Wieści w pigułce, 24 maja 2013 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nasza Codzienna Prasówka, wprowadziła Mirka Zielińska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Wieści w pigułce, 24 maja 2013 r.

 1. Debata w Sejmie na temat programu dofinansowania in vitro

  • Debata w Sejmie na temat programu dofinansowania in vitro
   Burzliwa debata na temat przygotowanego przez ministerstwo zdrowia trzyletniego programu dofinansowywania zabiegów in vitro, którym ma być objętych 15 tys. par miała dziś miejsce w Sejmie. Z sali padło wiele pytań dotyczących samego programu, budżetu, bezpieczeństwa zarodków, ale również braku promowania naprotechnologii i zagadnień etycznych. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie na wszystkie pytania odpowiedział, ale podkreślił, że program, na który przeznaczono 250 mln zł, w tym 30 mln w tym roku, ruszy 1 lipca br. Według szacunków, które przytoczył minister, w Polsce z niepłodnością boryka się ok. 2 mln osób.
   więcej:http://www.pch24.pl/debata-w-sejmie-na-temat-programu-dofinansowania-in-vitro,15067,i.html

  • Bozena vel Bogusia pisze:

   NIEDZIELA NR 21 – 26 v 2013 – http://www.niedziela.pl
   na stronie 45 czytamy:

   DLA UCZCZENIA ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA
   Zapraszamy na Msze sw. 26 maja 2013 r. godz. 12.30
   ARCHIKATEDRA SW. JANA W WARSZAWIE (ul. Swietojanska)
   Bedziemy modlic sie w intencji
   ODBUDOWY DUCHA NARODU POLSKIEGO
   – Po Mszy sw. — koncert patriotyczny
   w wykonaniu choru VARS CANTABILE

   Organizatorzy:
   16., 20. i 22 Druzyny Harcerskie ZHR
   Stowarzyszenie Szarych Szeregow Krag „Zamek”
   *
   KROLUJ NAM CHRYSTE ZAWSZE I WSZEDZIE!
   inormacje przekaz. B. Milska –
   wiecej: http://www.niedziela.pl

 2. Bozena vel Bogusia pisze:

  NIEDZIELA — NR 20 — 19 MAJA 2013 — http://www.niedziela.pl

  KROTKO

  Adam Zylinski, posel PO, zlozyl legitymacje partyjna. To moj sprzeciw wobec tego, co dzialacze Platformy robia w samorzadzie.

  PO razem z Ruchem Palikota przygotowalo wspolna ustawe o harcerstwie. „Nasz Dziennik” alarmuje, ze moze to skutkowac delegalizacja tych organizacji, ktore odwoluja sie do wartosci chrzescijanskich.

  W Warszawie centralny odcinek II linii metra zostanie oddany nie tak jak wczesniej planowano, w pazdzierniku 2013r., ale prawie rok pozniej.
  —————————————————————————————————————-
  Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesien korespondentow wlasnych, wiadomosci Radia Watykanskiego, KAI i BP KEP.

  prase przeglad. B. Milska

 3. Bp Zadarko: Niebezpieczny demontaż definicji małżeństwa i rodziny
  Data publikacji: 2013-05-23 14:00
  Data aktualizacji: 2013-05-23 12:22:00

  fot. onnevan / sxc.hu
  „Nadawanie związkom jednej płci statusu małżeństwa i przyznawanie im prawa do adopcji dziecka jest niebezpiecznym eksperymentem” – tłumaczy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. „Tego rodzaju koncepcje rozpatruje się dziś w kategoriach czysto wolnościowych, ubierając w szaty postępu i nowoczesności. Tak naprawdę, na naszych oczach dokonuje się demontaż definicji małżeństwa i rodziny. My nie możemy się godzić na tego rodzaju eksperymenty, bo są one antyrodzinne i przeciwko życiu” – przekonuje biskup.

  Zdaniem bp. Zadarki Marsz dla Życia ma sygnalizować, że życie jest zagrożone. „Mimo tego, że żyjemy w społeczeństwie pewnego dobrobytu, w społeczeństwie pluralistycznym, pojawiają się groźne tendencje. My nie możemy stać obojętnie i będziemy w sposób jednoznaczny reagować w imię obrony godności człowieka i życia” – tłumaczy.

