Dział Intencji i Liturgii 28 maja

Poniedziałek, 28 maja 2012 r.
imieniny:
Augustyna, Ingi, Jaromira, Germana

Patron Dnia
św. German z Paryża
Św. German urodził się we Francji niedaleko Autun w roku 496. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Św. Agippiana, biskupa Autun; następnie został opatem i administratorem parafii Św. Symforiusza na przedmieściu Autun. Około roku 566 król Childebert I mianował go biskupem Paryża, nadal wiódł życie skromne i surowe. Jego przykład i nauki sprawiały iż wielu grzeszników wracało na łono Kościoła, nawet król przestał poświęcać się wyłącznie sprawom ziemskim i stał się dobroczyńcą biednych, zakładając wiele fundacji dobroczynnych. Św. German w swoim Paryskim Kościele założył klasztor, sławny później pod nazwą Saint-Germain-des-Pres. Zmarł 28 maja 576 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dział Intencji i Liturgii 28 maja

 1. EWANGELIA
  J 2, 1-11 Wesele w Kanie Galilejskiej

  Słowa Ewangelii według świętego Jana

  W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa.
  Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina».
  Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina».
  Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».
  Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary.
  Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi.
  Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci zaś zanieśli.
  A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory».
  Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

  Oto słowo Pańskie.
  http://biblijni.pl/

  Komentarz liturgiczny
  Oto Matka twoja.
  J 19, 27

  Trudno wyobrazić mi sobie życie bez matki. Matka jest szczególną towarzyszką życia każdego człowieka. Najpierw przez dziewięć miesięcy chroni dziecko pod swym sercem, potem jest zawsze w pobliżu, kiedy tylko potrzeba jej pomocy – interweniuje.

  Jezus odchodząc do Ojca, pozostawił na ziemi swoją matkę – Maryję. Dziś nowego sensu nabierają słowa wypowiedziane pod krzyżem – Oto matka twoja. Maryja była z rodzącym się Kościołem od samego początku i otaczała go swoją matczyną opieką.

  Maryjo Matko Kościoła – módl się za nami.
  ks. Piotr

 2. STARY TESTAMENT
  Księga Kapłańska

  PRZEPISY DOTYCZĄCE CZYSTOŚCI POŁOŻNIC

  Czas oczyszczenia

  12
  1 Dalej powiedział Pan do Mojżesza: 2 «Powiedz do Izraelitów: Jeżeli kobieta zaszła w ciążę i urodziła chłopca, pozostanie przez siedem dni nieczysta, tak samo jak podczas stanu nieczystości spowodowanego przez miesięczne krwawienie. 3 Ósmego dnia [chłopiec] zostanie obrzezany. 4 Potem ona pozostanie przez trzydzieści trzy dni dla oczyszczenia krwi1: nie będzie dotykać niczego świętego i nie będzie wchodzić do świątyni, dopóki nie skończą się dni jej oczyszczenia. 5 Jeżeli zaś urodzi dziewczynkę, będzie nieczysta przez dwa tygodnie, tak jak podczas miesięcznego krwawienia. Potem pozostanie przez sześćdziesiąt sześć dni dla oczyszczenia krwi2.

  Ofiara oczyszczenia matki

  6 Kiedy zaś skończą się dni jej oczyszczenia po urodzeniu syna lub córki, przyniesie kapłanowi, przed wejście do Namiotu Spotkania, jednorocznego baranka na ofiarę całopalną i młodego gołębia lub synogarlicę na ofiarę przebłagalną. 7 Kapłan złoży to w ofierze przed Panem, aby za nią dokonać przebłagania. W ten sposób będzie ona oczyszczona od upływu krwi. To jest prawo dotyczące tej, która urodziła syna lub córkę. 8 Jeżeli zaś ona jest zbyt uboga, aby przynieść baranka, to przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie, jednego na ofiarę całopalną i jednego na ofiarę przebłagalną. W ten sposób kapłan dokona przebłagania za nią, i będzie oczyszczona».

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s