. 7 Msza święta sprawowana przez trzech Kapłanów. Modlą się  również za wszystkie Ofiary Katastrofy sprzed 5 lat. 

Kościół powoli zapełnia się, przychodzą Parlamentarzyści, Rodziny Ofiar, stali uczestnicy uroczystości i goście: górnicy w pięknych galowych strojach, przedstawiciele Solidarności, Polonia z Paryża, Niemiec …coraz więcej dziennikarzy i operatorów… Pan Ryszard Walczak jak zawsze, jako jeden z pierwszych, przyniósł  duży, piękny  portret śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ustawił  go po prawej stronie ołtarza, na tle dekoracji kwiatowych, na sztalugach okrytych biało czerwonym materiałem. Obok, jakby na straży, stanęli górnicy i niezłomna Joanna Burzyńska. Na środku kościoła stanął nasz Krzyż, ten codziennie od pięciu lat ustawiany  przed Pałacem Prezydenckim…Ktoś miał  dużą biało czerwoną flagę na bardzo  długim drzewcu. Powiewała nad głowami budząc w sercach nadzieję. Gdy dochodziła godz 8.00 byli już wszyscy parlamentarzyści PiS z Panem Jarosławem  Kaczyńskim, kościół wypełniony po brzegi wiernym Ludem Bożym. Wiele osób miało  w dłoniach  biało czerwone flagi lub kwiaty. Mszę świętą Koncelebrowało kilkunastu Kapłanów pod przewodnictwem Ks. Infułata Jana  Sikorskiego, który w czasie homilii przypomniał o Tragedii  Smoleńskiej  i naszym prawie do szukania Prawdy o jej przyczynach i okolicznościach. Większość  wiernych  przystąpiła do Komunii Świętej,  nie wszyscy zdążyli podczas Mszy… Na zakończenie w pieśni Boże coś Polskę, mocno  wybrzmiało:

OJCZYZNĘ WOLNĄ RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE!

Po Mszy  przeszliśmy procesyjnie,  przy biciu  dzwonów pod pałac,  gdzie ustawiono Krzyż, pod którym Pan Jarosław  Kaczyński  złożył biało czerwony wieniec. U podnóża  drewnianego Krzyża zapłonął Krzyż  ze zniczy.  Po odśpiewaniu Hymnu i Apelu  Poległych, o. Zdzisław  Kapucyn polecił  poległych Bogu we wspólnej Modlitwie. Powiedział, że chcemy zgody i jedności, ale jest  ona możliwa jedynie na gruncie PRAWDY.  Po wspólnej modlitwie Pan Jarosław,  wraz z parlamentarzystami udał się na groby Ofiar z 10 kwietnia 2015 roku, na Powązki na  Brudno i do Świątyni Opatrzności  Bożej. 

Gdyby nie ograniczenia zdrowotne, pojechała bym na Cmentarz Ursynowski na grób śp. Tomasza Merty. Może uda się w Oktawie Bożego Miłosierdzia?

Smutne, że do Świątyni Opatrzności Bożej nie można wejść bez biletu, by się pomodlić za śp. Prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego,  śp. Ks. Andrzeja Kwaśnika, O. Pawła Jońca i Ks.  Zdzisłaswa Króla.

Smutne jest również to, że  ciała śp.  Bp. Tadeusza Płoskiego i Jego  Kapelana,  Ks. Osińskiego zostały przeniesione z Kaplicy Katyńskiej znajdującej się po lewej stronie tuż  przy  wejściu do Katedry  Polowej, do podziemi. Czyżby dlatego by szybciej zapomniano?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Relacje świadków, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s