Dział Intencji i Liturgii 31 grudnia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dział intencji i liturgii, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Dział Intencji i Liturgii 31 grudnia

 1. opoka pisze:

  Sobota, 31 grudnia 2011 r.
  imieniny:
  Mariusza, Melanii, Sylwestra, Katarzyny
  Siódmy dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego, Oktawa Bożego Narodzenia

  Patroni (wg. Martyrologium Romanum)
  św. Sylwester I, papież*, św. Melania mł., św. Columba z Sens

  Święty Sylwester I, papież

  Sylwester z pochodzenia był Rzymianinem, urodził się za panowania papieża św. Marcelego lub nawet wcześniej. Jego ojcem był prawdopodobnie kapłan Rufin. O jego dzieciństwie, młodości, wykształceniu nic nie wiadomo. Kiedy prześladowanie dioklecjańskie ze szczególniejszą wrogością odnosiło się do ksiąg świętych w Kościele i nakazało je niszczyć, właśnie Rufin przechowywał w tajemnicy książki liturgiczne i Pismo święte, należące do Kościoła w Rzymie. Św. Sylwester wstąpił na tron papieski po papieżu, św. Milcjadesie, w styczniu 314 roku. Zasiadał na nim bardzo długo – przez 21 lat. Po edykcie mediolańskim kończącym erę prześladowań chrześcijan w cesarstwie rzymskim podjął organizację kultu Bożego. Duchowieństwo chrześcijańskie zwolniono od pełnienia publicznych funkcji pozakościelnych, decyzje sądów biskupich obowiązywały chrześcijan w poszczególnych okręgach, a niedzielę uznano oficjalnie za święto państwowe.
  Za jego pontyfikatu odbył się I sobór powszechny w Nicei (325). Ze względu na podeszły wiek nie uczestniczył w nim osobiście – wysłał tam jednak 256 swoich legatów, a następnie na synodzie w Rzymie zatwierdził uchwały tegoż soboru. Przyjęto tam m.in. wyznanie wiary, które recytujemy w czasie uroczystych Mszy świętych oraz ogłoszono dogmat o boskości Syna i Jego równości z Ojcem. Ujednolicono obchodzenie świąt Wielkanocy w całym Kościele. Ogłoszono 20 kanonów prawa kościelnego, które obejmowały uprawnienia jurysdykcyjne biskupów Rzymu oraz określały sposób wybierania biskupów. Gdy Konstantyn Wielki ufundował bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, Sylwester I dokonał obrzędu uroczystej konsekracji obu świątyń. Odtąd każda świątynia była konsekrowana w podobny sposób. Według legendy to właśnie św. Sylwester pozyskał dla wiary matkę Konstantyna Wielkiego – św. Helenę.
  Zmarł 31 grudnia 335 r. Data ta wydaje się pewna, gdyż spotykamy ją w najdawniejszych dokumentach. Jego święto obchodzi się od V wieku – Grecy obchodzą je 2 stycznia. Śmiertelne szczątki papieża spoczęły w Katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII wieku wystawiono ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie św. Sylwestra I znajdują się niedaleko miasta Modena. Sylwester jest patronem tego miasta i diecezji, która ma w nim swą stolicę. Jest także patronem zwierząt domowych, wzywany bywa w modlitwie o dobre zbiory paszy, a także o szczęśliwy i pomyślny nowy rok. Dzień św. Sylwestra jest ostatnim dniem w roku kalendarzowym. Dlatego w kościołach urządza się wieczorem specjalne nabożeństwo: dziękczynno-ekspiacyjno-blagalne. Duszpasterze zdają wiernym sprawozdania z całorocznej pracy w parafii. Znane są także w całym świecie „zabawy sylwestrowe”, czyli „Sylwestry”.

  Ikonografia przedstawia św. Sylwestra w papieskim stroju pontyfikalnym lub jako papieża w tiarze i czerwonym płaszczu. Jego atrybutami są: kościół, księga, trzyramienny krzyż, paliusz, tiara, wąż z książką, smok u stóp.

  Święta Katarzyna Laboure,
  dziewica i zakonnica

  Katarzyna urodziła się 2 maja 1806 r. w burgundzkiej wiosce Fain-les-Moutiers, w licznej rodzinie chłopskiej (była dziewiąta z jedenaściorga rodzeństwa). Kiedy miała 9 lat, zmarła jej matka. Nigdy nie uczęszczała do szkoły. Po pogrzebie matki Katarzynę zabrała ciotka Małgorzata. W tym czasie starsza siostra Katarzyny wstąpiła do sióstr miłosierdzia. Kiedy rodzeństwo rozeszło się, ojciec wezwał Katarzynę, by mu pomogła w prowadzeniu gospodarstwa. Miała wówczas zaledwie 12 lat. Z całą wszakże energią zabrała się do nowych obowiązków, zajmując się nadto wychowaniem najmłodszego brata i siostry.
  Kiedy Katarzyna miała 20 lat i przekonała się, że w domu jej pomoc nie jesl już nagląco potrzebna, wyznała ojcu, że pragnie wstąpić do sióstr miłosierdzia – szarytek. Ojciec stanowczo jednak odmówił i wysłał córkę do Paryża, do brata jej, Karola, żeby mu pomagała prowadzić tam skromną restaurację. W różnym wszakże towarzystwie nie czuła się dobrze i dlatego też, na własną już rękę, przeniosła się Katarzyna swojej bratowej, by pomagać jej w prowadzeniu pensjonatu. Równocześnie nawiązała kontakt z siostrami miłosierdzia. Wstąpiła zatem do nich w 24. roku życia. Po odbyciu postulatu i trzech miesięcy próby nowicjat odbyła w domu macierzystym zakonu w Paryżu. W domu na rue du Bac w Paryżu doznała mistycznych łask. Rzadki to wypadek, by już w nowicjacie, a więc na progu życia zakonnego, Pan Bóg swoich wybrańców obdarzał darem wysokiej kontemplacji aż do ekstaz i objawień. Św. Katarzyna należała do tych szczęśliwych wybranek. Najgłośniejszym echem odbijały się po świecie objawienia, dotyczące „cudownego medalika”. Było ich łącznie 5. Najbardziej znane są dwa.
  W nocy z dnia 18 na 19 lipca 1930 roku, kiedy Francja przeżywała rewolucję lipcową, w której został zamordowany król Karol X, podczas snu ukazał się Świętej anioł, zbudził ją i zaprowadził do nowicjackiej kaplicy. Tam zjawiła się jej Matka Boża, skarżyła się na publiczne łamanie przykazań, zapowiedziała kary, jakie spadną na Francję i zachęciła Katarzynę do modlitwy i uczynków pokutnych.
  W nocy z dnia 26 na 27 listopada tego samego roku ten sam anioł w podobny sposób obudził św. Katarzynę i wprowadził ją do kaplicy. Święta ujrzała Najśw. Maryję Pannę stojącą na kuli ziemskiej, depcącą stopą łeb piekielnego węża. W rękach trzymała kulę ziemską, jakby ją chciała ofiarować Panu Bogu. Równocześnie Święta usłyszała głos: „Kula, którą widzisz, przedstawia cały świat i każdą osobę z osobna”. Niebawem obraz zmienił się. Matka Boża miała ręce szeroko rozwarte i spuszczone do dołu, a z Jej dłoni wytryskały strumienie promieni. Usłyszała ponownie głos: „Te promienie są symbolem łask, jakie zlewam na osoby, które Mnie o nie proszą”. Święta ujrzała następnie literę M z wystającym z niej krzyżem, dokoła 12 gwiazd, a pod literą M dwa Serca: Jezusa i Maryi. Dokoła postaci Maryi z rękami rozpostartymi ujrzała św. Katarzyna napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Pod koniec tego objawienia Katarzyna otrzymała polecenie: „Postaraj się, by wybito medale według tego wzoru”.
  Święta o swoim objawieniu oraz poleceniu zawiadomiła swojego spowiednika, o. Aladela. Ten nie chciał sam decydować, ale poradził się arcybiskupa Paryża. Arcybiskup po wstępnym zbadaniu sprawy orzekł, że nie widzi w tym nic, co by sprzeciwiało się nauce katolickiej. 30 czerwca 1832 roku wybito 1500 pierwszych medali. Dla bardzo wielu łask zyskał on sobie tak wielką sławę, że mu nadano imię „cudownego medalika”. W ciągu 10 lat w samym tylko Paryżu wybito w różnych wielkościach ponad 60 milionów jego egzemplarzy. W roku 1836 arcybiskup Paryża zarządził kanoniczne zbadanie objawień oraz łask, jakie wierni otrzymali przez cudowny medalik. Raport komisji stwierdził wiarygodność tak objawień, jak i cudów. Wtedy biskup wydał oficjalną aprobatę.
  Cudowny Medalik Niepokalanej nie był pierwszą w dziejach Kościoła katolickiego tego rodzaju formą czci Matki Bożej. Znaleziono już z wieku IV dwa medaliony z wizerunkiem Matki Bożej. Papieże w wiekach średnich podobne medale błogosławili i rozdzielali pomiędzy wiernych. Papież św. Pius V w 1566 roku udzielił nawet odpustu zupełnego dla tych, którzy będą go nosić. Z czasem jednak przestano je nosić. Cudowny medalik zapoczątkował ten chwalebny zwyczaj na nowo, a ponieważ współczesne medaliki są małe i bardzo lekkie, dlatego wiele osób bardzo chętnie je nosi. Nazwę „cudowny medalik” zatwierdziła Stolica Święta, a papież Leon XIII dekretem z dnia 23 lipca 1894 roku zezwolił na coroczne obchodzenie święta Objawienia Cudownego Medalika (dnia 27 listopada).

