Nie żyje Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Nie żyje matka ks. Jerzego Popiełuszki. Pani Marianna zmarła w szpitalu w Białymstoku

opublikowano: dzisiaj, 11:55 | ostatnia zmiana: dzisiaj, 12:03

Fot. YT

W Szpitalu Miejskim w Białymstoku zmarła matka ks. Jerzego Popiełuszki Marianna Popiełuszko.

Marianna Popiełuszko zawsze była głęboko wierzącą osobą. Jej wychowanie w dużej mierze ukształtowało charakter błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po jego śmierci Marianna Popiełuszko stała się kontynuatorką dzieła swego syna. Od wielu lat jest także wielką przyjaciółką Solidarności

– napisano w laudacji na jej cześć w roku 2011, gdy została wybrana Człowiekiem Roku tygodnika „Solidarność”.

Marianna Popiełuszko 1 czerwca 2010 roku obchodziła setne urodziny. Miało to miejsce na kilka dni przed uroczystościami beatyfikacyjnymi jej syna. Niektóre źródła jako rok jej urodzenia podają 1920. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym to rok 1910.

CZYTAJ TAKŻE: Marianna Popiełuszko: oddałam syna Kościołowi. Poruszające świadectwo matki męczennika

lw, Gość Niedzielny

z portalu:http://wpolityce.pl/wydarzenia/67424-nie-zyje-matka-ks-jerzego-popieluszki-pani-marianna-zmarla-w-szpitalu-w-bialymstoku

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Nie żyje Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 1. Bozena vel Bogusia pisze:

  NASZA POLSKA — nr 47 – 19 XI 2013 — http://www.naszapolska.pl
  s. 19 czytamy:
  Poniżej publikujemy stanowisko Rady Powiatu w Biłgoraju w obronie Kościoła katolickiego
  z 31 października br.
  ________________________________________________________________
  W ostatnim okresie obserwujemy zmasowany atak środków masowego przekazu na księży i biskupów Kościoła katolickiego w Polsce. Dziennikarze wielu stacji telewizyjnych (w tym T VP), Internetu, gazet i czasopism inspirują falę oszczerstw, manipulacji i przeinaczeń. Jako radni Rady Powiatu w Biłgoraju pragniemy stanowczo zaprotestować przeciw tym haniebnym praktykom przypominającym niechlubne czasy PRL i stanąć w obronie naszych duszpasterzy.
  Szczególnie fala tych ataków dotknęła księży arcybiskupów: Henryka Hosera ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józefa
  Michalika…
  Dziennikarskie osądy i ferowane medialne wyroki wobec osób duchownych to wypróbowana strategia, którą znamy już z doświadczenia. Uderzenie dziennikarzy piszących na zamówienie środowisk genderowskich przypomina nam niechlubne ataki na Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończone Jego internowaniem, czy też brutalne ataki na błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę zakończone bestialskim morderstwem dokonanym przez aparat bezpieczeństwa. Uderzenie w najważniejszą osobę w Episkopacie Polski ma na celu oslabienie autorytetu Kościoła, rozproszenie i podział jego wiernych…
  Rada Powiatu w Bilgoraju staje w obronie tysięcy gorliwych kapłanów, zakonników i biskupow, którzy prowadzą wiernych Chrystusowymi drogami, którzy bronią naszej polskiej tożsamości, patriotyzmu, wiary oraz przestrzegania zasad Dekalogu w życiu publicznym. Nie ulegajmy dyktatowi i psychozie deprawatorów moralności odwracających pojęcia dobra i zła.
  Kościół w Polsce, na czele ze swoimi kaplanami nie poddał się niemieckiemu nazizmowi ani dyktaturze komunistycznej. Nie ulegnie też dyktaturze genderowej antykulturowej zachodniej rewolucji. Bramy piekielne Kościoła nie przemogą.
  *
  przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju Miroslaw Poźniak
  calość- http://www.naszapolska.pl
  przegl. prasy: B.Milska wierna Bogu i Matce Jezusa Chrystusa, Maryji

 2. Pożegnano Mariannę Popiełuszko

  Data publikacji: 2013-11-23 13:45

  Data aktualizacji: 2013-11-23 15:14:00

  Pożegnano Mariannę Popiełuszko
  Fot. Artur Hojny/FORUM

  W Suchowoli zakończyły się uroczystości pogrzebowe Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego. Swoje kondolencje dla rodziny zmarłej przesłał Ojciec Święty Franciszek, dziękując jednocześnie za piękne i długie życie Marianny Popiełuszko, a także ks. abp Józef Michalik oraz prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, a także ks. kard. Stanisław Dziwisz.

