Ks. Jacek Bałemba SDB, O jedynej prawdziwej wierze i o pewnych niedorzecznościach…,21 sierpnia 2014 roku

Repetitio mater studiorum – Powtarzanie jest matką uczących się.

Jest jeden prawdziwy Bóg: Ojciec, Syn i Duch Święty, czyli Trójca Święta.
Jest jedna prawdziwa religia objawiona przez Boga: chrześcijaństwo.
Jest jedna wiara dająca zbawienie: wiara katolicka.

W czasach pomieszania powszechnego, jakie wtargnęły w sam środek Kościoła, szczególną pomocą są dla nas klarowne słowa prawdy, nieomylna nauka katolicka – także dotycząca odniesienia do innych religii. Sięgamy do Biblioteki ’58!
W kontekście alergicznych i fałszywych antyewangelicznych postaw wobec ujmowania tematyki judaizmu w świetle Chrystusa i Ewangelii, przejrzyste słowo porządkujące okazuje się darem bezcennym.
Św. Jan pisze klarownie: „Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca” (1 J 2, 23). W swoim liście św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik, tak pisał do Magnezjan – słowo wysokiej aktualności:

„Nie bądźmy obojętni na dobroć Chrystusa. Gdyby postępował z nami według naszych czynów, już by nas nie było. Dlatego stawszy się Jego uczniami, uczmy się żyć po chrześcijańsku. Kto nie nosi imienia chrześcijanina, ale jakiekolwiek inne, nie należy do Boga. Usuńcie więc zły kwas, stary już i cierpki, a przemieńcie się w nowy zaczyn, którym jest Jezus Chrystus. Niech On stanie się solą waszego życia, aby nikt z was nie uległ zepsuciu, jako że zapach wyda o was świadectwo. Niedorzecznością jest wyznawać Jezusa Chrystusa i zachowywać przepisy judaizmu. Albowiem nie chrześcijaństwo uwierzyło w judaizm, ale judaizm uwierzył w chrześcijaństwo. Ono jednoczy wszystkich, którzy wierzą w Boga.
Ukochani moi! Piszę tak nie dlatego, jakobym dowiedział się, iż niektórzy z was ulegli takim wpływom, ale choć mniej od was znaczę, aby was przestrzec: nie popadajcie w zasadzki fałszywej nauki, lecz bądźcie mocno przeświadczeni o śmierci, męce i zmartwychwstaniu, które miały miejsce za czasów urzędowania Poncjusza Piłata, i dokonały się w sposób rzeczywisty i niewątpliwy w osobie Jezusa Chrystusa – naszej nadziei. Oby się nikt z was nie oddalił od Niego (…).
Starajcie się trwać mocno w nauce Pana i Apostołów, aby wszystko, co czynicie, pomyślnie wam wypadało na duchu i na ciele, w wierze i miłości, w Synu, Ojcu i Duchu Świętym (…).
Ponieważ wiem, że jesteście pełni Boga, dlatego moja zachęta jest krótka (…)”.

Tekst lepiej ujawni ważne sensy przy wielokrotnym czytaniu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozważania ks. Jacka Bałemby SDB, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s