  Mimo sławy tych objawień Katarzyna pozostała cicha i nieznana. Nie uczyniła bowiem ze swego objawienia sprawy publicznej – powiedziała o nim jedynie swojemu spowiednikowi. W 1831 r. Katarzyna znalazła się w hospicjum przy ulicy Picpus i tam w ukryciu dokończyła swego skromnego życia, wypełnionego uciążliwymi posługami około starców. Zmarła 31 grudnia 1876 r. Ciało Świętej spoczywa w kaplicy nowicjatu w domu macierzystym sióstr w Paryżu. W 24 lata po objawieniu się medalika Niepokalanej papież Pius IX ogłosił dogmat Niepokalanego Poczęcia Maryi (1854), a w 4 lata potem Matka Boża objawiła się jako Niepokalane Poczęcie św. Bernadetcie (1858). Beatyfikacji Katarzyny dokonał papież Pius XI 28 maja 1933 roku, a do chwały świętych wyniósł ją papież Pius XII w 1947 roku.

 2. opoka pisze:

  Czytania
  1 J 2,18-21
  Dzieci, jest już ostatnia godzina,
  i tak, jak słyszeliście, Antychryst nadchodzi,
  bo oto teraz właśnie
  pojawiło się wielu antychrystów;
  stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina.
  Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas;
  bo gdyby byli naszego ducha,
  pozostaliby z nami;
  a to stało się po to, aby wyszło na jaw,
  że nie wszyscy są naszego ducha.
  Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego
  i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą.
  Ja wam nie pisałem,
  jakobyście nie znali prawdy,
  lecz że ją znacie
  i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi.
  http://biblijni.pl/

  Ewangelia
  J 1,1-18

  Na początku było Słowo,
  a Słowo było u Boga,
  i Bogiem było Słowo.
  Ono było na początku u Boga.
  Wszystko przez Nie się stało,
  a bez Niego nic się nie stało,
  co się stało.
  W Nim było życie,
  a życie było światłością ludzi,
  a światłość w ciemności świeci
  i ciemność jej nie ogarnęła.
  Pojawił się człowiek posłany przez Boga,
  Jan mu było na imię.
  Przyszedł on na świadectwo,
  aby zaświadczyć o Światłości,
  by wszyscy uwierzyli przez niego.
  Nie był on światłością,
  lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości.
  Była Światłość prawdziwa,
  która oświeca każdego człowieka,
  gdy na świat przychodzi.
  Na świecie było Słowo,
  a świat stał się przez Nie,
  lecz świat Go nie poznał.
  Przyszło do swojej własności,
  a swoi Go nie przyjęli.
  Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
  dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi,
  tym, którzy wierzą w imię Jego,
  którzy ani z krwi,
  ani z żądzy ciała,
  ani z woli męża,
  ale z Boga się narodzili.
  Słowo stało się ciałem
  i zamieszkało między nami.
  I oglądaliśmy Jego chwałę,
  chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
  pełen łaski i prawdy.
  Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: „Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
  http://biblijni.pl/

  Komentarz liturgiczny
  Na początku było Słowo…
  J 1,1

  Jan rozpoczyna swoją Ewangelię od zachwytu nad mocą Słowa, które stwarza świat i wszystko, co w nim istnieje. Słowo, które Ciałem się stało i zamieszkało między nami, jest źródłem życia i światłością świata.

  W dzisiejszym świecie słowo zdaje się tracić swoją moc. Z łatwością przychodzi nam składanie rozmaitych deklaracji, obiecywanie rzeczy, na które nie mamy wpływu. Słowo pozostaje puste, coraz częściej nie niesie ze sobą żadnej wartości.

  Chcę dziś spojrzeć na swoje życie, na te słowa, które padają z moich ust każdego dnia. Jakie jest przesłanie tych słów? Czy są to dobre słowa, słowa prawdy i miłości, czy słowa kłamstwa, nienawiści i zazdrości?

  Boże, pomóż mi, by słowa, które będą padały z moich ust, zawsze były słowami miłości, dającymi świadectwo o Tobie.

  ks. Piotr

 3. katolik pisze:

  Modlitwa na dziś
  Boże, Królu wieków, wysłuchaj próśb świętego Sylwestra, papieża, i przybądź z pomocą swojemu ludowi, kieruj w nim w życiu doczesnym, aby mógł osiągnąć życie nieprzemijające i prawdziwe szczęście. Amen.

 4. Jutrznia

  K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
  W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
  Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze,
  i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

  Powyższe teksty opuszcza się, jeśli tę Godzinę poprzedza Wezwanie.

  HYMN – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 352; LG skrócone: Narodzenie Pańskie I, str. 136

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 Od bram dalekich wschodu słońca
  Aż po granice kręgu ziemi
  Sławimy dziś Chrystusa Króla
  Z Maryi dla nas zrodzonego.

  2 Potężny Stwórca wszystkich rzeczy
  Doczesną przyjął postać sługi,
  By w ludzkim ciele zbawić ludzi
  I nie zatracić swoich stworzeń.

