Dział Intencji i Liturgii 24 lutego 2013 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dział Intencji i Liturgii 24 lutego 2013 r.

 1. św. Tarazjusz, biskup
  Św. Terezjasz był poddanym Imperium Bizantyjskiego. Został podniesiony do godności konsula, a później sekretarza cesarza Konstantyna i jego matki Ireny. Wybrany patriarchą Konstantynopola wymógł na Radzie Głównej rozwiązanie sporu o sposób oddawania czci świętym obrazom. Jej dekrety zostały zatwierdzone przez papieża. Św. patriarcha naraził się cesarzowi, ponieważ odmówił mu uznania rozwodu z prawowitą cesarzową. Był świadkiem śmierci Konstantyna, spowodowanej przez jego matkę, przeżył panowanie i upadek cesarzowej Ireny i objęcia władzy przez uzurpatora Niceforusa. Całe życie św. Tarazjusza jako biskupa było pasmem pokuty, modlitwy i ciężkiej pracy nad uświęceniem swego kleru i wiernych. Charakteryzowało go ogromne miłosierdzie do biednych, których osobiście odwiedzał w domach opieki i szpitalach. Został wezwany po wieczną nagrodę w roku 806.

 2. Łk 9, 28b-36 Przemienienie Pańskie

  Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
  Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.
  Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza.» Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.
  A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój wybrany, Jego słuchajcie.» W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam.
  A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.
  Oto słowo Pańskie.
  http://biblijni.pl/czytania/1634,slowa_ewangelii_wedlug_swietego_lukasza.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s