Pogrzeb ś.p. Marii Kominek OPs

DSC_3166_2427Msza św. żałobna zostanie odprawiona w dniu 28 września br. (sobota) o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. W.N.M Panny w Michałowicach przy ul. Szkolnej 11 (dojazd kolejką WKD z Dworca Centralnego – 20 minut), po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarzu w Michałowicach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Pogrzeb ś.p. Marii Kominek OPs

 1. Śp. Maria Kominek OPs ( )

  Polka z wyboru

  Małgorzata Pabis

  Share on email Share on facebook Share on twitter More Sharing Services

  Była Bułgarką z urodzenia, ale Polką z wyboru. Ukochała nasz Naród i Kościół katolicki, któremu służyła z całych sił. W poniedziałek, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zmarła Maria Kominek, dominikańska tercjarka.

  W jednym z wywiadów śp. Maria Kominek OPs powiedziała: „Polska jest w moim sercu, duszy i umyśle”. Była bardzo mądrą kobietą, myślącą po polsku i po katolicku. – We wszystkich sprawach radziłem się jej i z nią konsultowałem – podkreśla jej przyjaciel i współpracownik Stanisław Krajski. Wspominając śp. Marię Kominek, przypomina, że pochodziła z patriotycznej bułgarskiej rodziny prawosławnej. Zwraca uwagę na dwa zdarzenia z jej życia, które sprawiły, że przeszła na katolicyzm i choć była Bułgarką, czuła się Polką. – Pierwsze miało miejsce, kiedy jej ojciec był w gułagu. Tam któregoś dnia jadł pomidora z plantacji, na której pracował, i za to został skatowany. Kiedy był umierający, chciał się wyspowiadać, ale żaden prawosławny ksiądz nie chciał tego uczynić. Stracił przytomność, a wtedy pojawił się ksiądz katolicki, który udzielił mu rozgrzeszenia. Potem, kiedy odzyskał przytomność, dowiedział się o tym i zaprzyjaźnił z tym kapłanem – opowiada Krajski. Kolejne zdarzenie nastąpiło kilka lat później, kiedy Maria była już w szkole. – Tam usłyszała o Świętej Inkwizycji w samych najgorszych słowach. Wtedy zainteresowała się historią i stwierdziła, że katolicyzm to jedyna prawdziwa religia. Przyjęła więc ją za swoją – podkreśla Krajski. Po pewnym czasie, zafascynowana historią Polski, którą przekazywała jej babcia, spotkała Polaka i wyszła za niego za mąż. W ten sposób znalazła się w Polsce, w Warszawie. Tu zafascynowała się historią Powstania Warszawskiego. – To, co wówczas zrobili Polacy, rzuciło ją na kolana. Zaczęła drążyć historię, pokochała ją i stwierdziła, że jest Polką. Potem przez całe życie służyła ze wszystkich sił Kościołowi i Polsce – mówi Krajski. – Jednocześnie jednak jako przykładna żona, matka i babcia wiele uwagi i troski poświęcała mężowi, swoim dzieciom i wnukom – dodaje.

  Świętej pamięci Maria Kominek OPs z wykształcenia była fizykiem i teologiem. Pracowała wiele lat jako katechetka. Prowadziła zajęcia w Szkole Liderów Katolickich. Napisała ponad 100 artykułów opublikowanych w katolickiej prasie, między innymi w „Naszym Dzienniku”. Jest autorką książek „Rozważania Drogi Krzyżowej”, „Objawienia Najświętszej Maryi Panny. Historia i refleksje”, „Spójrz” i „Słuchaj”. Zaledwie kilkanaście dni temu ukazała się jej ostatnia książka, nad którą pracowała w ostatnich chwilach swojego życia, stanowiąca w jakiejś mierze podsumowanie jej życia – „Pokochać Boga, Kościół i Polskę”. Była redaktorem m.in. takich książek jak: „W obronie Krzyża”, „Przyjmujmy Komunię Świętą na kolanach”, „Podstawy naszej wiary”.

  Zmarła 23 września 2013 r. o godz. 21.00 po ciężkiej chorobie, w wieku 69 lat, w trakcie odmawiania Różańca. Msza św. żałobna zostanie odprawiona 28 września br. (sobota) o godz. 14.00 w Michałowicach k. Warszawy, w kościele parafialnym przy ul. Szkolnej 11. Maria Kominek spocznie na cmentarzu w Michałowicach.

  http://www.naszdziennik.pl/wp/54954,polka-z-wyboru.html

 2. B-Cz pisze:

  Wieczny odpoczynek racz dać jej Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci na wieki wieków.Amen

 3. Błażej pisze:

  Czytam, co napisała. Kobieta myśląca, wierząca i kochająca, co więcej potrzeba do świętości?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s