  3 W nietknięte łono świętej Panny
  Zstąpiła z nieba pełnia łaski,
  A Ona odtąd dźwiga w sobie
  Nie znaną jeszcze tajemnicę.

  4 Dziewicze serce już się stało
  Świątynią Boga Najwyższego,
  I Ta, co męża nie poznała,
  Poczęła słowem przyzwolenia.

  5 Narodził się zapowiedziany
  Przez archanioła zwiastowanie
  I Jego poznał Jan zamknięty
  W żywocie matki swej, Elżbiety.

  6 Na sianie Bóg się dał położyć
  Nie gardząc nędznym stajni żłobem,
  I Ten, co żywi rzesze ptaków,
  Drobiną mleka był karmiony.

  7 Weselą się anielskie chóry
  Śpiewając Bogu hymn radości;
  Pasterzom się ukazał Pasterz,
  Którego mocą świat istnieje.

  8 Wielbimy Ciebie, Panie Jezu,
  Zrodzony przez Dziewicę czystą,
  Niech będzie Tobie razem z Ojcem
  I Duchem Świętym wieczna chwała. Amen.

  PSALMODIA – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  Antyfony – LG tom I: Narodzenie Pańskie, str. 369; LG skrócone: Narodzenie Pańskie, str. 144
  Psalmy – LG tom I: Niedziela I, str. 595-598; LG skrócone: Niedziela I, str. 726-728

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 ant. Powiedzcie nam, pasterze, kogo widzieliście? * Oznajmijcie nam, kto się ukazał na ziemi? / Widzieliśmy Dzieciątko i chóry aniołów, / które wysławiały Pana. / Alleluja.

  Psalm 63, 2-9
  Tęsknota za Bogiem
  Ten czuwa przy Bogu, kto odrzuca ciemne uczynki

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj link do papieskiej katechezy na temat tego psalmu.

  Boże, mój Boże, szukam Ciebie *
  i pragnie Ciebie moja dusza.
  Ciało moje tęskni za Tobą, *
  jak zeschła ziemia łaknąca wody.
  Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni, *
  by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
  Twoja łaska jest cenniejsza od życia, *
  więc sławić Cię będą moje wargi.
  Będę Cię wielbił przez całe me życie *
  i wzniosę ręce w imię Twoje.
  Moja dusza syci się obficie, *
  a usta Cię wielbią radosnymi wargami,
  Gdy myślę o Tobie na moim posłaniu *
  i o Tobie rozważam w czasie moich czuwań.
  Bo stałeś się dla mnie pomocą *
  i w cieniu Twych skrzydeł wołam radośnie:
  „Do Ciebie lgnie moja dusza, *
  prawica Twoja mnie wspiera”.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Powiedzcie nam, pasterze, kogo widzieliście? / Oznajmijcie nam, kto się ukazał na ziemi? / Widzieliśmy Dzieciątko i chóry aniołów, / które wysławiały Pana. / Alleluja.

  2 ant. Anioł powiedział do pasterzy: * Zwiastuję wam wielką radość, / bo dziś narodził się dla was Zbawiciel świata. / Alleluja.

  Pieśń (Dn 3, 57-88. 56)
  Całe stworzenie wielbi Boga
  Chwalcie Boga naszego, wszyscy Jego słudzy (Ap 19, 5)

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj link do papieskiej katechezy na temat tej pieśni.

  Błogosławcie Pana, wszystkie dzieła Pańskie, *
  chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.
  Błogosławcie Pana, aniołowie Pańscy, *
  błogosławcie Pana, niebiosa.
  Błogosławcie Pana, wszelkie wody podniebne, *
  błogosławcie Pana, wszystkie potęgi.
  Błogosławcie Pana, słońce i księżycu, *
  błogosławcie Pana, gwiazdy na niebie.
  Błogosławcie Pana, deszcze i rosy, *
  błogosławcie Pana, wszystkie wichry niebieskie.
  Błogosławcie Pana, ogniu i żarze, *
  błogosławcie Pana, upale i chłodzie.
  Błogosławcie Pana, rosy i szrony, *
  błogosławcie Pana, mrozy i zimna.
  Błogosławcie Pana, lody i śniegi, *
  błogosławcie Pana, dnie i noce.
  Błogosławcie Pana, światło i ciemności, *
  błogosławcie Pana, błyskawice i chmury.
  Niech ziemia błogosławi Pana, *
  niech Go chwali i wywyższa na wieki.
  Błogosławcie Pana, góry i pagórki, *
  błogosławcie Pana, wszelkie rośliny na ziemi.
  Błogosławcie Pana, źródła wodne, *
  błogosławcie Pana, morza i rzeki.
  Błogosławcie Pana, wieloryby i morskie stworzenia, *
  błogosławcie Pana, wszelkie ptaki powietrzne.
  Błogosławcie Pana, dzikie zwierzęta i trzody, *
  błogosławcie Pana, synowie ludzcy.
  Błogosław Pana, Izraelu, *
  chwal Go i wywyższaj na wieki.
  Błogosławcie Pana, kapłani Pańscy, *
  błogosławcie Pana, słudzy Pańscy.
  Błogosławcie Pana, duchy i dusze sprawiedliwych, *
  błogosławcie Pana, święci i pokornego serca.
  Błogosławcie Pana, Chananiaszu, Azariaszu i Miszaelu, *
  chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.
  Błogosławmy Ojca i Syna, i Ducha Świętego, *
  chwalmy Go i wywyższajmy na wieki.
  Błogosławiony jesteś, Panie, na sklepieniu nieba, *
  pełen chwały i wywyższony na wieki.

  Na końcu tej pieśni nie mówi się Chwała Ojcu.

  Ant. Anioł powiedział do pasterzy: / Zwiastuję wam wielką radość, / bo dziś narodził się dla was Zbawiciel świata. / Alleluja.

  3 ant. Dziecię nam się dziś narodziło, * Syn został nam dany, / i będzie nazwany: Bóg Mocny. / Alleluja.

  Psalm 149
  Radość świętych
  Synowie Kościoła, synowie nowego ludu, radują się swym Królem, Chrystusem (Hezychiusz)

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj link do papieskiej katechezy na temat tego psalmu.

  Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
  głoście Jego chwałę w zgromadzeniu świętych.
  Niech się Izrael cieszy swoim Stwórcą, *
  a synowie Syjonu radują swym Królem.
  Niech imię Jego czczą tańcem, *
  niech grają Mu na bębnie i cytrze.
  Bo Pan swój lud miłuje, *
  pokornych wieńczy zwycięstwem.
  Niech święci cieszą się w chwale, *
  niech się weselą przy uczcie niebieskiej.
  Chwała Boża niech będzie w ich ustach, *
  a miecz obosieczny w ich ręku,
  Aby pomścić się na poganach *
  i karę wymierzyć narodom,
  Aby ich królów zakuć w kajdany, *
  a dostojników w żelazne łańcuchy,
  Aby się spełnił wydany na nich wyrok. *
  To jest chwałą wszystkich świętych Jego.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Dziecię nam się dziś narodziło, / Syn został nam dany, / i będzie nazwany: Bóg Mocny. / Alleluja.