  Hierarcha wyjaśnia, że to nie jest inicjatywa tylko kościelna, katolicka. „To nie jest happening, ani jakaś kościelna procesja, tylko taki jest dziś sposób komunikowania spraw najistotniejszych. Inicjatywa ta skupia ludzi, którzy czują potężne wyzwanie w sprawach obrony życia, nie tylko od poczęcia, ale również całego życia jako takiego. Chcemy o tych sprawach rozmawiać nie tylko w swoim wewnętrznym gronie, ale wyjść z tym na ulicę” – uzasadnia biskup.

  III Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się w najbliższą niedzielę w Koszalinie. Rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Werno o godz. 15.00 w kościele pw. św. Wojciecha. W tym roku uczestnicy marszu wyruszą nową trasą. Po Eucharystii około godz. 16.00 nastąpi wymarsz ulicą Zwycięstwa do placu przed ratuszem. Na zakończenie koszalińskiego marszu impreza zorganizowana przez Centrum Kultury 105 „Wytańczmy Rekord”.

  Przed marszem uczestnicy otrzymają flagi, chorągwie, balony oraz koszulki z napisem „Dziękuję Mamo, że mnie urodziłaś”. Otrzymają także silikonowe bransoletki z napisem „Dziękuję, że żyjesz”, które będzie można wręczyć komuś bliskiemu, przyjacielowi, rodzicom, dzieciom.

  Podczas marszu odbędzie się zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim „Ustawy o ochronie i opiece nad rodziną”. Projekt przewiduje wprowadzenie systemu bonów, który zastąpiłby obecnie funkcjonujące zasiłki i świadczenia rodzinne. Autorami tego projektu są m.in. organizacje społeczne i prorodzinne oraz Centrum im. Adama Smitha. Na początek inicjatorzy projektu proponują wprowadzenie bonu wychowawczego.

  Przysługiwałby każdej matce lub ojcu dwa lata po urodzeniu dziecka, którzy podjęliby się w tym czasie pełnej opieki nad dzieckiem. Wysokość tego świadczenia wynosiłaby najniższą pensję krajową, a więc około 1600 zł. Ma to być alternatywa wobec obecnie funkcjonujących świadczeń – jak zasiłek macierzyński czy becikowe. Bon wychowawczy przysługiwałby jednemu z rodziców, niezależnie od tego, czy przed urodzeniem dziecka był zatrudniony na umowę o pracę. Bon wychowawczy według autorów projektu przysługiwałby tylko małżeństwom.

  Projekt ten ma uchronić Polskę od katastrofy demograficznej. Dziś współczynnik dzietności plasuje Polskę na 209 miejscu spośród 222 krajów, w których prowadzone są takie statystyki. Zdaniem autorów projektu ma on duże szanse na akceptację społeczeństwa i wprowadzenie go w życie. Warunkiem, by projekt został rozpatrzony w Sejmie, jest zebranie 100 tysięcy podpisów.

  Zbierane będą również podpisy pod europejską inicjatywą obrońców życia „Jeden z nas”. Zapoczątkowana przed rokiem we Włoszech inicjatywa ”Jeden z nas” ma na celu rozpoczęcie debaty nad stworzeniem prawodawstwa, które chroniłoby prawo do życia każdego poczętego dziecka poprzez ujednolicenie regulacji prawnych Unii Europejskiej i zaprzestanie finansowania wszelkich działań wiążących się z prowadzeniem badań i eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych. We wszystkich państwach europejskich udało się zebrać 439 tysięcy 919 głosów (stan z 22 maja). Wymagana ilość podpisów – milion- upływa 31 października br. Podpisy pod europejską inicjatywą „Jeden z nas” można złożyć na stronie oneofus.eu/pl. Osoby, które zechcą podczas marszu złożyć podpisy pod projektem obywatelskim ustawy bądź pod inicjatywą „Jeden z nas”, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty.

  KAI

  mat

  Read more: http://www.pch24.pl/bp-zadarko–niebezpieczny-demontaz-definicji-malzenstwa-i-rodziny,15054,i.html#ixzz2UB1tgx4w

 4. Warszawa-Praga: modlitwa ekspiacyjna po profanacji w Klembowie
  Data publikacji: 2013-05-23 13:00
  Data aktualizacji: 2013-05-23 11:45:00

  fot. Ssnowball / sxc.hu
  Modlitwę ekspiacyjną w świątyniach całej diecezji zarządził biskup warszawsko-praski Henryk Hoser w związku ze sprofanowaniem Najświętszego Sakramentu przez rabusi, którzy włamali się do kościoła pw. św. Klemensa w Klembowie w nocy z 21 na 22 maja.

