Wieści w pigułce, 30 września 2013 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieści w pigułce, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Wieści w pigułce, 30 września 2013 r.

 1. NASZ DZIENNIK — NR227 28-28 września 2013 — http://www.naszdziennik.pl
  s. 6 | POLSKA – czytamy:

  | KRÓTKO
  * NIE WIADOMO, KTO STRZELAŁ DO PREZYDENTA
  Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie ostrzelania konwoju z prezydentem Lechem Kaczyńskim podczas jego pobytu w Gruzji 23 listopada 2008 roku. Rzecznik prasowy prokuratury Dariusz Ślepokura poinformował, że powodem umorzenia było to, iż nie można wykryć, kto strzelał z broni automatycznej w okolicach wioski Odzisi w Gruzji, gdzie przyjechali Lech Kaczyński i prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Zarazem prokuratura uznała, że zachowanie funkcjonariuszy BOR w toku tego zajścia nie zawiera znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków lub przekroczeń uprawnień. Nie stwierdzono też niedopełnienia obowiązków służbowych przez pracowników MSW i Kancelarii Prezydenta RP poprzez niezawiadomienie BOR o dodatkowym punkcie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Gruzji.
  * http://www.naszdziennik.pl

  ibidem MAGAZYN NR 57 /4766/ — sobota-niedziela, 28-29 września 2013
  NIEZALEŻNI JAK ORBAN
  Na sukces Węgier pracuje silny przywódca, który skutecznie dba o interes narodowy, i polityka osadzona na wartościach.
  WŁASNĄ DROGĄ
  s. M2 MAGAZYN Naszego Dziennika
  Prof. Mieczysław Ryba
  (…)
  Jeśli małym Węgrom udaje się wytrzymać silny atak zewnętrzny, w szczególności idący z Brukseli, i udaje się im prowadzić konsekwentną narodową politykę, to znaczy, że każdy może sprobować podobnej drogi
  *
  JAK SKOLONIZOWANO WĘGRY
  Z ISTVA’NEM VARGĄ, węgierskim przedsiębiorcą i ekonomistą, członkiem Rady Nadzorczej Węgierskiego Banku Narodowego,
  rozmawia Beata Falkowska
  (…)
  *
  RRODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA
  ANNA KOŁAKOWSKA
  IMRE POLGA’R
  (…)
  Rząd premiera Viktora Orbana cieszy się dużym poparciem społecznym…
  *
  ODWAGA POLITYKA
  PROF. TADEUSZ MARCZAK
  (…)
  Orban zapowiedział także, że udział kapitału zagranicznego w węgierskim sektorze bankowym nie powinien przekroczyć 50 procent
  (…) *
  *
  ibidem http://www.naszdziennik.pl
  s. M10 MAGAZYN
  ZŁA WOLA
  KS. PROF. CZESŁAW S. BARTNIK
  (…)
  Zła wola względem religii prowadzi zawsze do jej prześladowania na różne sposoby. Najokrutniejsze było mordowanie chrześcijan, zwłaszcza kapłanów: w Imperium Rzymskim za niektórych cesarzy, w czasach nowożytnych w niektórych państwach, niedawno w Rosji, na ziemiach opanowanych przez Niemców, w Chinach, w Kambodży, a i w roku 2012 zostało zabitych na świecie ok. 100 tysięcy chrześcijan
  (…)*
  Chaos intelektualny, społeczny, kulturalny i moralny może być rozwiązany ostatecznie tylko przez dobrą wolę wobec Boga, religii, Kościoła, najwyższych wartości i człowieka jako najwyższego cudu stworzenia
  *
  więcej: www. naszdziennik.pl – NR 227 sobota-niedziela 28-29 września 2013
  przegl. prasy Bożena Milska wierna Bogu i Matce Jezusa Chrystusa, Maryi

 2. świeckiej dominikanki
  PAGór OPs / fot. M. Kopczyńska OPs / kn

  Rodzina, bliscy, wdzięczni wychowankowie oraz dominikanie żegnali Marię Katarzynę Kominek, świecką dominikankę z warszawskiej fraterni Błogosławionej Imeldy.

  Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28 września w Michałowicach koło Warszawy. Żałobną mszę świętą koncelebrowali dominikanie, wśród nich o. Dariusz Kantypowicz, reprezentujący prowincjała polskich dominikanów, o. Krzysztofa Popławskiego, a także poprzedni asystenci fraterni, do której należała śp. Maria Kominek.