  CZYTANIE – ROZWAŻANIE
  JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: 31 XII, str. 421;
  LG skrócone: 31 XII, str. 173
  Iz 4, 2-3

  W owym dniu Odrośl Pana stanie się ozdobą i chwałą, a owoc ziemi przepychem i krasą dla ocalałych z Izraela. I będzie tak: Ktokolwiek pozostał żywy na Syjonie i kto się ostał w Jeruzalem, każdy będzie nazwany świętym i wpisany do Księgi Życia w Jeruzalem.

  RESPONSORIUM KRÓTKIE – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: 31 XII, str. 422; LG skrócone: 31 XII, str. 173

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  K. Pan okazał swoje zbawienie. * Alleluja, alleluja.
  W. Pan okazał swoje zbawienie. / Alleluja, alleluja.
  K. Na oczach narodów objawił sprawiedliwość swoją.
  W. Alleluja, alleluja.
  K. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  W. Pan okazał swoje zbawienie. / Alleluja, alleluja.

  PIEŚŃ ZACHARIASZA – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: 31 XII, str. 422;
  LG skrócone: Własne, str. 1583
  Łk 1, 68-79

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ant. Przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, * które wielbiły Boga słowami: / Chwała na wysokościach Bogu, / a na ziemi pokój ludziom, których umiłował. / Alleluja.

  Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, *
  bo lud swój nawiedził i wyzwolił.
  I wzbudził dla nas moc zbawczą *
  w domu swego sługi Dawida.
  Jak zapowiedział od dawna *
  przez usta swych świętych proroków,
  Że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół *
  i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą;
  Że naszym ojcom okaże miłosierdzie *
  i wspomni na swe święte przymierze,
  Na przysięgę, którą złożył *
  ojcu naszemu Abrahamowi.
  Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani, *
  służyć Mu będziemy bez trwogi,
  W pobożności i sprawiedliwości przed Nim *
  po wszystkie dni nasze.
  A ty, dziecię, zwać się będziesz prorokiem Najwyższego, *
  gdyż pójdziesz przed Panem przygotować Mu drogi.
  Jego ludowi dasz poznać zbawienie *
  przez odpuszczenie grzechów.
  Dzięki serdecznej litości naszego Boga, *
  z jaką nas nawiedzi z wysoka Wschodzące Słońce,
  By oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, *
  aby nasze kroki skierować na drogę pokoju.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, / które wielbiły Boga słowami: / Chwała na wysokościach Bogu, / a na ziemi pokój ludziom, których umiłował. / Alleluja.

  PROŚBY – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: 31 XII, str. 422; LG skrócone: 31 XII, str. 173

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Łaska Chrystusa Pana ukazała się wszystkim ludziom. Z ufnością zanośmy do Niego nasze pokorne błagania:
  Chryste, nasz Panie, zmiłuj się nad nami.

  Chryste, zrodzony przez Ojca przed wszystkimi wiekami, Ty jesteś odblaskiem Jego chwały i obrazem Jego istoty; Ty swoim słowem wszystko utrzymujesz w istnieniu,
  – oświecaj dziś nasze życie swoją Ewangelią.
  Chryste, nasz Panie, zmiłuj się nad nami.

  Chryste, Ty w pełni czasów narodziłeś się na świecie, aby zbawić ludzkość i wyzwolić całe stworzenie,
  – obdarz wszystkich ludzi prawdziwą wolnością.
  Chryste, nasz Panie, zmiłuj się nad nami.

  Chryste, odwieczny Synu Boga Ojca, Ty się narodziłeś w Betlejem, by wypełnić Pisma,
  – spraw, niech Twój Kościół zajaśnieje przykładem ubóstwa.
  Chryste, nasz Panie, zmiłuj się nad nami.

  Chryste, Ty jesteś Bogiem i człowiekiem, Tyś Panem Dawida i jego potomkiem, Ty wypełniłeś zapowiedzi proroków,
  – niech Izrael uzna w Tobie obiecanego Mesjasza.
  Chryste, nasz Panie, zmiłuj się nad nami.

  Modlitwę Pańską można poprzedzić krótką formułą.

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
  święć się imię Twoje;
  przyjdź królestwo Twoje;
  bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
  Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
  i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
  i nie wódź nas na pokuszenie,
  ale nas zbaw ode złego.

  MODLITWA
  LG tom I: 31 XII, str. 422; LG skrócone: Własne, str. 1583

  Wszechmogący, wieczny Boże, z Twojej woli wszelkie dążenie człowieka do Ciebie ma swój początek i swoje dopełnienie w tajemnicy Narodzenia Twojego Syna, † spraw, abyśmy należeli do Chrystusa, * który jest Zbawicielem wszystkich ludzi. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

  Jeśli kapłan lub diakon przewodniczy oficjum, zwraca się do wiernych ze słowami:
  K. Pan z wami.
  W. I z duchem twoim.
  K. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
  W. Amen.

  Można użyć innego, uroczystego błogosławieństwa.

  Jeśli wierni mają się rozejść, dodaje się wezwanie:
  K. Idźcie w pokoju Chrystusa.
  W. Bogu niech będą dzięki.

  W razie nieobecności kapłana lub diakona oraz w oficjum odmawianym przez jedną tylko osobę, kończy się tę Godzinę słowami:
  Niech nas Bóg błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego. W. Amen.

 5. Modlitwa w ciągu dnia:
  przedpołudniowa

  K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
  W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
  Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze,
  i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

  HYMN
  LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 353; LG skrócone: wg tabeli stron

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 Anioł pasterzom mówił:
  Chrystus się wam narodził
  W Betlejem, nie bardzo podłym mieście,
  Narodził się w ubóstwie
  Pan wszego stworzenia.

  2 Chcąc się dowiedzieć tego
  Poselstwa wesołego,
  Bieżeli do Betlejem skwapliwie,
  Znaleźli Dziecię w żłobie,
  Maryję z Józefem.

  3 O dziwne narodzenie,
  Nigdy nie wysłowione!
  Poczęła Panna Syna w czystości,
  Porodziła w całości
  Panieństwa swojego.

  4 Bogu bądź cześć i chwała,
  Która by nie ustała,
  Jak Ojcu, tak i Jego Synowi
  I Świętemu Duchowi,
  W Trójcy Jedynemu. Amen.

  PSALMODIA
  Antyfony – LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 354; LG skrócone: wg tabeli stron
  Psalmy – LG tom I: Sobota I, str. 668-670; LG skrócone: wg tabeli stron

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ant. Józef i Maryja, Matka Jezusa, * dziwili się temu, co o Nim mówiono.