  W komunikacie, wydanym 22 maja w związku z tym przestępstwem abp Hoser zarządził, że sprofanowany kościół w Klembowie zostanie zamknięty. Dopiero w dniu 29 maja wieczorem będzie tam sprawowany obrzęd publicznego przebłagania i oczyszczenia świątyni, po którym zostanie przywrócony kult. Ponadto zarządził, aby w najbliższą niedzielę 26 maja „we wszystkich parafiach, po każdej Mszy Świętej z udziałem ludu, odśpiewano suplikacje. Niech to wydarzenie nie tylko poruszy serca całej wspólnoty Kościoła Warszawsko-Praskiego, ale niech zmobilizuje wiernych do obrony czci Eucharystii” – napisał biskup warszawsko-praski.

  Abp Hoser przypomina też, że „przestępstwa popełniane w świątyni są „wyrazem lekceważenia i pogardy dla Kościoła albo stanowią pogwałcenie godności człowieka i społeczeństwa” (Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów, Katowice 2013, n. 1086). Naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są przejawem upodlenia ich sprawców. Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza upadek człowieka. Kto nie ma szacunku dla Boga, który jest Miłością, ten nie uszanuje żadnej innej wartości.

  Dlatego też konsekwencje profanacji Najświętszego Sakramentu należą do kategorii najcięższych: „kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej” (kan. 1367 KPK). Oznacza to, że sprawcy tego czynu, przez sam fakt jego popełnienia, wykluczyli się z Kościoła, a ich rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu”. Komunikat ma być odczytany podczas ogłoszeń na wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 26 maja br.

  Parafia w Klembowie istnieje od 1357 roku. Kościół w obecnym kształcie jest darem generała Franciszka Żymirskiego, bohatera Insurekcji Kościuszkowskiej, Legionów Polskich i Powstania Listopadowego, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. W tym kościele Helena Kowalska, późniejsza św. siostra Faustyna, apostołka Miłosierdzia Bożego, złożyła prywatny ślub czystości w oktawie Bożego Ciała w 1925 roku (między 19 a 25 czerwca).

  KAI

  Read more: http://www.pch24.pl/warszawa-praga–modlitwa-ekspiacyjna-po-profanacji-w-klembowie,15052,i.html#ixzz2UB2VQTXK

 5. Abp Depo przestrzegł przed tendencjami do zeświecczenia kapłańskiego życia
  Data publikacji: 2013-05-23 18:30
  Data aktualizacji: 2013-05-23 17:23:00

  fot. kuriaczestochowa.pl
  – Nie możemy paść ofiarą zasadniczego złudzenia wobec tendencji zeświecczenia kapłańskiego życia, tak jakby ludzie chcieli abyśmy byli tacy sami jak oni. To tylko pozór dobra, dobra wspólnego, które jest kłamstwem – mówił dziś, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Arcykapłana, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

  Kontynuując myśl hierarcha mówił: – Chcą zaproponować nam miejsce, tak jak to się czyni w ostatnich miesiącach, czy tygodniach w prasie i telewizji – jako godnych do bicia. Świat wykreśla to, co nazywa się wiernością i próbuje nam odebrać dar i zadanie jakim są w kapłaństwie bezżenność i posłuszeństwo Kościołowi. Z tej miłości kiedyś będziemy sądzeni, nie z jej ciężaru, ale miłości wobec Chrystusa i Jego Kościoła.

  Abp Wacław Depo zaprosił kapłanów do odkrywania łaski i tajemnicy obdarowania przez samego Boga. – Stoimy tu, aby spotkać się i doświadczyć Miłosiernej Miłości Boga, który dał nam swego Syna jako Zbawiciela. Wchodzimy w głębie tych misteriów, które są darem samego Zbawiciela dla nas. Odpowiedzcie Bogu, tak jak prorok Izajasz: „Oto ja, poślij mnie”. Spotykając się dzisiaj z wami, pragnę razem z wami pogłębić świadomość obdarowania łaską, wezwania nas po imieniu przez Chrystusa. Tak, byśmy za św. Pawłem mogli powtórzyć: „abyśmy postępowali w sposób godny powołania do którego zostaliśmy wezwani” – mówił abp Depo.

