Nasza Kawiarenka 30 października

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nasza Kawiarenka, Wprowadziła Hortensja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Nasza Kawiarenka 30 października

 1. niezależna pisze:

  400. rocznica Hołdu Szujskich

  29 października 1611 r. w sali senatu Zamku Królewskiego w Warszawie przebywający w polskiej niewoli car Rosji, Wasyl IV Szujski, złożył hołd królowi Polski Zygmuntowi III Wazie.

  W związku z tą rocznicą szef bydgoskiego klubu „Gazety Polskiej” Krystian Frelichowski i Maciej Różycki ze stowarzyszenia Solidarni 2010 zaapelowali:

  29 X 1611 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie car Wasyl Szujski wraz z płaczącym synem padł na twarz, przed Królem Polski i przyrzekał, że wojska rosyjskie już nigdy nie przekroczą granic Rzeczypospolitej. Wtedy polski monarcha łaskawie podał mu dłoń do ucałowania.

  Bydgoski Klub „Gazety Polskiej” i Solidarni 2010 apelują o uczczenie 400. rocznicy hołdu ruskiego poprzez wywieszenie flag. Przypomnijmy naszym rodakom o tym wydarzeniu, tak skutecznie wypartym z naszej historii przez komunistów i ich następców spod znaku okrągłego stołu.

  Obiekty związane z hołdem i pobytem Szujskich były konsekwentnie usuwane i niszczone w imię rosyjskiej racji stanu. W okresie między latami 1764-1768, z polecenia ambasadora rosyjskiego Nikołaja Repnina wydobyto i zniszczono zachowaną tablicę z Kaplicy Moskiewskiej, w której pochowano wziętego do niewoli cara Rosji. Z kolei w PRL rozebrano rotundę z XVII w. przy ul. Świętokrzyskiej 1 z powodu uznania jej przed 1939 r. za pozostałości Kaplicy Moskiewskiej.

  http://niezalezna.pl/18266-400-rocznica-holdu-szujskich
  niezależna.pl

 2. KULT – Po co wolność (alternatywny teledysk)

  Oglądać wolno, tylko pamiętajcie, że maksimum filozofii w piosence wyczerpuje szlagwort: „a mnie jest szkoda lata”!
  http://vod.gazetapolska.pl/626-kult-po-co-wolnosc-alternatywny-teledysk

 3. Małgorzata (1) pisze:

  Od paru lat usiłuje się zaszczepić na naszym gruncie zwyczaje związane z tzw. Halloween. Pierwszym ( i chyba zdrowym) odruchem jest niesmak, zbyt blisko bowiem „zabawa” odwołująca się do upiorów, wizerunków śmierci itp. rekwizytów sąsiaduje z dniami, w których szczególnie kultywujemy pamięć o naszych zmarłych, w których także czcimy i wspominamy wszystkich świętych. Być może w krajach, w których dzień zaduszny nie pełni tak ważnej roli jak u nas byłoby to mniej niesmaczne, jednak zwyczaj ten sztucznie zaszczepiany w naszej obyczajowości wydaje się być szczególnie odrażający. Co więcej, nie jest to wcale – wbrew pozorom – obyczaj niewinny. WIĘCEJ

  http://www.apokalipsa.info.pl/audycje/halloween.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s