  Psalm 119, 33-40
  V (He)
  Umocnienie na drodze przykazań

  Naucz mnie, Panie, drogi Twoich ustaw, *
  bym ich przestrzegał do końca.
  Ucz mnie, bym przestrzegał Twego Prawa *
  i zachowywał je całym sercem.
  Prowadź mnie ścieżką Twoich przykazań, *
  bo radość mi przynoszą.
  Nakłoń me serce do Twoich napomnień, *
  a nie do zysku.
  Odwróć me oczy, niech na marność nie patrzą, *
  udziel mi życia przez swoje słowo.
  Spełnij dla Twego sługi swą obietnicę *
  daną Twoim wyznawcom.
  Odwróć moją hańbę, która mnie trwoży, *
  bo Twoje wyroki są pełne dobroci.
  Oto pożądam Twoich postanowień, *
  według swej sprawiedliwości zapewnij mi życie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Psalm 34
  Bóg ocaleniem sprawiedliwych
  Skosztowaliście, że słodki jest Pan (1 P 2, 3)

  I

  Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
  Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
  Dusza moja chlubi się Panem, *
  niech słyszą to pokorni i niech się weselą.
  Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
  wspólnie wywyższajmy Jego imię.
  Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
  i wyzwolił od wszelkiej trwogi.
  Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
  oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
  Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
  i uwolnił od wszelkiego ucisku.
  Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
  aby ich ocalić.
  Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry; *
  szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
  Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci, *
  gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
  Bogacze zubożeli i zaznali głodu, *
  szukającym Pana niczego nie zabraknie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  II

  Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię, *
  będę was uczył bojaźni Pańskiej.
  Kim jest ten człowiek, który życia pożąda *
  i długich dni pragnie, by się nimi cieszyć?
  Powściągnij swój język od złego, *
  a wargi swoje od kłamstwa.
  Od zła się odwróć, czyń, co dobre, *
  szukaj pokoju i dąż do niego.
  Oczy Pana zwrócone na sprawiedliwych, *
  uszy Jego otwarte na ich wołanie.
  Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym, *
  by pamięć o nich wymazać z ziemi.
  Pan słyszy wołających o pomoc *
  i ratuje ich od wszelkiej udręki.
  Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
  ocala upadłych na duchu.
  Liczne są nieszczęścia, które cierpi sprawiedliwy, *
  ale Pan go ze wszystkich wybawia.
  On czuwa nad każdą jego kością *
  i żadna z nich nie zostanie złamana.
  Zło sprowadza śmierć na grzesznika, *
  wrogów sprawiedliwego spotka kara.
  Pan odkupi dusze sług swoich, *
  nie zazna kary, kto się doń ucieka.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Józef i Maryja, Matka Jezusa, / dziwili się temu, co o Nim mówiono.

  CZYTANIE – ROZWAŻANIE
  LG tom I: 31 XII, str. 423;
  LG skrócone: wg tabeli stron
  Iz 45, 13

  To Ja wzbudziłem Go słusznie i wygładzę wszystkie Jego drogi. On moje miasto odbuduje i odeśle moich wygnańców bez okupu i odszkodowania – mówi Pan Zastępów.

  K. Pan wspomniał na miłosierdzie swoje. Alleluja.
  W. I na swoją wierność dla domu Izraela. Alleluja.

  MODLITWA
  LG tom I: 31 XII, str. 422; LG skrócone: wg tabeli stron

  Módlmy się. Wszechmogący, wieczny Boże, z Twojej woli wszelkie dążenie człowieka do Ciebie ma swój początek i swoje dopełnienie w tajemnicy Narodzenia Twojego Syna, † spraw, abyśmy należeli do Chrystusa, * który jest Zbawicielem wszystkich ludzi. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

  We wspólnym odprawianiu oficjum:

  K. Błogosławmy Panu.
  W. Bogu niech będą dzięki.

 6. Modlitwa w ciągu dnia:
  południowa

  K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
  W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
  Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze,
  i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

  HYMN
  LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 354; LG skrócone: wg tabeli stron

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 Tobie chwała, narodzony
  Dla zbawienia wszystkich ludzi,
  Panie Jezu, Synu Matki,
  Która z Ducha Cię poczęła.

  2 Tobie dzisiaj oddajemy
  Myśli, słowa i uczynki,
  Ty przeniknij je swą łaską,
  Aby godne były Ciebie.

  3 Twoja gwiazda betlejemska
  Stała się już jasnym słońcem
  I oświeca drogę życia,
  Którą chcemy iść ku Tobie.

  4 Chryste, któryś się objawił
  Wielkim mędrcom i pasterzom,
  Cześć i wieczne panowanie
  Ojcu, Tobie i Duchowi. Amen.

  PSALMODIA

  Jeśli odmawia się więcej niż jedną z trzech Godzin Modlitwy w ciągu dnia, w pierwszej z nich należy odmówić psalmy podane poniżej, w następnych – psalmodię dodatkową.

  Antyfony – LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 355; LG skrócone: wg tabeli stron
  Psalmy – LG tom I: Sobota I, str. 668-670; LG skrócone: wg tabeli stron

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ant. Maryja zachowywała wszystkie te sprawy * i rozważała je w swoim sercu.

  Psalm 119, 33-40
  V (He)
  Umocnienie na drodze przykazań

  Naucz mnie, Panie, drogi Twoich ustaw, *
  bym ich przestrzegał do końca.
  Ucz mnie, bym przestrzegał Twego Prawa *
  i zachowywał je całym sercem.
  Prowadź mnie ścieżką Twoich przykazań, *
  bo radość mi przynoszą.
  Nakłoń me serce do Twoich napomnień, *
  a nie do zysku.
  Odwróć me oczy, niech na marność nie patrzą, *
  udziel mi życia przez swoje słowo.
  Spełnij dla Twego sługi swą obietnicę *
  daną Twoim wyznawcom.
  Odwróć moją hańbę, która mnie trwoży, *
  bo Twoje wyroki są pełne dobroci.
  Oto pożądam Twoich postanowień, *
  według swej sprawiedliwości zapewnij mi życie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Psalm 34
  Bóg ocaleniem sprawiedliwych
  Skosztowaliście, że słodki jest Pan (1 P 2, 3)

  I

  Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
  Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
  Dusza moja chlubi się Panem, *
  niech słyszą to pokorni i niech się weselą.
  Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
  wspólnie wywyższajmy Jego imię.
  Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
  i wyzwolił od wszelkiej trwogi.
  Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
  oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
  Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
  i uwolnił od wszelkiego ucisku.
  Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
  aby ich ocalić.
  Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry; *
  szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
  Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci, *
  gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
  Bogacze zubożeli i zaznali głodu, *
  szukającym Pana niczego nie zabraknie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  II

  Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię, *
  będę was uczył bojaźni Pańskiej.
  Kim jest ten człowiek, który życia pożąda *
  i długich dni pragnie, by się nimi cieszyć?
  Powściągnij swój język od złego, *
  a wargi swoje od kłamstwa.
  Od zła się odwróć, czyń, co dobre, *
  szukaj pokoju i dąż do niego.
  Oczy Pana zwrócone na sprawiedliwych, *
  uszy Jego otwarte na ich wołanie.
  Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym, *
  by pamięć o nich wymazać z ziemi.
  Pan słyszy wołających o pomoc *
  i ratuje ich od wszelkiej udręki.
  Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
  ocala upadłych na duchu.
  Liczne są nieszczęścia, które cierpi sprawiedliwy, *
  ale Pan go ze wszystkich wybawia.
  On czuwa nad każdą jego kością *
  i żadna z nich nie zostanie złamana.
  Zło sprowadza śmierć na grzesznika, *
  wrogów sprawiedliwego spotka kara.
  Pan odkupi dusze sług swoich, *
  nie zazna kary, kto się doń ucieka.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Maryja zachowywała wszystkie te sprawy / i rozważała je w swoim sercu.

  CZYTANIE – ROZWAŻANIE
  LG tom I: 31 XII, str. 423;
  LG skrócone: wg tabeli stron
  Iz 48, 20b

  Wśród okrzyków wesela zwiastujcie to i głoście! Rozgłaszajcie aż po krańce ziemi! Mówcie: „Pan wykupił swego sługę, Jakuba”.