  Mszy św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Eucharystię koncelebrowali ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, abp-senior Stanisław Szymecki oraz trzej inni biskupi. Na ostatnie pożegnanie „ikony matek Polek” przybyły delegacje z całej Polski. Obecni byli także przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz NSZZ „Solidarność” z całego kraju.

  W homilii ks. abp Ozorowski podkreślił, że Marianna Popiełuszko była współmęczenniczką syna-męczennika. Hierarcha mówił, że zmarła była matką, świadkiem wiary, Polką i Podlasianką, a przykład jej życia powinien być wzorem dla wszystkich. – Dziś indywidualne przeżycia pani Marianny stały się uniwersalne a jej słowa, gesty i czyny nabierają rangi symbolu – powiedział metropolita białostocki.

  Abp Ozorowski przypomniał, że Marianna Popiełuszko urodziła pięcioro dzieci a w świętym związku małżeńskim przeżyła prawie 60 lat. W „jej czasach” bezdzietność, przerywanie poczętego życia czy rozwody nie były rozpowszechnione. – Nie bała się urodzić syna, który stał się męczennikiem i nie uciekała przed jego wychowaniem, a syn nie stchórzył przed groźbami. Wychowywała go według ewangelicznych wskazań – mówił kaznodzieja.

  Metropolita przypomniał, że Zmarła przyglądała się śmierci syna, cierpiała widząc jego cierpienie jeszcze przed zabójstwem, cierpiała podczas procesu zabójców i w latach po wyroku. Zdaniem metropolity białostockiego, gdyby ktoś pokusił się o namalowanie portretu zmarłej, musiałby dać jej jedną rękę kobiecą a drugą męską, bo wychowywała syna z matczyną czułością i ojcowską stanowczością. Zaś syn jej, gdy cierpiał, dbał by nie dowiedziała się o tym matka. – Był zahartowany jak prawdziwy mężczyzna: w wojsku i w duszpasterstwie, i wśród ludzi „Solidarności”. Można przeto do niego odnieść słowa „błogosławione łono, które cię nosiło i piersi, które ssałeś” – mówił abp Ozorowski.

  Kaznodzieja podkreślił, że Marianna Popiełuszko była świadkiem wiary. – W wierze znajdowała siłę do pokonywania codziennych trudności. Mimo że nie studiowała teologii, zawsze potrafiła odpowiadać poprawnie na stawiane jej pytania, jej odpowiedzi były zwięzłe i trafiały do celu. Można by z nich ułożyć teologię dla początkujących – zauważył hierarcha.

  Arcybiskup zwrócił uwagę, że dziś w mediach pojawiają się ludzie, którzy drwią z Boga i wyszydzają wierzących, bezczeszczą krzyże i urągają Bożym przykazaniom. – Myślą, że gdy uciekną od Boga, przybliżą się do siebie a jest odwrotnie – przestrzegał metropolita białostocki. – Pani Marianna doskonale o tym wiedziała. Bóg dla niej był życiem, mocą i radością a nie złudną chimerą, przed Nim zginała kolana i do Niego zanosiła modlitwy. Nie rozstawała się z różańcem, a kiedy było bardzo ciężko, przytulała się z Maryją do Chrystusowego krzyża – dodał.

  Ważną cechą pani Marianny zdaniem abp. Ozorowskiego, był również patriotyzm, który nosiła w sercu i umyśle. – Postmoderniści dziś usiłują wyrzucić to słowo ze słownika, na szczęście dzięki takim ludziom jak ona nie udaje się to – podkreślił. Jego zdaniem, w niszczenie patriotyzmu wpisują się takie działania jak ataki na duchownych, obsceniczne inscenizacje, sączenie ideologii gender do szkół i przedszkoli, „by wreszcie utopić Polskę w tym, co najgorsze w Unii Europejskiej. – Pani Marianna zdaje się łagodzić to pytanie i dawać poprawne odpowiedzi. Wiedziała, że Jezus zwycięstwo obiecał sprawiedliwym a nie nikczemnym. Pani Marianna uczy, iż polskość jest piękna, brzydka staje się przez ludzi podłych – zaznaczył kaznodzieja.