  Metropolita częstochowski przypomniał słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II: „Jestem sługą Ewangelii Chrystusa. Jestem sługą zbawczego działania Boga, który zgodził się na wprost przerażającą obecność w ludzkim sercu pomimo słabości i grzechu. Jestem sługą działającym w mocy i świetle Ducha Świętego. Jestem kapłanem, sługą ukształtowanym przez łaskę i modlitwę samego Chrystusa”.

  Hierarcha zaapelował: – Nie bójcie się być świętymi. Świętość to nie ucieczka od odpowiedzialności za życie doczesne. Świętość nie jest jakąś nieosiągalną miarą, nie oznacza perfekcyjności i doskonałości najwyższej, która jest cechą Boga. Potrzebny jest kapłan, który codziennie, od nowa zdobywa świadomość własnego obdarowania, własnej tajemnicy. Kapłan, który głęboko wierzy i sobą wyznaje plan Boga względem siebie i ludzi. Kapłan, który żarliwie się modli i z całym przekonaniem naucza trudnych spraw i granic wiary. Potrzebny jest kapłan, który pomimo wielu prób i kryzysów pozostaje wiernym i przejrzystym świadkiem miłości Chrystusa wobec ludzi. To jest również program dla nas wszystkich, trzeba nam powracać do samej łaski powołania, rozważając bezmiar dobroci bez naszych zasług. Mówiąc językiem ekonomii, trzeba nam stale rozliczać się wobec Chrystusa z daru łaski i zadań. Rozliczać się z naszej służby na miarę łaski, którą nam Bóg przydzielił, aby nie okazała się daremną. Trzeba nam rozliczać się z naszej wierności, ale i zaniedbań, z grzechów, z braku wiary i myślenia tylko po ludzku, a nie po Bożemu.

  Na zakończenie homilii abp Wacław Depo zawierzył wszystkich kapłanów „Tej, która jest Niewiastą Eucharystii”. – Maryjo nie przestawaj nas przybliżać do tajemnicy Ciała i Krwi Chrystusa. Proś za nami Boga, proś za nami Ducha Świętego, aby rozpalał w nas tę samą miłość, której doświadczyli apostołowie w czasie Ostatniej Wieczerzy, a później w Dniu Pięćdziesiątnicy. Naucz nas Matko, abyśmy szli drogami wierności, podziwu i radości na wszystkie spotkania jakie Chrystus nam przygotował i na których nas uprzedza – zakończył metropolita częstochowski.

  Źródło: kuriaczestochowa.pl

  pam

  Read more: http://www.pch24.pl/abp-depo-przestrzegl-przed-tendencjami-do-zeswiecczenia-kaplanskiego-zycia,15068,i.html#ixzz2UB2nT27f

 6. Sympozjum nt. społecznego panowania Chrystusa Króla w Krakowie
  Data publikacji: 2013-05-23 13:00
  Data aktualizacji: 2013-05-23 13:53:00

  W dniu 15 czerwca 2013 Stowarzyszenie Fides et Ratio w Krakowie wraz partnerami zaprasza na ogólnopolskie sympozjum na temat społecznego panowania Chrystusa Króla. Przeżywany w Kościele Rok Wiary jest szczególną okolicznością, sprzyjającą pogłębionej refleksji nad odnową wiary we wszystkich porządkach życia: intelektualnym, duchowym i mądrościowym.

  Caritas Christi urget nos. Owa miłość, wzywająca do ewangelizacji, na którą w swym motu proprio „Porta Fidei” wskazał Benedykt XVI, ma pobudzać inspirację do wyznawania wiary z odnowionym przekonaniem. Dzisiaj, w czasie zaprogramowanej globalnej ateizacji całych narodów i technologicznej przemiany dokonywanej przez światowe centra laicyzacyjne, istnieje pilna potrzeba oparcia wiary o zdrowy, teologiczny i apostolski fundament Bożego Objawienia zawartego w Piśmie Świętym i Tradycji katolickiej.

  Jako katolicy świeccy z kraju i Polonii pragniemy wnieść skromny wkład w dynamikę pobudzenia wiary w naszej Ojczyźnie poprzez rozmaite formy formacji i akcji w duchu omnia instaurare in Christo. Jesteśmy przekonani, że zwrócenie się ku Jezusowi Chrystusowi Królowi oraz przypomnienie istotowych teologicznych treści zawartych w Magisterium Kościoła, ukazujących Jego powszechne i społeczne Królestwo, przyczynią się do umocnienia wiary i tożsamości katolickiej naszego narodu.