  K. Ujrzały wszystkie krańce ziemi. Alleluja.
  W. Zbawienie naszego Boga. Alleluja.

  MODLITWA
  LG tom I: 31 XII, str. 422; LG skrócone: wg tabeli stron

  Módlmy się. Wszechmogący, wieczny Boże, z Twojej woli wszelkie dążenie człowieka do Ciebie ma swój początek i swoje dopełnienie w tajemnicy Narodzenia Twojego Syna, † spraw, abyśmy należeli do Chrystusa, * który jest Zbawicielem wszystkich ludzi. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

  We wspólnym odprawianiu oficjum:

  K. Błogosławmy Panu.
  W. Bogu niech będą dzięki.

 7. Modlitwa w ciągu dnia:
  popołudniowa

  K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
  W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
  Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze,
  i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

  HYMN
  LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 355-356; LG skrócone: wg tabeli stron

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 O gwiazdo betlejemska,
  Zaświeć na niebie mym,
  Tak szukam cię wśród nocy,
  Tęsknię za światłem twym.
  Zaprowadź do stajenki,
  Leży tam Boży Syn,
  Bóg-Człowiek z Panny świętej,
  Dany na okup win.

  2 O nie masz Go już w szopce,
  Nie masz Go w żłóbku tam.
  Więc gdzie pójdziemy, Chryste?
  Gdzie się ukryłeś nam?
  Pójdziemy przed ołtarze
  Wzniecić miłości żar
  I hołd Ci niski oddać,
  To jest nasz wszystek dar.

  3 Ja nie wiem, o mój Panie,
  Któryś miał w żłobie tron,
  Czy dusza moja biedna
  Milsza Ci jest niż on.
  Ulituj się nade mną,
  Błagać Cię kornie śmiem,
  Gdyś stajnią nie pogardził,
  Nie gardź i sercem mym. Amen.

  PSALMODIA

  Jeśli odmawia się więcej niż jedną z trzech Godzin Modlitwy w ciągu dnia, w pierwszej z nich należy odmówić psalmy podane poniżej, w następnych – psalmodię dodatkową.

  Antyfony – LG tom I: Narodzenie Pańskie I, str. 356; LG skrócone: wg tabeli stron
  Psalmy – LG tom I: Sobota I, str. 668-670; LG skrócone: wg tabeli stron

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ant. Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, * któreś przygotował, Panie, / wobec wszystkich narodów.

  Psalm 119, 33-40
  V (He)
  Umocnienie na drodze przykazań

  Naucz mnie, Panie, drogi Twoich ustaw, *
  bym ich przestrzegał do końca.
  Ucz mnie, bym przestrzegał Twego Prawa *
  i zachowywał je całym sercem.
  Prowadź mnie ścieżką Twoich przykazań, *
  bo radość mi przynoszą.
  Nakłoń me serce do Twoich napomnień, *
  a nie do zysku.
  Odwróć me oczy, niech na marność nie patrzą, *
  udziel mi życia przez swoje słowo.
  Spełnij dla Twego sługi swą obietnicę *
  daną Twoim wyznawcom.
  Odwróć moją hańbę, która mnie trwoży, *
  bo Twoje wyroki są pełne dobroci.
  Oto pożądam Twoich postanowień, *
  według swej sprawiedliwości zapewnij mi życie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Psalm 34
  Bóg ocaleniem sprawiedliwych
  Skosztowaliście, że słodki jest Pan (1 P 2, 3)

  I

  Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
  Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
  Dusza moja chlubi się Panem, *
  niech słyszą to pokorni i niech się weselą.
  Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
  wspólnie wywyższajmy Jego imię.
  Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
  i wyzwolił od wszelkiej trwogi.
  Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
  oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
  Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
  i uwolnił od wszelkiego ucisku.
  Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
  aby ich ocalić.
  Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry; *
  szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
  Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci, *
  gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
  Bogacze zubożeli i zaznali głodu, *
  szukającym Pana niczego nie zabraknie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  II

  Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię, *
  będę was uczył bojaźni Pańskiej.
  Kim jest ten człowiek, który życia pożąda *
  i długich dni pragnie, by się nimi cieszyć?
  Powściągnij swój język od złego, *
  a wargi swoje od kłamstwa.
  Od zła się odwróć, czyń, co dobre, *
  szukaj pokoju i dąż do niego.
  Oczy Pana zwrócone na sprawiedliwych, *
  uszy Jego otwarte na ich wołanie.
  Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym, *
  by pamięć o nich wymazać z ziemi.
  Pan słyszy wołających o pomoc *
  i ratuje ich od wszelkiej udręki.
  Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
  ocala upadłych na duchu.
  Liczne są nieszczęścia, które cierpi sprawiedliwy, *
  ale Pan go ze wszystkich wybawia.
  On czuwa nad każdą jego kością *
  i żadna z nich nie zostanie złamana.
  Zło sprowadza śmierć na grzesznika, *
  wrogów sprawiedliwego spotka kara.
  Pan odkupi dusze sług swoich, *
  nie zazna kary, kto się doń ucieka.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, / któreś przygotował, Panie, / wobec wszystkich narodów.

  CZYTANIE – ROZWAŻANIE
  LG tom I: 31 XII, str. 423;
  LG skrócone: wg tabeli stron
  Iz 65, 1

  Przystępny byłem dla tych, co o Mnie nie dbali; tym, którzy Mnie nie szukali, dałem się znaleźć. Mówiłem: „Oto jestem, jestem!” do narodu, który nie wzywał mego imienia.

  K. Łaska i wierność spotkały się ze sobą. Alleluja.
  W. Ucałowały się sprawiedliwość i pokój. Alleluja.

  MODLITWA
  LG tom I: 31 XII, str. 422; LG skrócone: wg tabeli stron

  Módlmy się. Wszechmogący, wieczny Boże, z Twojej woli wszelkie dążenie człowieka do Ciebie ma swój początek i swoje dopełnienie w tajemnicy Narodzenia Twojego Syna, † spraw, abyśmy należeli do Chrystusa, * który jest Zbawicielem wszystkich ludzi. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

  We wspólnym odprawianiu oficjum:

  K. Błogosławmy Panu.
  W. Bogu niech będą dzięki.

 8. Kompleta

  K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
  W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
  Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze,
  i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

  W tym miejscu przewidziany jest rachunek sumienia.
  We wspólnie odprawianym oficjum można użyć jednej z formuł aktu pokuty.

  HYMN
  LG tom I: Części stałe, str. 929; LG skrócone: Części stałe – tydzień I, str. 1166-1167

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 Nim kres nadejdzie jasności,
  Błagamy, Stwórco wszechświata,
  Byś nas otaczał opieką
  I chronił w swojej dobroci.

  2 Niech serca nawet uśpione
  Przez sen czuwają przy Tobie;
  A kiedy zbudzi je zorza,
  Niech Ciebie wielbią z weselem.

  3 Niech ciało zdrowiem się cieszy
  I duch gorliwość odnajdzie,
  A Ty swym światłem przenikaj
  Głębokie nocy ciemności.

  4 O spraw to, Ojcze najlepszy,
  Przez Syna Twego, Chrystusa,
  Co z Tobą w Ducha jedności
  Króluje w blasku na wieki. Amen.

  PSALMODIA
  LG tom I: Po I Nieszporach, str. 933-934; LG skrócone: Po I Nieszporach, str. 1173-1174

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 ant. Zmiłuj się nade mną, Panie, * i wysłuchaj moją modlitwę.

