Dział Intencji i Liturgii 31 marca 2013 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Dział Intencji i Liturgii 31 marca 2013 r.

 1. J 20, 1-9 Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

  Słowa Ewangelii według świętego Jana
  Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono».
  Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.
  Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
  Oto słowo Pańskie.
  http://biblijni.pl/czytania/1729_slowa_ewangelii_wedlug_swietego_jana.html

 2. Wigilia Paschalna

  Wigilia Paschalna słusznie nazywana jest Wigilią wszystkich Wigilii. To centralny moment Roku Liturgicznego i życia Kościoła, który w ten święty wieczór czuwa na całym świecie, aby przeżyć wraz z Chrystusem swoją Paschę, czyli przejście. Jest to przejście ze śmierci do życia, zmartwychwstania.
  http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/28353,wigilia-paschalna.html

  • Bozena vel Bogusia pisze:

   Wiersz z tomu „Poezja Wyjscia” – Mariusz Milski
   Wiersze Nowe. Kto, co

   To nie Kosciol
   zostanie na marginesie,
   i nie świat zostanie na marginesie,
   tylko grzeszni ludzie
   pozostana, –
   ale tych,
   znowu Chrystus milosnie ukochal ___
   w jednym swiecie,
   i w jednym Kosciele.
   HOSANNA
   HOSANNA
   HOSANNA

   przepisala: b. milska
   KROLUJ NAM CHRYSTE! ZAWSZE I WSZEDZIE!

 3. Strażnicy wielkanocnej tradycji

  Straże Grobu Bożego to jedna ze starszych i piękniejszych tradycji wielkanocnych Podkarpacia. Zwyczaj zaciągania honorowych wart przy symbolicznym Grobie Chrystusa ma w tym regionie już ponad 300-letnią tradycję, zapoczątkowaną jeszcze przez Zakon Bożogrobców. O początkach zaciągania straży wielkanocnych mówią też inne przekazy sięgające czasów odsieczy wiedeńskiej.

 4. Jezus zmartwychwstał, On Żyje!

  Homilia Ojca Świętego Franciszka wygłoszona 30 marca 2013 r. podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra w Watykanie:

  Drodzy Bracia i Siostry!

  1. W Ewangelii tej jaśniejącej nocy Wigilii Paschalnej jako pierwsze spotykamy kobiety, udające się do grobu Jezusa z olejkami, aby namaścić Jego ciało (por. Łk 24, 1-3). Idą dokonać aktu litości, czułości, miłości, tradycyjnego gestu wobec zmarłej drogiej osoby, podobnie jak czynimy to także i my. Chodziły za Jezusem, słuchały Go, czuły, że rozumiał ich godność i towarzyszyły Mu aż do końca – na Kalwarii, a także w chwili zdjęcia z krzyża. Możemy sobie wyobrazić uczucia, z jakimi szły do grobu: pewien smutek, ból, gdyż Jezus je opuścił, umarł, Jego życie się skończyło. Teraz powraca do wcześniejszego życia. Jednakże w kobietach trwała miłość, i to właśnie miłość do Jezusa skłoniła je, by udać się do grobu.
  http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/28385,jezus-zmartwychwstal-on-zyje.html

 5. Bozena vel Bogusia pisze:

  CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAN JEST…! On zyje!
  My, trwamy w Jego KOSCIELE!,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s