  Read more: http://www.pch24.pl/sympozjum-nt–spolecznego-panowania-chrystusa-krola-w-krakowie,15060,i.html#ixzz2UB3H9sdS

 7. Kozłowska-Rajewicz walczy z rodziną
  Data publikacji: 2013-05-23 12:00
  Data aktualizacji: 2013-05-23 15:03:00

  fot. Grazyna Myslinska/FORUM
  Minister ds. równości w gabinecie Donalda Tuska kontynuuje lewicową ofensywę. Jak twierdzi, szkolne podręczniki dalej prezentują zbyt… „rodzinocentryczny” typ społeczeństwa. Postawione „równościowe” cele zamierza zrealizować bez względu na sprzeciwy, w tym ze strony innych ministrów.

  Program Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz koncentruje się na kształtowaniu świadomości społecznej, choć wymaga równocześnie zmian w prawie przy współpracy innych ministrów. To z kolei budzi poważne zastrzeżenia ze strony innych członków rządu. Tymczasem, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, minister nie zamierza się bynajmniej wycofać z najbardziej kontrowersyjnych elementów programu.

  Sprzeciw budzi także zobowiązanie do szybkiego przyjęcia konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Dokument wskazuje, iż za przemoc odpowiedzialne są „religia, tradycja i kultura”. Z tego też powodu konwencja spotkała się z ostrą krytyką ze strony Kościoła. Równocześnie, przeciwko ratyfikacji opowiedział się resort sprawiedliwości i ministerstwo pracy.

  Szczególną uwagę minister poświęca szkolnym podręcznikom, które powinny – jak naciska – prezentować „bardziej równościową perspektywę”. Dalej mają być zbytnio skoncentrowane na rodzinie i opartym na niej typie społeczeństwa. Preferowane mają być „stereotypowe” przedstawienia relacji małżeńskich i rodzicielskich z modelem małżonkowie wraz z dwójką dzieci.

  źródło: „Rzeczpospolita”

  Read more: http://www.pch24.pl/kozlowska-rajewicz-walczy-z-rodzina,15046,i.html#ixzz2UB3irLc4

 8. Dziś święto ku czci Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana
  Data publikacji: 2013-05-23 11:00
  Data aktualizacji: 2013-05-23 12:33:00

  fot. dimitri_c / sxc.hu
  Nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest po raz pierwszy przez Kościół w Polsce dziś, na tydzień przed Bożym Ciałem. Zostało ustanowione w zeszłym roku przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżyć tajemnice wiary, na których trudno dłużej się skupić w czasie Triduum Paschalnego.

  – Biskupi polscy pragną, aby święto, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI i będące dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym, przyczyniało się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej – wyjaśniał ks. infułat Jan Sołowianiuk, wikariusz biskupi w diecezji łomżyńskiej.

  Według ks. Mateusza Matuszewskiego, będzie to szansa na głębsze przeżycie tajemnic wiary, na których trudno dłużej się skupić w „zagęszczonym czasie Triduum i Wielkanocy”. Konsultor Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyjaśnia, że papież Benedykt XVI zaproponował wprowadzenie tego święta, w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty i zakony dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010 r.

  – Na obchody tego święta Ojciec Święty wyznaczył czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem – wyjaśnił ks. Matuszewski. Nowością była propozycja, żeby to święto było fakultatywne, i by same episkopaty zdecydowały, czy takie święto jest w danym kraju potrzebne, czy też nie widzą potrzeby wprowadzenia go do kalendarza i chcą pozostać przy dotychczasowej liczbie dni chrystologicznych.

  W Polsce biskupi na 360. zebraniu plenarnym KEP, 26 listopada 2012 r. w Zakopanem ustanowili to święto dla diecezji polskich. Jak podkreślił ks. Matuszewski, nowe święto wpisuje się w cykl uroczystości i świąt, obchodzonych po zakończeniu cyklu paschalnego. – Radość wielkanocna ze Zmartwychwstania Chrystusa i Jego zwycięstwa trwa pięćdziesiąt dni, kończy go uroczysty 50. dzień – Zesłanie Ducha Świętego – który pieczętuje świąteczny okres obchodów liturgicznych – dodaje duchowny.

