W obronie Krzyża, protest w centrum Warszawy, środa, 6 listopada 2013

Dzisiaj, w Centrum Warszawy odbył się protest w obronie Krzyża, w związku z profanacją tego świętego Znaku chrześcijan w Centrum kultury współczesnej. W proteście wzięło udział kilkaset osób, w tym wielu posłów PIS, Solidarni 2010, mieszkańcy Warszawy i wielu Obrońców Krzyża, trzymających w dłoniach swoje krzyże. Nad głowami zgromadzonych powiewały biało – czerwone Flagi. Wśród wielu transparentów zauważyłam  cytat z Adama Mickiewicza:

„TYLKO POD TYM KRZYŻEM

TYLKO POD TYM ZNAKIEM

POLSKA JEST POLSKĄ

A POLAK POLAKIEM”

Słowa te wielokrotnie były skandowane przez uczestników protestu.

Transmisje z tego protestu przeprowadziła TV TRWAM  w programie interwencyjnym:

„Po stronie prawdy”.

Protest prowadził O. Piotr i Pani Gabriela, przemawiało wiele osób miedzy innymi pani poseł Jolanta Szczypińska, która wspomniała czasy gdy Polacy stając w obronie Krzyży śpiewali pieśń:

” Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany

za żadne skarby świata,

bo na nim Jezus ukochany,

grzeszników z niebem brata.”

Zaznaczyła iż nie myślała, że nadejdzie czas, gdy znowu będzie stała w obronie Krzyża, wartości chrześcijańskich. Pan Andrzej Melak wspomniał, że w budynku, gdzie wystawiana jest bluźniercza instalacja był szpital, gdzie w czasie wojny 1920 roku cierpieli nasi bohaterowie. Nawiązał do Obrony Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, wspominając mające tam miejsce profanacje i porażające decyzje Prezydenta, który  Krzyż internował i zabrał. Wzywał do działania, do obrony wartości. Ks. Jerzy Garda podkreślił iż ta instalacja wpisuje się w zakrojoną na szeroka skalę  walkę z wartościami i profanacje. Zwracając się w Modlitwie bezpośrednio do Pana Jezusa i przepraszając a tę zniewagę, zaintonował SUPLIKACJE. Wiele osób, klęcząc, odśpiewało „Święty Boże, Święty Mocny”.

Wypowiadali się także młodzi, zwracając uwagę na brak zaangażowania ministra Zdrojewskiego i Jego pośrednią odpowiedzialność za takie profanacje.

W czasie protestu przywołane zostały słowa bł. Jana Pawła II z kazania wygłoszonego w Zakopanem, w których Ojciec Święty wzywał nas abyśmy bronili Krzyża.

Wśród  transparentów był także, ten spod Krzyża, ze słowami bł. Jana Pawła II:

„BROŃCIE KRZYŻA

OD GIEWONTU DO BAŁTYKU”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Relacje świadków, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „W obronie Krzyża, protest w centrum Warszawy, środa, 6 listopada 2013

 1. Warszawa: protest przed Centrum Sztuki Współczesnej

  Data publikacji: 2013-11-06 17:00

  Data aktualizacji: 2013-11-06 17:27:00

  Warszawa: protest przed Centrum Sztuki Współczesnej
  fot. Telewizja Trwam

  „Hańba, hańba” – raz po raz takie okrzyki słuchać pod Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Jazdów 2 w Warszawie. O godz. 16.30 rozpoczęła się tam manifestacja przeciwko skandalicznej ekspozycji pt. „British British Polish Polish. Sztuka krańców Europy: długie lata 90. i dziś”, w ramach której prezentowana jest bluźniercza projekcja filmu Jacka Markiewicza „Adoracja”. Relację z protestu przeprowadza Telewizja Trwam.

  Przed Centrum Sztuki Współczesnej przyszło wielu warszawiaków. Obecny jest tam poseł Andrzej Orzechowski, były wiceminister edukacji narodowej który złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na wystawie. – Pełną odpowiedzialność za ten fakt ponosi minister kultury Bogdan Zdrojewski, bo on odpowiada za to, co dzieje się dziś w kulturze, a także rządzący Polską na czele z Donaldem Tuskiem – powiedział w Telewizji Trwam i dodał, że krzyż jest wpisany w historię i kulturę Polski. – Kto tego nie rozumie, nie powinien rządzić Polską – zaznaczył Orzechowski, podkreślając, że wystawa jest finansowana z kieszeni Polaków. – To, co się dzieje w tym budynku dzieje się w sprzeczności z prawem i moralnością – powiedział i wezwał premiera RP do interwencji.