  Psalm 4
  Dziękczynienie
  Godnym podziwu uczynił Pan Tego, którego wskrzesił z martwych (św. Augustyn)

  Kiedy Cię wzywam, odpowiedz mi, Boże, *
  który wymierzasz mi sprawiedliwość.
  Tyś mnie wydźwignął z utrapienia, *
  zmiłuj się nade mną i wysłuchaj moją modlitwę.
  Jak długo będą ociężałe wasze serca, mężowie? *
  Czemu kochacie marność i szukacie kłamstwa?
  Wiedzcie, że godnym podziwu czyni Pan swego wiernego, *
  Pan mnie wysłucha, gdy będę Go wzywał.
  Zadrżyjcie i już nie grzeszcie, *
  rozważcie na swych łożach i zamilknijcie.
  Złóżcie należne ofiary *
  i miejcie nadzieję w Panu.
  Wielu powiada: „Któż nam szczęście ukaże?” *
  Wznieś ponad nami, Panie, światłość Twojego oblicza!
  Więcej wlałeś radości w moje serce *
  niż w czasie obfitych plonów pszenicy i wina.
  Spokojnie zasypiam, kiedy się położę, †
  bo tylko Ty jeden, Panie, *
  pozwalasz mi żyć bezpiecznie.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Zmiłuj się nade mną, Panie, / i wysłuchaj moją modlitwę.

  2 ant. Wśród nocy * błogosławcie Pana.

  Psalm 134
  Wieczorna modlitwa w świątyni
  Chwalcie Boga naszego, wszyscy Jego słudzy, którzy się Go boicie, mali i wielcy! (Ap 19, 5)

  Błogosławcie Pana, wszyscy słudzy Pańscy, *
  którzy przebywacie nocą w Jego domu.
  Wznieście wasze ręce ku Miejscu Świętemu *
  i błogosławcie Pana.
  Niech Cię Pan błogosławi ze Syjonu, *
  Ten, który stworzył niebo i ziemię.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Wśród nocy błogosławcie Pana.

  CZYTANIE
  LG tom I: Po I Nieszporach, str. 934;
  LG skrócone: Po I Nieszporach, str. 1174
  Pwt 6, 4-7

  Słuchaj, Izraelu: Pan jest naszym Bogiem, Panem jedynym. Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich sił swoich. Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu.

  RESPONSORIUM KRÓTKIE
  LG tom I: Po I Nieszporach, str. 934; LG skrócone: Części stałe, str. 1169

  K. W ręce Twoje, Panie, * Powierzam ducha mojego.
  W. W ręce Twoje, Panie, / Powierzam ducha mojego.
  K. Ty nas odkupiłeś, Panie, Boże wierny.
  W. Powierzam ducha mojego.
  K. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  W. W ręce Twoje, Panie, / Powierzam ducha mojego.

  PIEŚŃ SYMEONA
  LG tom I: Po I Nieszporach, str. 934-935;
  LG skrócone: Części stałe, str. 1170
  Łk 2, 29-32

  Ant. Strzeż nas, Panie, gdy czuwamy, * podczas snu nas osłaniaj, / abyśmy czuwali z Chrystusem / i odpoczywali w pokoju.

  Teraz, o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju, *
  według słowa Twojego,
  Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, *
  któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
  Światło na oświecenie pogan *
  i chwałę ludu Twego, Izraela.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Strzeż nas, Panie, gdy czuwamy, / podczas snu nas osłaniaj, / abyśmy czuwali z Chrystusem / i odpoczywali w pokoju.

  MODLITWA
  LG tom I: Po I Nieszporach, str. 935; LG skrócone: Po I Nieszporach, str. 1174

  Módlmy się. Wszechmogący Boże, bądź z nami tej nocy, † abyśmy jutro z Twoją pomocą wstali * i radowali się ze zmartwychwstania Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

  Noc spokojną i śmierć szczęśliwą niech nam da Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty. W. Amen.

  ANTYFONA DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
  LG tom I: Części stałe, str. 931-932; LG skrócone: Części stałe, str. 1171-1172

  Witaj, niebios Królowo,
  Witaj, Pani aniołów,
  Witaj, Różdżko i Bramo;
  Jasność zrodziłaś światu.

  Ciesz się, Panno chwalebna,
  Ponad wszystkie piękniejsza,
  Witaj, o Najśliczniejsza;
  Proś Chrystusa za nami.

 9. I Nieszpory

  K. † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
  W. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
  Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze,
  i na wieki wieków. Amen. Alleluja.

  HYMN – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 424-425; LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 179-180

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 Ten, którego zrodził Ojciec,
  Zanim świat zaistniał w czasie,
  Alfą i Omegą zwany,
  Sam początkiem jest i kresem
  Wszystkich bytów, co minęły,
  Teraz są i kiedyś będą.

  2 On to przyjął postać sługi
  I śmiertelne ludzkie ciało,
  By potomków prarodzica
  Uratować przed wyrokiem,
  Który miał ich sprawiedliwie
  Strącić w ciemną otchłań piekła.

  3 O szczęśliwe narodzenie,
  Gdy Dziewica nieskalana
  Dała nam Odkupiciela
  Poczętego mocą Ducha;
  Oto Dziecię, nasz Zbawiciel,
  Przeszedł już przez świętą bramę!

  4 Ten, którego dawnych wieszczów
  Głos natchniony zapowiadał
  I stronice ksiąg prorockich
  Uroczyście przyrzekały,
  Przyszedł z dawna obiecany,
  Niech więc wszystko Go uwielbia!

  5 Cześć oddajmy Bogu Ojcu,
  Równa chwała niechaj będzie
  Chrystusowi zrodzonemu
  Przez Maryję, Matkę czystą;
  Wysławiajmy też z weselem
  Ducha łaski i pociechy. Amen.

  PSALMODIA – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  Antyfony – LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 425; LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 180
  Psalmy – LG tom I: NMP, str. 1076-1077; LG skrócone: NMP, str. 1602-1603

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  1 ant. O cudowna wymiano! * Stwórca ludzkości przyjął duszę i ciało, / narodził się z Dziewicy, / a stając się człowiekiem bez udziału ziemskiego ojca, / obdarzył nas swoim Bóstwem.

  Psalm 113
  Chwalebne jest imię Pana
  Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych (Łk 1, 52)

  Chwalcie, słudzy Pańscy, *
  chwalcie imię Pana.
  Niech imię Pana będzie błogosławione, *
  teraz i na wieki.
  Od wschodu aż do zachodu słońca *
  niech będzie pochwalone imię Pana.
  Pan jest wywyższony ponad wszystkie ludy, *
  ponad niebiosa sięga Jego chwała.
  Kto jest jak nasz Pan Bóg, który mieszka w górze *
  i w dół spogląda na niebo i na ziemię?
  Podnosi z prochu nędzarza *
  i dźwiga z gnoju ubogiego,
  By go posadzić wśród książąt, *
  wśród książąt swojego ludu.
  Tej, co była niepłodna, każe mieszkać w domu *
  jako matce cieszącej się dziećmi.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. O cudowna wymiano! / Stwórca ludzkości przyjął duszę i ciało, / narodził się z Dziewicy, / a stając się człowiekiem bez udziału ziemskiego ojca, / obdarzył nas swoim Bóstwem.

