Dział Intencji i Liturgii 14 lutego 2013 r.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Dział Intencji i Liturgii 14 lutego 2013 r.

 1. Święci Cyryl, mnich, i Metody, biskup patroni Europy
  Cyryl urodził się w Tesalonikach w 826 r. jako siódme dziecko w rodzinie Leona, który był wyższym oficerem miejscowego garnizonu. Jego właściwe imię to Konstanty, imię Cyryl przyjął pod koniec życia, wstępując do zakonu. Po studiach w Konstantynopolu został bibliotekarzem przy kościele Hagia Sophia. Później odsunął się na ubocze. Jednak odnaleziony, podjął w szkole cesarskiej wykłady z filozofii. Wkrótce potem, w 855 r. udał się na górę Olimp do klasztoru w Bitynii, gdzie przebywał już jego starszy brat – św. Metody.
  Na żądanie cesarza Michała III obaj wyruszyli do kraju Chazarów na Krym, aby rozwiązać spory religijne między chrześcijanami, Żydami i Saracenami. Św. Cyryl przygotował się do tej misji bardzo starannie – nauczył się języka hebrajskiego (by dyskutować z Żydami) i syryjskiego (by prowadzić dialog z Arabami, przybyłymi z okolic Syrii). Po udanej misji został wysłany z bratem przez patriarchę św. Ignacego, aby nieść chrześcijaństwo Bułgarom. Pośród nich pracowali pięć lat. Następnie, na prośbę księcia Rościsława udali się z podobną misją na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę). Potem jeden z uczniów św. Metodego wprowadził do tego pisma majuskuły (duże litery) alfabetu greckiego. Pismo to nazwano cyrylicą. Św. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański. Inkulturacja chrześcijaństwa stała się przyczyną ich cierpień, a nawet prześladowań.
  http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-14a.php3

 2. Łk 10, 1-9 Rozesłanie uczniów

  Słowa Ewangelii według świętego Łukasza
  Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
  Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
  Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was.
  W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę.
  Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.»
  Oto słowo Pańskie.
  http://biblijni.pl/czytania/1611,slowa_ewangelii_wedlug_swietego_lukasza.html

  • Homilia Ojca św. Benedykta XVI podczas celebracji Środy Popielcowej

   Czcigodni kardynałowie, biskupi i kapłani,

   drodzy bracia i siostry!

   Dzisiaj, w Środę Popielcową, rozpoczynamy wielkopostną drogę, która przez czterdzieści dni prowadzi nas ku radości Paschy Pana, do zwycięstwa Życia nad śmiercią. Postępując za starożytną tradycją rzymską wielkopostnych stacji, zgromadziliśmy się na celebracji Eucharystii. Wspomniana tradycja przewiduje, aby pierwsza “statio” miała miejsce w Bazylice Św. Sabiny na wzgórzu Awentyńskim. Okoliczności podyktowały, że zgromadziliśmy się w Bazylice Watykańskiej. Tego wieczoru licznie jesteśmy zebrani wokół Grobu Apostoła Piotra także po to, by prosić o jego wstawiennictwo dla pielgrzymki Kościoła w tym szczególnym momencie, odnawiając naszą wiarę w Najwyższego Pasterza, Chrystusa Pana. Dla mnie jest to stosowna okazja, by podziękować wszystkim, zwłaszcza wiernym Diecezji Rzymskiej, skoro dobiega końca moja posługa Piotrowa, i aby poprosić o szczególną pamięć w modlitwie.

 3. Nauczanie Papieża oknem otwartym na Kościół i świat
  Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, na zakończenie Eucharystii w Środę Popielcową podziękował za posługę Benedyktowi XVI:

  Wasza Świątobliwość, z uczuciem wielkiego wzruszenia i głębokiego szacunku nie tylko Kościół, ale także cały świat usłyszał wiadomość o decyzji Ojca Świętego dotyczącej rezygnacji z posługi Biskupa Rzymu, następcy Apostoła Piotra. Nie bylibyśmy szczerzy, Wasza Świątobliwość, gdybyśmy nie powiedzieli, że tego wieczoru nasze serca ogarnęła zasłona smutku. W tych latach twoje nauczanie stało się oknem otwartym na Kościół i na świat, przez które przenikały promienie prawdy i Bożej Miłości tak, aby obdarzać światłem i ciepłem naszą drogę, także, czy raczej przede wszystkim, w chwilach, kiedy na niebie zbierały się chmury. Wszyscy zrozumieliśmy, że to właśnie głęboka miłość, jaką Wasza Świątobliwość żywi wobec Boga oraz Kościoła, skłoniła Cię Ojcze Święty do podjęcia tego aktu, ujawniając tę czystość ducha, tę potężną i wymagającą wiarę, tę siłę pokory i łagodności połączone z ogromną odwagą, które to wyróżniały każdy twój krok i twoją posługę, a które mogą wynikać jedynie z przebywania z Bogiem, z przebywania w świetle Słowa Bożego, z ciągłego wspinania się na górę spotkania z Bogiem, by później stamtąd schodzić do miasta ludzi.
  http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/23927,nauczanie-papieza-oknem-otwartym-na-kosciol-i-swiat.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s