  Także aktorka Halina Łabonarska podkreśliła, że profanacja jaka ma miejsce w Warszawie jest czymś co nie mieści się w głowach katolików. – Norwid mówił nam, że krzyż jest bramą, drogą do zbawienia. Jan Paweł II mówił, że Polska jest od morza do krzyża na Giewoncie. A więc my jesteśmy Polską i nie możemy milczeć, kiedy krzyż jest profanowany – powiedziała i zapytała: – Panie Ministrze Zdrojewski czy pan się dobrze bawi, kiedy tysiące ludzi cierpią z powodu tej bluźnierczej wystawy?

  Poseł Małgorzata Sadurska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski podkreśla, że Polacy nie mogą pozostawać bierni, kiedy dochodzi do jawnego bluźnierczego profanowania świętości. – Obowiązkiem nas, osób wierzących, jest natychmiastowa reakcja i sprzeciw wobec takich działań. Dzisiejszy protest przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jest wyrazem naszej dezaprobaty wobec profanacji tego, co dla nas święte – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl

  Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski wystosował oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że niedopuszczalnym jest, aby Centrum Sztuki Współczesnej – finansowane z pieniędzy publicznych, a tym samym z pieniędzy podatników i jako jednostka podległa ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego – prezentowała ekspozycję godzącą w uczucia religijne katolików.

  – Zażądaliśmy od Centrum Sztuki Współczesnej natychmiastowego zamknięcia wystawy. Ponadto wnieśliśmy do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, aby natychmiast wyciągnął konsekwencje. Naszym zdaniem, odwołany powinien być dyrektor Centrum. Ponadto chcemy, aby szef resortu kultury zajął stanowisko w tej sprawie. W naszym oświadczeniu zaapelowaliśmy do organów wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności do prokuratury, o wszczęcie postępowania w związku z czynem określonym w art. 196 kodeksu karnego. Niepodjęcie jakichkolwiek działań oznaczać będzie jedno – przyzwolenie na celowe obrażanie uczuć religijnych katolików w Polsce – wyjaśnia posłanka PiS.

  Źródło: Telewizja Trwam, naszdziennik.pl

  pam

  Read more: http://www.pch24.pl/warszawa–protest-przed-centrum-sztuki-wspolczesnej–,18961,i.html#ixzz2jtQWPz27

 2. AVE pisze:

  I ja tam byłem… i spostrzegłam m.in. następujące napisy na transparentach trzymanych przez uczestników protestu w wyżej opisanej Relacji.
  Były tam teksty: ,, DOŚĆ FARBOWANYCH LISÓW W TVP …”,
  i „PALIKOCIARNIA, PO, PSL, SLD… SZWADRONY ŚMIERCI DUCHA POLAKÓW! CZUWAJMY”,
  i jeszcze: „JAK SIĘ WŁADZY NIE NASKAKUJE TO ONA BEZCZELNIEJE! MUSIMY MY PODSKOCZYĆ WŁADZY!!!” —
  „Mądremu dość”, jak mawia Czcigodny Ojciec dr Tadeusz Rydzyk.

  Wszyscy już pragniemy POLSKOŚCI I NORMALNOŚCI. Paranoja, która wylewa się z każdego kąta upewniła nas, uczestników Protestu przeciw bluźnierczej „wystawie”, że czas najwyższy już podskoczyć tej władzy…
  I ciśnie się na usta zapytanie: dlaczego większość Polaków wyznających wiarę katolicką nie może w swojej Ojczyźnie mieć swojej Telewizji Trwam, na którą w większości ubodzy Polacy zebrali fundusze, którzy zaufali Dyrektorowi Radia Maryja i wszystkich dzieł powstałych przy Radiu Maryja, który okazał się być wspaniałym menedżerem. To On, Ojciec Dyrektor zasługuje na najwyższy szacunek za to, że zawdzięczamu Mu m.in. w tych naszych wspólnych mediach: Radio Maryja, Telewizja Trwam spotanie z Kulturą, Sztuką, Nauką. Bogu niech będą dzięki za tak wartościowego Kapłana. Jesteśmy z Tobą, Ojcze Tadeuszu…
  …a szkodników w niedlugim czasie Czas przekurzy…
  Telewizji TRWAM należy się miejsce na „muksie 1”-czy jak tam się to mówi…
  -Zniesmaczona widokiem zbeszczeszczonego Zamku Ujazdowskiego taką „wystawą”
  B. Milska wierna Bogu i Matce Jezusa Chrystusa, Maryi
  PS … ktoś mądry powiedział, że te wszystkie „szopki” służą odwróceniu uwagi społeczeństwa od innych jeszcze spraw, innego kalibru…