  2 ant. Spełniłeś, Panie, zapowiedzi Pisma, * kiedy w sposób cudowny rodząc się z Dziewicy, / zstąpiłeś jak deszcz na runo, aby zbawić wszystkich ludzi. / Tobie chwała, nasz Boże.

  Psalm 147 B
  Jeruzalem wielbi Boga
  Chodź, ukażę Ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka (Ap 21, 9)

  Chwal, Jeruzalem, Pana, *
  wysławiaj twego Boga, Syjonie!
  Umacnia bowiem zawory bram twoich *
  i błogosławi synom twoim w tobie.
  Zapewnia pokój twoim granicom *
  i wyborną pszenicą ciebie darzy.
  Zsyła na ziemię swoje polecenia, *
  a szybko mknie Jego słowo.
  On prószy śniegiem jak wełną *
  i szron jak popiół rozsypuje.
  On grad rozrzuca jak okruchy chleba, *
  od Jego mrozu ścinają się wody.
  Posyła słowo, i lód topnieje, *
  powieje wiatrem, i rzeki płyną.
  Oznajmił swoje słowo Jakubowi, *
  Izraelowi ustawy swe i wyroki.
  Nie uczynił tego dla innych narodów, *
  nie oznajmił im swoich wyroków.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Spełniłeś, Panie, zapowiedzi Pisma, / kiedy w sposób cudowny rodząc się z Dziewicy, / zstąpiłeś jak deszcz na runo, aby zbawić wszystkich ludzi. / Tobie chwała, nasz Boże.

  3 ant. Wyznajemy, Matko Boża, Twe nietknięte dziewictwo, * które jest jak krzak gorejący widziany przez Mojżesza, / krzak, który płonął, a nie uległ spaleniu. / Bogarodzico, módl się za nami.

  Pieśń (Ef 1, 3-10)
  Bóg Zbawca

  Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec *
  naszego Pana Jezusa Chrystusa.
  On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym *
  na wyżynach niebieskich, w Chrystusie.
  W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, *
  abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.
  Z miłości przeznaczył nas dla siebie †
  jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, *
  według postanowienia swojej woli,
  Ku chwale majestatu swej łaski, *
  którą nas obdarzył w Umiłowanym.
  W Nim odkupienie mamy przez krew Jego, †
  odpuszczenie grzechów, *
  według bogactwa Jego łaski.
  Szczodrze ją na nas wylał *
  w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia,
  Przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli, †
  według swojego postanowienia, które przedtem w Nim powziął *
  dla dokonania pełni czasów,
  Aby wszystko zjednoczyć na nowo w Chrystusie jako Głowie: *
  to, co jest w niebiosach, i to, co jest na ziemi.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Wyznajemy, Matko Boża, Twe nietknięte dziewictwo, / które jest jak krzak gorejący widziany przez Mojżesza, / krzak, który płonął, a nie uległ spaleniu. / Bogarodzico, módl się za nami.

  CZYTANIE – ROZWAŻANIE
  JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 425;
  LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 181
  Ga 4, 4-5

  Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.

  RESPONSORIUM KRÓTKIE – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 425; LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 181

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  K. Słowo ciałem się stało. * Alleluja, alleluja.
  W. Słowo ciałem się stało. / Alleluja, alleluja.
  K. I zamieszkało między nami.
  W. Alleluja, alleluja.
  K. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
  W. Słowo ciałem się stało. / Alleluja, alleluja.

  PIEŚŃ MARYI – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 425;
  LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 175
  Łk 1, 46-55

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ant. Bóg przez wielką swą miłość, jaką nas ukochał, * zesłał swego Syna w ciele podobnym do ciała grzesznego, / zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem. / Alleluja.

  Wielbi dusza moja Pana *
  i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.
  Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy. *
  Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia.
  Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, *
  a Jego imię jest święte.
  Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie *
  nad tymi, którzy się Go boją.
  Okazał moc swego ramienia, *
  rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
  Strącił władców z tronu, *
  a wywyższył pokornych.
  Głodnych nasycił dobrami, *
  a bogatych z niczym odprawił.
  Ujął się za swoim sługą, Izraelem, *
  pomny na swe miłosierdzie,
  Jak obiecał naszym ojcom, *
  Abrahamowi i jego potomstwu na wieki.
  Chwała Ojcu i Synowi, *
  i Duchowi Świętemu.
  Jak była na początku, teraz i zawsze, *
  i na wieki wieków. Amen.

  Ant. Bóg przez wielką swą miłość, jaką nas ukochał, / zesłał swego Syna w ciele podobnym do ciała grzesznego, / zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem. / Alleluja.

  PROŚBY – JAK TO ZAŚPIEWAĆ?
  LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 426; LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 175

  Można użyć krótszej formy próśb.

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Niech będzie błogosławiony Pan Jezus, który jest naszym pokojem. On przyszedł, aby dokonać dzieła pojednania między ludźmi. Z pokorą wołajmy do Niego:
  Wszystkie narody obdarz swym pokojem.

  Panie, Ty na świat przyszedłeś, aby objawić ludziom swą dobroć i łaskawość,
  – spraw, abyśmy Ci zawsze składali dzięki za Twoje dobrodziejstwa.
  Wszystkie narody obdarz swym pokojem.

  Panie, Ty obdarzyłeś pełnią łaski Matkę Twoją, Maryję,
  – wszystkim hojnie udzielaj swojej łaski.
  Wszystkie narody obdarz swym pokojem.

  Panie, Ty przyniosłeś światu Bożą Ewangelię,
  – pomnóż liczbę głosicieli i słuchaczy Twego słowa.
  Wszystkie narody obdarz swym pokojem.

  Panie, Ty, rodząc się z Maryi Dziewicy, stałeś się naszym bratem,
  – naucz ludzi wzajemnej miłości braterskiej.
  Wszystkie narody obdarz swym pokojem.

  Panie, Ty światu się objawiłeś jak wschodzące słońce,
  – spraw, niech zmarli oglądają twarzą w twarz jasność Twojego oblicza.
  Wszystkie narody obdarz swym pokojem.

  Modlitwę Pańską można poprzedzić krótką formułą.

  W wersji PREMIUM znajdziesz tutaj propozycję melodii oraz plik mp3 z jej wykonaniem.

  Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
  święć się imię Twoje;
  przyjdź królestwo Twoje;
  bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
  Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
  i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
  i nie wódź nas na pokuszenie,
  ale nas zbaw ode złego.

  MODLITWA
  LG tom I: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 426; LG skrócone: Bożej Rodzicielki Maryi, str. 179

  Boże, Ty przez dziewicze macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny obdarzyłeś ludzi łaską wiecznego zbawienia, † spraw, abyśmy doznawali orędownictwa Dziewicy, * przez którą otrzymaliśmy Twojego Syna, Dawcę życia. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

  Jeśli kapłan lub diakon przewodniczy oficjum, zwraca się do wiernych ze słowami:
  K. Pan z wami.
  W. I z duchem twoim.
  K. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
  W. Amen.

  Można użyć innego, uroczystego błogosławieństwa.

  Jeśli wierni mają się rozejść, dodaje się wezwanie:
  K. Idźcie w pokoju Chrystusa.
  W. Bogu niech będą dzięki.

  W razie nieobecności kapłana lub diakona oraz w oficjum odmawianym przez jedną tylko osobę, kończy się tę Godzinę słowami:
  Niech nas Bóg błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego. W. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s