  – I dopiero po zakończeniu tego okresu w określone dni, mające rangę uroczystości czy święta, powraca się do pewnych tajemnic wiary, które zaistniały w Wydarzeniu Wielkanocnym. Wówczas nie było możliwości świętowania konkretnej tajemnicy, konkretnego aspektu wiary, ponieważ Triduum Paschalne i Wielkanoc zawiera jak w pigułce całą naszą wiarę, to, co jest najważniejsze, więc godzina po godzinie objawiają się kolejne tajemnice, które rozważamy i przeżywamy – wyjaśnił konsultor Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  – Wielkanoc przynosi tyle tematów, że one się „nie mieszczą” w tych dniach. Wszystkie te tematy są świętowane, ale szybko następują kolejne tajemnice. Gdyby chciało się później adorować jeden aspekt – uczcić go, dziękować Bogu – zachodzi potrzeba ustanowienia oddzielnego święta w ciągu roku – wyjaśniał genezę wprowadzenia święta ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

  W nowe święto wierni nie będą zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. i nie będzie to dzień wolny od pracy. Jednak tego dnia Msze święte będą odprawiane w kościołach według specjalnego formularza mszalnego, również w Liturgii Godzin na ten dzień będą przewidziane specjalne czytania i teksty. Ukazały się one już nakładem wydawnictwa Pallottinum.

  Read more: http://www.pch24.pl/dzis-swieto-ku-czci-chrystusa—najwyzszego-i-wiecznego-kaplana,15051,i.html#ixzz2UB4DCOAW

 9. Londyn: krzycząc „Allach Akbar” obcięli głowę żołnierzowi
  Data publikacji: 2013-05-23 07:29
  Data aktualizacji: 2013-05-23 07:39:00

  fot. Terry / commons.wikimedia.org, licencja cc
  W środę o godzinie 16:30 dwóch mężczyzn w wieku około 20 lat zaatakowało mężczyznę w dzielnicy Woolwich we wschodnim Londynie. Krzycząc „Allach Akbar” obcięli mu głowę. Następnie uzbrojeni w broń białą i palną zmusili przechodniów, by robili im zdjęcia nad ciałem zamordowanego Brytyjczyka.

  Policjanci otworzyli do morderców ogień z broni palnej. Mężczyźni, opisywani przez świadków jako osoby o nieeuropejskich rysach twarzy, zostali przewiezieni z ranami postrzałowymi do dwóch różnych szpitali.

  Jak ujawnił Nick Raynsford, lokalny polityk, ofiarą jest najprawdopodobniej jeden z brytyjskich żołnierzy, stacjonujących w pobliskiej jednostce. Tożsamość ofiary nie została jednak oficjalnie potwierdzona.

  Brytyjski premier zwołał w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego. – Ludzie z całej Wielkiej Brytanii i ze wszystkich społeczności będą jak sądzę potępiać ten rodzaj ataków – powiedział Cameroon. – Nigdy nie ugniemy się przed takimi ludźmi – dodał. Wyraził współczucie dla ofiar i powiedział, że policja identyfikuje sprawców. Burmistrz Londynu Boris Johnson określił atak jako „obrzydliwy akt złudzeń i niewybaczalnej przemocy”. Według Buckingham Palace, królowa jest zaniepokojona wiadomością o napadzie i śledzi informacje na jego temat.

  Islam w Wielkiej Brytanii jest przez muzułmańską imigrację coraz powszechniejszy. Wśród brytyjskich muzułmanów połowa jest poniżej 25 roku życia. Szacuje się, że co dziesiąty obywatel Zjednoczonego Królestwa, który nie ma ukończonych 25 lat życia jest wyznawcą Mahometa.

  Obecnie mniej niż połowa młodych brytyjczyków uważa się za chrześcijan. Większość wyznawców Chrystusa to ludzie w wieku emerytalnym lub okołoemerytalnym. Według ekspertów islam zostanie w Wielkiej Brytanii religią dominującą w ciągu 10 lat.

  źródło: bbc.com

  mat, Mjedn

  Czytaj również: Islamski patrol na ulicach Hagi atakuje mieszkańców

  2

  Read more: http://www.pch24.pl/londyn–krzyczac-allach-akbar-obcieli-glowe-zolnierzowi,15042,i.html#ixzz2UB4ybCma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s