 3. Błażej pisze:

  Totalitaryzm za pomocą mediów. Dlatego nie chcą dać miejsca dla TV Trwam. I nie dadzą póki są u władzy. Trzeba obalić rząd. Kto to zrobi? Tylko cały świadomy Naród.
  Bierność większości katolików, letnich, którzy bardziej słuchają mediów niż rozumu i wiary jest przerażająca. Ta bierność jest ciężkim grzechem zaniedbania. Na tę bierność liczą rządzące elity. Mają te elity nadzieję, że Polacy się nie obudzą, że za pomocą mediów powtarzając tysiące razy wciąż nowe i te same kłamstwa zdołają utrzymać większość społeczeństwa w bierności. Z mniejszością będą się załatwiać ich metodami, kogo trzeba jeszcze zabiją. Jeżeli Polacy się nie obudzą dobrzy będą prześladowani i wielu jeszcze zostanie zabitych. Krew, dużo krwi męczenników, świeża krew, ale media gównego nurtu, będą milczeć, będą mówić, że wszystko jest fajnie, że trzeba nie zaprzestawać dobrej zabawy. Będą ogłupiać i demoralizować, kłamać i zachęcać do nienawiści do Kościoła. Już oczerniają kapłanów jak nigdy dotąd, a sami jednocześnie dobierają się do dzieci w przedszkolach. Boją się aktywności społecznej i boją się solidarności jako cnoty obywatelskiej. Boją się świadomych obywateli. Boją się prawdy i wiary katolickiej. Boją się Polaków i boją się Katolików. Boją się utracić władzy, ale nie boją się zabijać. Nie boją się Boga i nie boją się przydawać nowych grzechów do już popełnionych. Śledztwo? To parodia śledztwa. Nie wypełnili żadnych zasad, którym każde śledztwo powinno podlegać. To wystarcza za dowód ich zbrodni. A jednak ludzie jakby otumanieni. Ludzie przez media prowadzeni ku zaprzeczeniu wiary i ku zaprzeczeniu rozumu. Liczy się tylko to, co media mówią. Jak media kłamią, to, to wypowiedziane kłamstwo, dlatego że jest wypowiedziane, liczy się bardziej od przemilczanej prawdy. Liczy się coś, że jest wypowiedziane, nieważne już rozróżnienie na prawdę i kłamstwo. Taka jest nowa mentalność lansowana przez totalitarne media. Media mówią „śledztwo”, to wszyscy myślą „śledztwo”, nieważne, że żadnego śledztwa nie było. Było tylko jego pozorowanie i propaganda kłamstwa, i ukrywanie zbrodni. Zapytajcie ludzi na chodniku: co to było? Ilu powie prawdę? Skoro Zamach, to co robić? Obalić władzę totalitarną. Zjednoczyć się w politycznej Solidarności. Obywatelska Solidarność kontra Obywatelskiej Platformie. Platforma Obywatelska wcale nie jest Obywatelska. Platforma jest Zdradziecka. Zdrada!

 4. Brońmy krzyża!

  Data publikacji: 2013-11-07 14:00

  Data aktualizacji: 2013-11-09 08:39:00

  Brońmy krzyża!

  W jaki jeszcze bardziej obraźliwy sposób można sprofanować wizerunek Ukrzyżowanego i nazywając to bluźnierstwo „sztuką” zdobywać poklask i uznanie? Obawiam się, że już wkrótce będziemy mogli się o tym przekonać. Krzyż wciąż jest przecież znakiem „któremu sprzeciwiać się będą”.

