1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych – za KAI

Data publikacji: 2013-11-01 07:00
Data aktualizacji: 2013-11-01 08:36:00
1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

Albrecht Dürer, Adoracja Trójcy św., 1511

Znanych i anonimowych, dawnych i  współczesnych świętych Kościół uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość  Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla  chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub  kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele  osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew  spotykanym niekiedy opiniom – „Świętem Zmarłych” ale przypomina wszystkim  wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości,  następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest  to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały  nieba.

 

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym  powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi  życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do  świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami.  Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga. Ponieważ Stwórca  powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską.  Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył  ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu  przyjmie od Boga dar świętości.

 

Uroczystość przypadająca na 1 listopada wyraża  powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia  nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do  domu Ojca. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają  prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w  czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje  się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej  łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

 

Wspomnienie wszystkich świętych ma źródło w  kulcie męczenników. W rocznicę śmierci, która dla chrześcijan jest dniem  narodzin dla nieba, odprawiano na grobach męczenników Eucharystię i czytano  opisy męczeństwa. Pamięć o tych, którzy krwią potwierdzili swoją wiarę, była w  pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana. Każda z  lokalnych wspólnot posiadała spis swoich męczenników, którzy przez sam fakt  męczeństwa stawali się bliskimi Chrystusa, dlatego ich wstawiennictwo nabierało  szczególnej mocy. Stopniowo do tych list dopisywano imiona nie tylko  męczenników, ale też innych osób odznaczających się szczególną świętością.  Pierwszym świętym spoza grona męczenników był zmarły w 397 r. biskup Marcin z  Tours.

 

Początki święta sięgają IV w. W Antiochii czczono  wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę  po Zesłaniu Ducha Świętego. W Rzymie w VII wieku papież Bonifacy IV poświecił  dawny Panteon i uczynił go kościołem ku czci Bogurodzicy oraz wszystkich  Męczenników. Polecił przy tej okazji umieścić tam kamienie przywiezione z  katakumb chrześcijańskich męczenników. Historycy przekazują, iż przywieziono  wtedy aż 28 pełnych wozów. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie  święto Wszystkich Świętych. Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników. W  późniejszych wiekach dołączono kult „wszystkich doskonałych Sprawiedliwych”.  Obchody przeniesiono z 13 maja na 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie  trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę.

 

Źródło: KAI

luk

Read more: http://www.pch24.pl/1-listopada—uroczystosc-wszystkich-swietych,18857,i.html#ixzz2jP6hOpgm

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s