  W słowie wprowadzenia emerytowany proboszcz parafii w Michałowicach, ks. prałat Leon Firlej przywołał zasługi Marii Kominek dla parafii, jej zaangażowanie w życie lokalnej społeczności i świadectwo wielkiej czci dla Najświętszego Sakramentu.

  Podejmując ten wątek, o. Marek Grzelczak, asystent fraterni w Sofii – gdzie urodziła się Maria Kominek – mówił w kazaniu o Eucharystii jako o najważniejszym z sakramentów. Przypomniał, że uczestnictwo w mszy to nie „rekonstrukcja historyczna”, ale „rzeczywisty udział w Ofierze Golgoty”. Zwrócił uwagę, że „głęboka cześć wobec Najświętszego Sakramentu jest wyrazem bliskości z Bogiem i wyznaniem wiary w Jego obecność w codzienności”.

  Na zakończenie mszy w imieniu prowincjała polskich dominikanów słowo pożegnania i podziękowania skierował o. Dariusz Kantypowicz, który jest także promotorem świeckich dominikanów w Polsce oraz asystentem fraterni, do której należała Maria Kominek.

  O. Kantypowicz zapewnił rodzinę Zmarłej o wdzięczności całego Zakonu za jej życie, świadectwo i modlitwę. Wspomniał o dużym wpływie, jaki Maria Kominek wywarła na życie świeckich dominikanów, nie tylko w Polsce. To z jej inicjatywy reaktywowano w 1989 roku fraternię na warszawskim Służewie, ona także była organizatorką istniejącej nadal fraterni w Bułgarii.

  Podczas uroczystości na miejscowym cmentarzu przybliżono życiorys śp. Marii Kominek. W imieniu świeckich dominikanów z terenu całej polskiej prowincji zabrał głos Arkadiusz Pius Biały, członek Rady Prowincjalnej. Z dużym wzruszeniem wspominał zmarłą przed kilkoma dniami współsiostrę, dziękował za jej wkład w odbudowę świeckiej gałęzi Zakonu po przemianach roku 1989 oraz za zaangażowanie w troskę o formację ogólnoludzką i religijną świeckich dominikanów. Zmarłą pożegnał także jeden z jej wychowanków, ks. Tomasz Jachemczyk, pracujący obecnie we Włoszech.

  W ostatniej drodze śp. Marii Kominek uczestniczyło około dwustu osób. Byli wśród nich licznie reprezentowani świeccy dominikanie z fraterni z terenu całej Polski oraz członkowie Rady Prowincjalnej Świeckich Dominikanów.

  Maria Kominek urodziła się 23 października 1944 roku w Sofii. Pochodziła z jednej z najbardziej zasłużonych bułgarskich rodzin. Skończyła studia na wydziale fizyki. Wyszła za mąż za Polaka i znaczną część życia spędziła w Warszawie, ucząc fizyki, matematyki i religii. Ukończyła także teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym. Choć z urodzenia była Bułgarką, z wyboru została Polką.

  W połowie lat 80. XX wieku zainteresowała się duchowością dominikańską. 23 września 1985 roku rozpoczęła nowicjat u świeckich dominikanów. Rok później złożyła pierwsze przyrzeczenia, a w 1988 roku – przyrzeczenia wieczyste.

  Była główną inicjatorką reaktywowania 24 grudnia 1989 roku założonej w okresie międzywojennym fraterni Błogosławionej Imeldy na warszawskim Służewie. W latach 90. pełniła przez dwie kadencje funkcję przełożonej prowincjalnej świeckich dominikanów w Polsce. Przez wiele lat była także przełożoną i mistrzynią formacji w swojej macierzystej fraterni. Uczestniczyła również w pracach nad nowym tekstem Dyrektorium, regulującego życie fraterni dominikańskich w Polsce.

  Napisała wiele artykułów i książek, dotyczących historii, tradycji i duchowości dominikańskiej (m.in. żywotów Świętych Zakonu i zbioru modlitw wyrastających z tradycji), a także pomocy formacyjnych dla świeckich dominikanów.

  Do końca, pomimo wielomiesięcznej choroby, aktywnie uczestniczyła w pracach prowincjalnej komisji formacyjnej. Była kochającą żoną, matką i babcią.

  Zmarła w swoim domu 23 września 2013 roku, w 28. rocznicę rozpoczęcia nowicjatu, otoczona modlitwą świeckich dominikanów w Polsce.

 3. Kochana, Utrudzona Maria Kominek –
  dołączyła do Białego Orszaku…
  Kochanych, Niezapomnianych…
  Panie, świeć nad Jej duszą!
  B. Milska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s