  Tradycja walki z krzyżem ma swoją długą historię i obfituje w akty tak brutalne i bluźniercze, że wspominanie o nich przychodzi z wielkim trudem. Jest ono jednak konieczne. Wynika to z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy z nich, ten bardziej transcendentny, prowadzi nas do refleksji nad koniecznością jeszcze większego zaangażowania w wynagradzanie Panu Bogu grzechów bluźnierstwa i profanacji. Nie ma się co łudzić: akty te mają swoje skutki nadprzyrodzone, ale gniew i kara Boża, które pociągają za sobą, może spotkać ludzkość również tu, na ziemi. O tym jak bardzo grzechy bluźnierstwa wzbudzają zagniewanie naszego Stwórcy, wielokrotnie przypominała objawiająca się Matka Boża. Mówiła o tym w Fatimie, Akicie i Lourdes.

  Nikt z wierzących nie jest zwolniony z obowiązku wynagradzania i błagania o przebaczenie Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Pierwszą reakcją na doniesienia medialne o kolejnej profanacji powinny motywować do jeszcze głębszego zainteresowania się modlitewnymi, ale i nie tylko, sposobami wynagradzania. Nie można liczyć na to, że ktoś inny podejmie to dzieło. Inaczej sytuacja może przypominać tę z starej chińskiej opowieści o ubogich nowożeńcach, którzy prosili swoich gości, by przynieśli ze sobą dzban wina, które zostanie wlane do jednej wspólnej weselnej kadzi. Gdy skosztowano z naczynia, do którego zlewano winne dary, okazało się, że jest ono pełne… wody. Każdy z gości liczył bowiem, że jego dzban wody nie wpłynie na jakość weselnego trunku…

  Drugi powód dla którego trzeba przypominać i mówić o aktach profanacyjnych wynika z konieczności wyrwania wielu ludzi, także wierzących, z błogiego stanu przekonania, że „prześladowania to były za Nerona”. Abstrahując w tym momencie od przelewanej przez wyznawców Chrystusa krwi w Afryce, Indiach, czy innych częściach świata, gdzie krzyż wzbudza agresję i nienawiść, warto zwrócić uwagę na chrystianofobiczną atmosferę jaka coraz bardziej zaczyna dominować w naszym kraju. Pozostając na gruncie tzw. sztuki na usta ciśnie się pytanie – dlaczego panie i panowie artyści z taką lubością i zaangażowaniem wpisujecie się w front walki z chrześcijaństwem? Odpowiedź jest prosta: to się opłaca! Po za tym jest to bezpieczne – wszak gdyby „twórca” wystawiający w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej zechciał nakręcić filmik, w którym nagi ociera się o naturalnych rozmiarów figurę Mahometa, lub w lubieżny sposób „pieści” gwiazdę Dawida jego dalszy los byłyby łatwy do przewidzenia.

  Nie chodzi tutaj bynajmniej o możliwe zagrożenie życia „artysty”, ale o konsekwencje w skali makro. Ileż akcji i apeli podejmowałyby instytucje międzynarodowe, jakie gromy byłyby ciskane na polskich „antysemitów”, „islamofobów”, czy nawet „faszystów”. Ileż powstałoby artykułów o atmosferze nietolerancji, w której tworzył „artysta”. Jest pewne, że nikt nie wdawałby się w pogłębioną egzegezę takiego „dzieła’, dostrzeżono by w nim to, czym w rzeczywistości by było – niesmaczną, czy raczej obrzydliwą prowokację. Warto przypomnieć skalę protestów, jakie przetoczyły się przez Danię po opublikowaniu karykatur Mahometa. Na tym tle rodzimy protest to zaledwie ciche jęknięcie. Czy jednak można na tym poprzestać, gdy plugawiony jest krucyfiks? Spróbujmy dostrzec faktyczny obraz tego, co nasz otacza, zza opuchniętego od ciągłego bicia policzka. Nie dajmy się zakrzyczeć wrogom Kościoła szafującym wyrwanym z kontekstu cytatem o konieczności nadstawiania drugiego policzka.

  Łukasz Karpiel

  Read more: http://www.pch24.pl/bronmy-krzyza-,18982,i.html#ixzz2kJY6hCGM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s