  Arcybiskup podkreślił też, że pani Marianna nigdy nie wstydziła się tego, że jest Podlasianką. – Jej policzki były jak skórka razowego chleba, włosy jak len zebrany, zmiędlony i wyczesany, a na jej chustce odbijały się kolory polnych kwiatów. Chustkę zakładała na wszystkie uroczystości. Dziś nowomoda gości na Podlasiu. Miejscowe dziewczyny nie różnią się odzieżą od innych. Gdyby ktoś jednak zastanawiał się, jak wyglądała kobieta z Podlasia, nie musiałby czytać powieści. Wystarczyłoby spojrzeć na panią Popiełuszkową, ona wiązała w ubiorze przeszłość z teraźniejszością – mówił metropolita białostocki.

  Abp Ozorowski apelował, by zapamiętać, że niezwykłość przejawia się przez to, co zwykłe. – Bóg mówi przez zwykłych ludzi, oni często niosą zapalone pochodnie. Ich wiara dla innych jest lampką oliwną, pokazująca drogę życia pośród ciemności. Pozwólmy pani Mariannie być naszą nauczycielką i orędowniczką u Boga – zakończył.

  Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przekazał metropolicie białostockiemu, abp. Edwardowi Ozorowskiemu telegram kondolencyjny. Czytamy w nim: „Ojciec Święty Franciszek, poinformowany o śmierci Pani Marianny Popiełuszko, łączy się duchowo z tymi, którzy połączeni we wspólnej modlitwie dziękują Bogu za Jej piękne i długie życie, oddane Bogu, Kościołowi i Rodzinie. Świętość ludzi rodzi się przez cierpliwe podejmowanie codziennych trudów.

  Śp. Marianna podjęła ten trud, wychowując dzieci i otaczając matczyną opieką swoją rodzinę. Opatrzność Boża sprawiła, że owoc Jej macierzyństwa, błogosławiony syn Jerzy, dostąpił chwały ołtarzy przez męczeństwo. Okupione ono zostało także przez cierpienie Matki, która widząc cierpliwość Boga, wzniosła się ponad ból, ufając Stwórcy, tak jak ufała mu wcześniej niosąc większe i mniejsze krzyże codzienności. To jest świętość ukryta, która przynosi błogosławione owoce.

  Ojciec Święty poleca Zmarłą Bożej łaskawości i wstawiennictwu Jej błogosławionego Syna. Najbliższej Rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej składa wyrazy współczucia i z serca błogosławi. Przekazując powyższe myśli wraz z wyrazami pamięci papieża Franciszka i z dumą wspominając spotkanie ze Zmarłą Marianną sprzed roku, zapewniam o serdecznej łączności w modlitwie”.

  Na koniec uroczystości wiele osób żegnało panią Mariannę. Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności” powiedział m.in.: – Pani Marianno Popiełuszko, droga Mamo, stoi przed Tobą cała zapłakana „Solidarność”. Jesteśmy tutaj, żeby Ci podziękować za całe Twoje życie. Za kapelana „Solidarność”. Po jego śmierci „Solidarność” całą swoją miłość przelała na Ciebie, bo Ty kontynuowałaś dzieło swego Syna – mówił i dodał, że tak jak pragnęła Zmarła „Solidarność żyje”. – A Ty będziesz żyła w naszych sercach – zapewnił Duda. Przewodniczący „Solidarności” złożył obietnicę, że na każdej pielgrzymce ludzi pracy na Jasną Górę stać będzie puste krzesło dla Marianny Popiełuszko wraz z różami, które tak lubiła Zmarła.

  Marianna Popiełuszko spoczęła na cmentarzu w Suchowoli. Miała 93 lata.

  Źródło: Telewizja Trwam, naszdziennik.pl, KAI

  Read more: http://www.pch24.pl/pozegnano-marianne-popieluszko,19368,i.html#ixzz2lW2GF1EB

 3. Wypełniła misję głoszenia prawdy i przebaczenia

  Opublikowano 23 listopada 2013, autor: emka

  Marianna PopiełuszkoMatka mądra, cicha i rozmodlona, towarzyszyła synowi za życia i po jego męczeńskiej śmierci. W centrum Jej codzienności na pierwszym miejscu zawsze był Bóg. Dla Niej syn kapłan to nie był „Jurek”, ale zawsze „ksiądz Jerzy”. Po śmierci ks. Jerzego w zastępstwie swego syna wypełniała misję głoszenia prawdy. Dawała świadectwo wierności Kościołowi i miłości do Ojczyzny.

  Czytaj dalej →

 4. Pożegnaliśmy Matkę Bolesną

  Wczoraj · · Miejsce wykonania: Suchowola

  Relacja z pogrzebu Marianny Popiełuszko. Zdjęcia udostępnił Łukasz Kudlicki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s